آموزشی و کاربردیمهارت زندگی

برق انداختن زیورآلات و ظروف نقره با یک روش فوق‌العاده

یک ترفند عالی برای برق انداختن نقره ظروف و زیورآلاتاگر زیورآلات و ظروف نقره ای دارید که حسابی کدر و سیاه شده می توانید با راهی که در ادامه برای برق انداختن نقره خواهم گفت خیلی راحت در خانه بدون مواد شیمیایی اونا را جلا بدید و مثل روز اول تمیز شوند و بدرخشند.

برق انداختن نقره با جوش شیرین و فویل

مواد و سایل مورد نیاز:

  • فویل آلومینیوم
  • جوش شیرین
  • نمک
  • آب جوش

۱- ته یک ظرف را کاملاً با فویل آلومینیوم بپوشانید یا برای تمیز کردن و برق انداختن ظروف نقره می توانید کل سینک ظرف شویی را با فویل آلومینیوم بپوشانید.

برق انداختن نقره با جوش شیرین و فویل آلومینیوم

۲- آب در حال جوشیدن داخل فویل بریزید.

۳- به آب جوش نمک و جوش شیرین اضافه کنید برای یک سینک حدود نصف فنجان نمک و نصف فنجان جوش شیرین بریزید. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید.

قرار دان ظروف در فویل و جوش شیرین و نمک برای برق انداختن نقره

۴- بعد با یک اسکاچ نرم یا مسواک نرم ظروف نقره را بشویید تا جرمهای آن برود. در آخرهم ظروف نقره برق افتاده خودتون رو آب بکشید و خشک کنید.

توجه: اگر ظرف یا انگشتر نقره ای که دارید خیلی سیاه و کدر شده. یک تیکه فویل را به همراه جوش شیرین و نمک در قابلمه بیندازید وقتی آب در حال جوشیدن است نقره‌جات خودتون رو ۴ الی ۵ دقیقه در آب در حال جوشیدن قرار دهید تا حسابی جلا پیدا کند. با این ترفند خیلی سریع تر نقره جلا پیدا می کند.

بازهم سعی کردم روشی که براتون نوشتم را تست کنم برای همین این انگشتر سیاه شده نقره را با این روش تست کردم تا ببینم چقدر این روش برای برق انداختن نقره موثر بود. همانطور که در تصاویری که در ادامه قرار دادم می بینید انگشتر من کاملاً تمیز شد و برق افتاد.

برق انداختن انگشتر نقره با جوش شیرین

ابتدا فویل رو ته کاسه پهن کردم و نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین و نمک ریختم.

برق انداختن انگشتر نقره با قویل آلومینیوم

بعد آب جوش ریختم داخلش و خیلی سریع انگشتر نقره رو داخل آن انداختم و با قاشق بهم زدم. ۱۵ دقیقه گذاشتم داخل آب جوش و فویل بماند.

قرارد دان انگشتر در فویل برای برق انداختن انگشتر نقره با قویل آلومینیوم

بعد هم با مسواک تمیزش کردم. همانطور که در تصویر می بینید این روش برای تمیز کردن انکشتر نقره من خوب عمل کرد و اون دوباره سفید و براق کرد. ولی هنوز یکم کدری و سیاهی داشت. چون انگشتر من خیلی سیاه شده بود.

قرارد دان انگشتر در فویل برای برق انداختن نقره

بنابراین انگشتر نقره  را در یک قابلمه حاوی فویل، جوش شیرین و نمک ریختم و ۴ الی ۵ دقیقه جوشید. بعد هم انگشتر را با مایع دستشویی و مسواک نرم شستم.

جوشاندن انگشتر در فویل و جوش شیرین و نمک برای برق انداختن زیورآلات و ظروف نقره

با این روش خیلی بهتر تمیز شد و کاملاً برق افتاد. همچنین بعد از اون انگشتر طلای خودم رو هم داخلش انداختم که اونم براق شد و همه جرم ها و کدری هایی که داشت رفت. بنابراین اگر طلای کدر شده هم دارید با این روش می تونید اونو به خوبی جلا بدید.

جوشاندن انگشتر در فویل و جوش شیرین و نمک برای برق انداختن نقره

توجه: اگر کمی زردی و جرم روی انگشتر باقی مانده آن را روی قالی بکشید. با این ترفند با استفاده از الکتریسته ساکن انگشتر نقره شما برق می افتد.

چرا جوش شیرین و فویل آلومینیوم باعث برق افتادن نقره می شود؟

وقتی جوش شیرین، نمک و فویل آلومینیوم به همراه آب داغ در کنار هم قرار می گیرند یک واکنش شیمیای رخ می دهد که به آن مبادله یونی گفته می شود و باعث می شود سیاهی و کدری نقره که سولفید نقره گفته می شود به نقره تبدیل شود و نقره سیاه شده دوباره سفید شود. اگر خیلی ظرف نقره کدر شده داشته باشید، می توانید ببینید که بعد از مدتی فویل آلومینیوم سیاه می شود.

پیشنهاد می کنم برای تمیز کردن و براق کردن ظروف و زیورآلات نقره خودتون این روش رو حتماً امتحان کنید. البته در پستی دیگر در مورد ۳ روش دیگر برای تمیز کردن و برق انداختن طلا و نقره هم نوشتم که این روش ها را هم می توانید استفاده کنید.

اگر راهکار دیگری برای برق انداختن و تمیز کردن نقره می دانید برای ما در کامنت ها بنویسید. همچنین تجربه خودتون رو از بکار بردن این روش برای ما به اشتراک بگذارید.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

سعیده اسلامیان

طراح و نویسنده سایت چاره دان؛ عاشق برنامه‌نویسی، نوشتن و آشپزی هستم و هر سه به من آرامش می‌دهند. امیدوارم و سعی می‌کنم که چاره‌دان را دوست داشته باشید و آن را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن