صفحه اصلی / خانه داری / بهترین روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه و سفید کردن قابلمه

بهترین روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه و سفید کردن قابلمه

تمیز کردن پشت قابلمه چدن استیل تفلونسوختن و سیاه شدن داخل قابلمه و ماهیتابه ها یک طرف، سیاه شدن پشت آن ها که بر اثر بخار روغن و  قرار دادن روی آتش و … به وجود می آید هم یک طرف، قبلاً در مورد تمیز کردن قابلمه سوخته راه هایی را بیان کردم. اما امروز میخواهم دو راه برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه و سفید کردن قابلمه از جمله قابلمه روحی و استیل بیان کنیم که برای انواع مختلف قابلمه و ماهیتابه مانند استیل، رویی، چدن، تفلون و … قابل استفاده است و خیلی کار شما را راحت می کند.

۱- روشی که بهترین نیست اما جواب می دهد:

وسایل مورد نیاز برای برق انداختن و سفید کردن پشت قابلمه :

 • سرکه
 • جوش شیرین
 • سیم ظرف شویی

مراحل تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه با این روش :

شاید نیاز به گفتن نباشد که آسان ترین روش برای از بین بردن سیاهی پشت قابلمه استفاده از سیم ظرفشویی است. اما اگر سیاهی های قابلمه شما با سیم ظرف شویی پاک نمی شود روش زیر را انجام دهید.

۱- پشت قابلمه را با آب گرم یا داغ خیس کنید. روی آن جوش شیرین بریزید.

۲- بعد روی جوش شیرین ها سرکه بپاشید. سرکه با جوش شیرین باهم واکنش داده و کف می کند.

برق انداختن پشت قابلمه

۳- بعد از ۱۵ دقیقه با سیم ظرف شویی آغشته به مایع ظرف شویی تمام سیاهی ها و سوختگی های پشت قابلمه را تمیز کنید و از برق افتادن پشت قابلمه خود لذت ببرید.

clean botton of the pot

در جایی خوانده بودم با استفاده از نمک و سرکه هم میتوان پشت قابلمه را برق انداخت. من امتحان کردم خوب نبود. مثل حالتی بود که از سیم ظرف شویی تنها استفاده کنیم.

تمیز کردن پشت قابلمه سوخته و سیاه شده

اما عیب های این روش

من این روش رو برای قابلمه رویی، استیل و چدن تست کردم. پشت قابلمه خیلی بهتر از حالتی که از سیم ظرف شویی بدون جوش شیرین و سرکه استفاده می شود. تمیز می شود. اما در این روش باید زیاد از زور بازو استفاده کنید و زمانی که برای شستن باید بگذارید، زیاد است. ولی نگران نباشید همه این مشکلات در روش دومی که برای از بین بردن سیاهی پشت قابلمه توضیح دادم، حل می شود.

۲- بهترین راهکار برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه

این روش رو هم برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه امتحان کردم و باید بگم عالی بود، خیلی راحت با کمترین زمان پشت قابلمه مثل روز اول برق می زند. حتماً امتحان کنید.

اگر بخواهم به روش یک و دو امتیاز بدم به روش یک ۵ می دم و به روش ۲ ده؛

مواد مورد نیاز:

 • جوش شیرین دو قاشق غذا خوری
 • آب دو تا سه لیوان
 • کمی فویل آلومینیوم فرق نمی کند نازک یا کلفت باشد.
 • آب لیمو ۴ قاشق غذا خوری

مراحل از بین بردن سیاهی پشت قابلمه با این روش:

۱- ابتدا در یک ظرف پهن و گود که قابلمه هایتان در آن جا شوند. جوش شیرین، آب، دو تیکه اندازه توپ کوچک ورق آلومینیومی و آبلیمو بریزید. ( اگر ظرفتان بزرگ است مقادیر را ۲ برابر کنید تا مواد حدود یک سوم تا یک چهارم ظرف را بگیرد. )

۲- آنها را روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید.

روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه با جوش شیرین

۳- وقتی شروع به جوشیدن کرد. پشت قابلمه ها را درون این مواد قرار دهید. حرارت شعله باید زیاد باشد تا مدام بجوشد تا اطراف و ته قابلمه تمیز شود. با توجه به میزان سیاهی پشت قابمه اجازه دهید هر قابلمه زمانی بین ۲ تا ۶ دقیقه در این مواد بماند.

روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه با جوش شیرین و فویل آلومینیومی

۴- در آخر با یک سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی بدون کوچکترین فشار و زحمت پشت قابلمه را برق بیندازید.

همانطور که در تصاویر می بینید من این روش رو برای قابلمه رویی و استیل تست کردم عالی جواب داد. برای قابلمه چدن سعی کنید تنها قسمت پشت قابلمه با این مواد تماس داشته باشد. و قسمت چدن آن در این مواد قرار نگیرد شاید به چدن آن آسیب بزند.

بهترین روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه روی گاز یا آتش

روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه روی گاز یا آتش

حتی این روش رو برای یک کتری که در کوه و جنگل ازش استفاده می کنیم و حسابی زغالی شده بود و سوخته بود هم تست کردم که نتیجش رو در عکس می بینید.

تمیز کردن پشت کتری و قابلمه سیاه شده روی آتش با این روش:

ابتدا کتری داخل این مواد  گذاشتم تا ۵ الی ۶ دقیقه بجوشد.

بهترین روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه و کتری

بعد از ۶ دقیقه کتری از برداشتم و با سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی شستم.

روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه کتری که روی آتش بوده یا روی گاز بوده

پشت کتری راحت تمیز شد و اصلا نیاز به زور بازو نداشت.

از این روش هنوز برای سفید کردن داخل قابلمه استفاده نکردم. اگر شما از این روش استفاده کردید حتماً تجربتون رو بنویسید. اما بیشتر بیرون قابلمه بخصوص قابلمه های روحی زود سیاه میشود و نیاز به سفید کردن دارد که به نظرم استفاده از جوش شیرین و فویل فوق العاده بود.

روش برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه کتری که روی آتش بوده

اگر از این روش را برای سفید و تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه استفاده کردید، نظرات و بازخورد خود را برایمان ارسال کنید.

۶ دیدگاه‌ها

 1. سلام این روش اخری واسه پشت قابلمه تفلون هم جواب میده؟؟

  • سلام
   من تست نکرم ولی به احتمال ۹۰ درصد جواب میده برای قابلمه استیل تست کردم خوب بود. اگر برای قابلمه تلفلون این روش رو تست کردید نتیجشو برامون اینجا بنویسید. ممنونم.

 2. سلام.قهوه جوش گازی استیل من در اثر حرارت گاز سیاه شده.نمیخوام با سیم روش خط و خش بیوفته .چطور میتونم تمیزش کنم بدون اینکه به استیل براقش آسیبی نرسه.توروخدا کمکم کنید نو بود.

  • سلام
   با جوش شیرین سرکه و فویل امتحان کنید من خودم این روش رو برای قابلمه رویی تست کردم عالی بود و اصلا هم به سیم ظرف شویی نیاز نداره. اگر امتحان کردید حتما نتیجش رو برای ماهم بنویسید امیدوارم بهتون کمک کنه

 3. تاثیری نداشت که…

  • من خودم این روش رو امتحان کردم هم برای قابلمه رویی و هم استیل. نتیجه ای که من گرفتم این بود:
   اولاً باید حتما ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید اگر سریع بشویید فایده نداره بعد هم برای قابلمه استیل بهتر پاک شد. اما اینجور نیست که بعد از ریختن جوش شیرین و سرکه راحت سوختگی ها برود و باید باز هم از سیم ظرف شویی استفاده کنیم اما کمک می کند بهتر تمیز بشه.
   دنبال راه های سریع تر و آسان تری هم گشتم اما متاسفانه راه بهتری پیدا نکردم. امیدوارم دوستان اگر راه بهتری رو تجربه کردن ما رو هم از آن بهره مند کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *