آموزشی و کاربردیمهارت زندگی

۵ روش معتبر برای تشخیص عسل طبیعی در خانه

بهتر است تا حدی در مورد راه های تشخیص عسل طبیعی بدانیم تا بتوانیم در موقع خرید انتخاب بهتر و آگاهانه تری داشته باشیم. در ادامه به ۴ راه ساده برای تشخیص عسل اصل از تقلبی می پردازیم.

خواص عسل باعث شده ما عسل را بعنوان ماده‌ای شفابخش بشناسیم. و در بسیاری درمان‌ها از آن استفاده کنیم. بد نیست؛ در ابتدا چند مورد از خواص عسل را ذکر کنیم تا یادآور شویم؛ چرا خوردن عسل مخصوصاً عسل طبیعی برای سالم زندگی کردن، لازم هست؟

 1. عسل بخاطر طبیعت گرمی که دارد؛ اگر به اندازه مصرف شود. سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و باعث کاهش وزن می‌شود.
 2. باعث تقویت حافظه می‌شود.
 3. موجب سلامت مو و یک مرطوب کننده طبیعی برای صورت می باشد.
 4. قدرت بینایی را افزایش می‌دهد.
 5. ضد اضطراب و شادی‌آور است.
 6. باعث افزایش طول عمر می‌شود.
 7. عسل از خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی کنندگی برخوردار است. به همین دلیل موقع سرماخوردگی خوردن شیر یا آبلیمو با عسل بسیار توصیه می‌شود.
 8. و…

توجه داشته باشید منظور از عسل طبیعی، عسلی هست که: زنبورها با مکیدن شهد گل‌ها درست می‌کنند. و عسل غیرطبیعی یعنی: عسلی که با شکر دادن به زنبورها و قاطی کردن مستقیم شکر غیره، درست می‌شود.

اینکه چگونه عسل طبیعی را بشناسیم ؟ بسیار مهم هست. چرا که خیلی از فروشنده‌ها ادعا می‌کنند که عسل طبیعی دارند. درصورتیکه اینطور نیست و حتی شاید عسل غیرطبیعی را با قیمت عسل طبیعی به ما بفروشند. ما در اینجا ۵ راه تشخیص عسل طبیعی را ذکر می کنیم.

روش های تشخیص عسل طبیعی

۱- آزمایش با انگشت شست

نحوه تشخیص عسل طبیعی در این روش به اینصورت هست که: با یک قاشق مقداری عسل برداشته و روی ناخن اشاره یا ترجیحاً ناخن شست خود بریزید. اگر عسل روی ناخن بماند و پخش نشود. عسل طبیعی است. عسل غیر طبیعی روی ناخن نمی ماند و می‌ریزد. مانند تصاویر زیر:

تشخیص عسل طبیعی با انگشت شست

تشخیص عسل طبیعی با انگشت شست - چاره دان

تشخیص عسل طبیعی با انگشت شست

۲- آزمایش با آب سرد

با یک قاشق با فاصله عسل را داخل یک لیوان آب سرد بریزید. اگر عسل مستقیم به ته لیوان رفت و در آب حل نشد. عسل طبیعی هست.

عسل طبیعی خیلی سریع در آب سرد حل نمی شود. این روش یکی از راهای معتبر برای تشخیص عسل طبیعی است.

تشخیص عسل طبیعی با اآب سرد - چاره دان

۳-  آزمایش با آتش زدن:

یک عدد دستمال کاغذی را بپیچانید و داخل عسل فرو ببرید. و بعد سعی کنید با فندک یا کبریت آن را آتش بزنید. عسل طبیعی، مانند شکل زیر؛ مشتعل شده و شروع به سوختن می کند. ولی عسل غیر طبیعی نمی‌سوزد.

تشخیص عسل طبیعی با آتش زدن

۴- آزمایش با شکرک زدن:

عسل طبیعی شکرک میزند.

البته نمیشه گفت که هر عسلی که شکرک نزند طبیعی نیست. چراکه شکرک زدن عسل بستگی به عوامل زیادی دارد مثل:

 • درجه حرارت،
 • نوع گلی که زنبور از آن عسل درست کرده است. مثلاً گل آفتاب گردان خیلی زود عسلش شکرک میزند. ولی عسل بعضی گل ها شاید تا چند سال شکرک نزنند .
 • اضافه کردن موادی که باعث می‌شود عسل شکرک نزند. چون مردم ایران معمولاً عسل شکرک زده را نمی پسندند.
 • و…

ولی یکی از راه های خیلی خوب و معتبر برای تشخیص عسل طبیعی شکرک زدن عسل است.

پس اگر عسل شکرک زد به احتمال زیاد عسل طبیعی هست. اما توجه کنید! شکرک ها را بچشید شکرک عسل طبیعی نباید مثل نبات سفت باشد یا مثل آبنبات به دندان بچسبد. بلکه کمی سفت هست. اما زیر دندان احساس سفتی حس نمی‌شود. همچنین شکرک عسل طبیعی ته‌نشین می‌شود و رنگ عسل‌های اطرافش تیره می‌شود. مانند شکل زیر:

تشخیص عسل طبیعی با شکرک زدن - چاره دان

۵- طعم و بوی عسل طبیعی

البته داشتن بوی گل و طعم متفاوت نیز از مشخصات عسل طبیعی هست. اما چون تشخیص آن کمی سخت هست. ما در اینجا به آن نمی‌پردازیم.

طعم و بوی عسل طبیعی متفاوت است و بوی گل می دهد و طعم آن مثل طعم آبنبات نیست تشخیص طعم و بو برای ما سخت است اما زنبورداران به خوبی این تفاوت را حس می کنند.

بهترین و معتبرترین روش برای تشخص عسل طبیعی

طبیعی و تقلبی بودن اصل باید در آزمایشگاه تست شود. مراجل بالا کمک می کند تا ما کمتر اشتباه کنیم و تشخیص بهتری داشته باشیم اما متاسفانه راه های زیادی برای تقلب کاری وجود دارد. اما عسلی که در آزمایشگاه خلوص آن تایید شود معتبرتر است که این امکان برای ما وجود ندارد.

بهترین پیشنهاد برای تهیه عسل خالص این است که آن را از جایی تهیه کنید که از خلوص عسل تهیه شده توسط آن شخص یا شرکت اطمینان داشته باشید.

به این پست چه امتیازی میدهی؟
[Total: 1 Average: 5]
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن