صفحه اصلی / مهارت زندگی / علمی و کاربردی / تعمیر خراشیدگی و رنگ پریدگی مبل در منزل

تعمیر خراشیدگی و رنگ پریدگی مبل در منزل

تعمیر خراشیدگی و رنگ پریدگی مبل در منزلاز بین بردن خش روی چوب و رنگ پریدگی مبل :

وسایل چوبی و مبل از جمله وسایلی هستند که چیدمان و ظاهر آن‌ها در دکوراسیون منزل ما بسیار مؤثر است. و با انتخاب میز ، مبل و سایر وسایل چوبی مناسب، می‌توانیم خانه‌ای شیک و زیبا داشته باشیم.

البته مبلمان و سایر وسایل چوبی هم مانند دیگر وسایل نیاز به مراقبت دارند و بعد از گذشت زمان، خراب می‌شوند. بخشی از این خرابی را می توان در خانه با دانستن نکات ساده اما کاربردی تعمیر کرد.

اکثر خرابی مبل به دلیل رنگ پریدگی چوب مبل است. خراشیدگی مبلمان آن‌ها را زشت و کهنه جلوه می‌دهد. این کهنگی در ظاهر خانه نیز تأثیر می‌گذارد. در این اینجا ترفندهایی برای رفع رنگ پریدگی مبل و زیبا تر کردن آنها رائه خواهیم داد.

حتما بخوانید: پاک کردن برچسب از روی وسایل چوبی

از بین بردن خش روی چوب :

از بین بردن خش روی چوب

اگر کمد یا مبل شما از جنس چوب بدون رنگ هست، مانند تصویر بالا، یک پیشنهاد ساده اما کارآمد، برای از بین بردن خراشیدگی چوب مبلمان شما استفاده از گردو می‌باشد. گردو را پوست کنید و روی قسمت خراشیده بکشید تا چربی گردو جذب چوب شود و خراشیدگی از بین برود و بعد با یک دستمال، اطراف آن را تمیز کنید. با این روش می توانید خراش های سطحی چوب را ترمیم کنید.

حتما بخوانید: ۴ نکته برای تمیز کردن بهتر خانه و خانه تکانی

ترمیم رنگ وسایل چوبی و مبل:

ترمیم رنگ وسایل چوبی و مبل

اگر مبل یا میز شما داری رنگ می‌باشد و رنگ آن از بین رفته برای لکه گیری رنگ چوب می توانید از لاک همرنگ چوب خود استفاده کنید.

لاک را با قلمو لاک یا با پنبه روی قسمتی که رنگ پَر شده بکشید و بگذارید خشک شود. اینجوری مبل شما خیلی راحت تعمیر می‌شود. البته اگر بخواهید کارتان را با حوصله و دقت بالا انجام دهید. می توانید با سمباده ای که درجه زبری خیلی کمی دارد. اطراف رنگ پریدگی را کمی بسابید، تا وقتی رنگ می‌زنید، حالت گودی و بلندی در اطراف رنگ پریدگی ایجاد نشود.

معمولاً اگر سمباده هم نکشید از دور نمایان نمی‌شود. ولی از نزدیک یکم این گودی و بلندی مشخص می‌شود. البته در جایی که این رنگ پریدگی مبل یا میز سطحی باشد نیاز به سمباده نیست.

این نکته را در نظر داشته باشد؛ از لاک‌هایی که راحت از روی ناخن با دست پاک می‌شوند یا اصطلاحاً لاک‌های پلاستیکی برای رفع رنگ پریدگی مبل استفاده نکنید.

تمیز کردن سطح مبل :

اگر مبل پارچه ای دارید با شامپو فرش می‌توانید راحت آن را تمیز کنید. و اگر مبل چرم دارید با یک دستمال نخی آغشته به روغن زیتون روی آن بکشید تا چرم آن دوباره تازه شود و بدرخشد.

حتما بخوانید: پاک کردن قیر از بدنه ماشین با یک ترفند ساده

عضویت در خبرنامه چاره دان

اگر دوست داری مطالب چاره دان را از دست ندهی، می توانی ایمیلت را وارد کنی تا هر هفته آخرین مطالب چاره دان را در ایمیلت ببینی.

ممنونم شما در خبرنامه چاره دان مشترک شدید.

۳ دیدگاه‌ها

  1. مطالبی که گذاشتین واقعا عالی و کاربردیه،ممنونم ازتون

    0
  2. عالی

    1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *