آموزشی و کاربردیمهارت زندگی

۴ روش برای آبیاری گیاهان در هنگام سفر (ساده ترین روش ها)

۴ روش برای آبیاری گیاهان در هنگام سفراگر در خانه یا در آپارتمان خود گل و گیاه داشته باشید، در هنگام سفر یکی از دغدغه های شما این است که چگونه در سفر گیاهان را بی آب نگذاریم ؟ من در ادامه ۴ روش برای آبیاری گیاهان در سفر پیشنهاد می‌دهم و سعی کردم روش هایی که برای آب دادن به گلدان ها، بیان می‌کنم ساده باشند و نیاز به صرف هزینه و وقت زیاد نباشند.

نحوه آبیاری گیاهان در هنگام سفر :

قبل از اینکه هر کدام از روش های آبیاری گیاهان در هنگام سفر را توضیح دهم؛ به این نکته توجه کنید، قبل از رفتن به مسافرت، خوب به گل و گیاهان خود آب بدهید و بعد یکی از ۴ روش زیر را برای آبرسانی به گیاهان خود در مدت زمانی که نیستید، انتخاب کنید.

۱- آبیاری گل و گیاهان داری گلدان سفالی در مسافرت:

 

آبیاری گیاهان در هنگام سفر روش اول

 

اگر گیاه شما در گلدان سفالی قرار دارد؛ یک روش خیلی ساده و سریع برای آبیاری آن وجود دارد. تنها کافی است گلدان خود را در یک تشت یا ظرف گود قرار دهید و در آن ظرف آب بریزید.

سفال رطوبت را به ریشه گیاهان شما می رساند و تا زمانی که تشت آب دارد، آب رسانی به گیاهان شما انجام می‌شود.

نکته: اگر زمان مسافرت شما خیلی طولانی است. روی تشت را با پلاستیک یا سینی بزرگ بپوشانید تا آب تشت تبخیر نشود و مدت زمان بیشتری به گیاه آب برسد.

۲- آبیاری گیاهان داخل باغچه در هنگام سفر :

 

آبیاری گیاهان در هنگام سفر روش دوم

 

یک یا چند بطری با توجه به سطح باغچه خود، در ته و اطراف آنها سوراخ های خیلی ریز ایجاد کنید. آنها را پر از آب کنید و در اطراف ریشه گیاهان قرار دهید. تا کم کم مانند آبیاری قطره‌ای به گیاهان آبرسانی شود.

 

آب دادن به گل ها در هنگام مسافرت

 

از این روش می توانید در روزهای عادی هم برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده کنید.

حتما بخوانید: ۶ ایده کاربری و مفید برای استفاده از بطری پلاستیکی در خانه

۳- آبدهی گلدان هنگام مسافرت با بطری :

یک بطری پلاستیکی کوچک یا بزرگ، با توجه به اندازه گلدان خود انتخاب کنید. روی درب آن یک سوراخ خیلی کوچک ایجاد کنید. بطری را پر از آب کنید و برعکس در حدی که داخل خاک گلدان محکم شود در خاک فرو کنید. با این سوراخ کوچک کم کم آب بیرون می آید و  به گلدان شما در طی روزهایی که در سفر هستید، آب می رسد.

 

 آبدهی گلدان هنگام مسافرت با بطری

 

۴- آبیاری گیاهان در هنگام سفر با نخ :

آبیاری گیاهان در هنگام سفر با نخ

 

این روش نیز بسیار ساده است. در این روش به دو وسیله زیر نیاز دارید:

  • نخ کلفت یا پارچه نخی
  • شیشه یا بطری پر از آّب

در این روش یک سر نخ را در آب قرار دهید و سر دیگر آن را در داخل خاک گلدان، نزدیک گیاه، فرو کنید. مانند تصویر بالا؛

من از این روش  برای آبیاری گلدان های خودم در هنگام سفر استفاده می کنم اگر نخ ندارید مانند من می توانید از یک تیکه باریک از لباس نخی (مانند زیر پوش های مردانه که کهنه شده) استفاده کنید و بعد از چند دقیقه خواهی دید که پارچه خیس می شود و رطوبت از داخل شیشه آب به گلدان از طریق پارچه نخی منتقل می شود. چون گلدان های من کوچک هستند و جا برای بطری ندارند، این روش خیلی خوب عمل می کند و اینم از گلدان من :

 

نحوه آبیاری گل ها هنگام مسافرت

فقط در این روش به نکات زیر توجه کنید:

  1. شیشه آب باید در سطح بالاتری از گلدان قرار بگیرد. به همین دلیل من از یک کاسه در زیر شیشه استفاده کرده‌ام. هرچه آب بالاتر باشد بهتر است. بهترین حالت این است که انتهای سطح آب مقابل خاک گلدان باشد تا تمام آب موجود در ظرف کم کم وارد گلدان شود.
  2. نخ یا پارچه باید تا انتها در بطری آب باشد تا وقتی در طی روزهایی که شما در سفر هستید و سطح آب داخل شیشه پایین آمد، نخ بازهم مرطوب باشد.
  3. نخ باید در خاک گلدان نزدیک گیاه قرار بگیرد.
  4. اگر برای مدت طولانی به سفر می روید روی درب ظرف آب را با پلاستیک یا چسب بپوشانید؛ تا آب کمتر تبخیر شود و زود آب شیشه تمام نشود.
  5. پارچه یا طناب شما باید حتماً از جنس نخ باشد تا رطوبت را جذب کند و انتقال دهد.

حتی می توانید از یک ظرف بزرگ آب استفاده کنید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با یک تیکه پارچه به هر گلدان به این روش آب برسانید فقط ظرف آب حتما بالاتر باشد وگرنه آب وارد گلدان نمی شود.

با این روش می توانید یک ظرف بزرگ را روی یک سطح بالاتر مانند صندلی قرار دهید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با نخ یا تیکه های پارچه نخی در مدت زمانی که در سفر هستید؛ به تمام گلدان های خود، آب برسانید.

اگر شما نیز روشی برای آبیاری گیاهان در هنگام سفر می شناسید؛ لطفا در قسمت نظرات بفرمایید و همچنین اگر هرکدام از این روش ها را برای آب دادن به گلدان خود در هنگام مسافرت امتحان کردید؛ بازخورد و تجربه خود را بفرمایید.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲۱ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن