آشپزیدستور آشپزی

درست کردن دوغ با شیر گازدار و ترش در خانه با طعم محلی

طرز تهیه دوغ با شیر محلی و خانگی گازدار و ترشاگر دوست دارید خیلی راحت و البته به صرفه، خودتون در خانه دوغ گازدار و ترش محلی درست کنید؛ مطالعه ادامه پست شما را با طرز تهیه یک دوغ با شیر آشنا می کند که گازدار و ترش می شود و طعم آن خیلی شبیه دوغ محلی و غلیظ است. ( به یاد طعمش افتادم دهنم آب افتاد. خیلی خوشمزه میشه حتماً یکبار امتحان کنید. )

مواد لازم برای تهیه دوغ با شیر

این مواد برای یک بطری 1.5 لیتری کافی است.

  • شیر: نیم لیتر
  • آب جوشیده: یک لیتر
  • ماست: یک استکان
  • نمک: یک قاشق چای خوری (دلخواه)
  • عرق نعنا: 3 قاشق غذا خوری (دلخواه)

مراحل درست کردن دوغ گازدار و ترش خانگی

روش درست کردن دوغ محلی با شیر خانگی گازدار و ترش در خانه

1- توصیه می کنم برای درست کردن دوغ با شیر از شیر سنتی استفاده کنید. چون هم طعم بهتری می گیرد وهم دوغی که درست می کنید چرب‌تر می‌شود.

شیر را بجوشانید. قبلاً در مورد روش صحیح جوشاندن شیر براتون نوشتم حتماً بخوانید.

شیر جوشیده را با آب جوشیده مخلوط کنید. میزان گرمی مخلوط شیر و آب باید در حدی باشد که انگشت اشاره که داخل آن قرار می‌دهید، گرم باشد اما دست را نسوزاند.

2- یک استکان ماست را با عرق نعنا و نمک مخلوط کنید و داخل مخلوط شیر و آب بریزید. با قاشک بهم بزنید تا ماست در شیر باز شود.

توجه: فرقی نمی کند از ماست شیرین، ترش، رقیق یا غلیظ استفاده کنید. ( نکات و طرز تهیه ماست سفت خانگی )

3- این مخلوط را در بطری 1.5 لیتری بریزید و سر بطری حدود 2 بند انگشت خالی بگذارید تا بعداً که در بطری را بستید، بتوانید دوغ را بهم بزنید.

4- درب بطری را خیلی محکم کنید. یک دقیقه بطری را بهم بزنید و بعد بطری را زیر پتو در یک جای گرم قرار دهید تا 2 الی 3 روز بعد دوغ خانگی خوشمزه ما آمادست. (من خودم بطری رو لابه لای پتوها و تشک های داخل کمد قرار میدم. )

توجه: هرچه دوغ را در جایی قرار دهید که گرم‎تر باشد، دوغ بیشتر ترش و گازدار می‌شود. دوغ با شیر در تابستان خیلی بیشتر از زمستان گازدار و ترش می‌شود چون هوا گرم است.

چون از شیر و ماست برای تهیه این دوغ استفاده می‌شود، دوغی که در نهایت بدست می‌آید، خیلی غلیظ می‌شود. قیمت این دوغ خوشمزه خانگی حدود یک سوم قیمت دوغ بیرونی می‌شود. همانطور که دید در کمتر از 5 دقیقه میتوان آن را درست کرد.

شماهم اگر روش دیگری برای درست کردن دوغ در خانه امتحان کردید و خوب بود از تجربه خودتون برای ماهم بنویسید.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن