صفحه اصلی / خانه داری / روش صحیحِ شستن ظروف مسی

روش صحیحِ شستن ظروف مسی

طریقه شست و شوی ظروف مسی:

ظروف مسی در قدیم یکی از پرکاربردترین ظروف بود. چرا که علاوه بر اینکه مس قیمت ارزانی داشت مردم بر این باور بودند که: استفاده از این ظروف برای بدن مفید می‌باشد. از جمله از خواص ظروف مسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش درد مفاصل؛
  • جلوگیری از کسالت و بی حوصلگی؛
  • انرژی زا؛
  • مس به جذب آهن کمک می‌کند.
  • مس به عملکرد مغز و اعصاب کمک می کند.

البته فواید ظروف مسی بسیار ذکر شده که از حوصله این بحث خارج هست. و  ما در اینجا به آن نمی‌پردازیم.

امروزه نظرات متفاوتی در مورد استفاده کردن یا نکردن از ظروف مسی وجود دارد. که مخالفان استفاده از ظروف مسی بر این باورند که: در هنگام پخت غذا با این ظروف یون مس زیادی آزاد می‌شود؛ که برای بدن مضر هست.

البته درست هست که نظرها باهم خیلی تفاوت دارند. اما ظروف مسی از ظروف تفلون و آلومینیومی و سرامیکی و…بهتر هستند. این ظروف هم اگر درست استفاده شوند و درشست و شویی آنها دقت شود دیگر مس اضافی وارد بدن نخواهد شد. ما در اینجا می خواهیم به این مبحث بپردازیم که:

  1. بهترین طریقه شستن ظروف مسی چیست؟

  2. برای جلوگیری از اکسید شدن یا اصطلاحا، سیاه شدن ظروف مسی چیکار می توانیم بکنیم؟

استفاده از سیم ظرفشویی، برای تمیز کردن ظروف مسی توصیه نمی‌شود. چرا که باعث از بین رفتن قلع روی سطح بیرونی این ظروف شده و  یون مس زیادی در غذا آزاد می‌شود. مصرف بیش از حد مس باعث ایجاد مصمومیت، تهوع و سرگیجه  می‌شود. می‌توانید، از یک پارچه نرم یا ابر برای شستن این ظروف استفاده کنید.
برای شستن ظروف مسی نباید از مایع ظرف شویی(ریکا) استفاده کنید. چون باعث سیاه شدن آن‌ها می شود. توصیه می‌شود؛ برای شست و شو، از پودر لباسشویی(تاید) استفاده کنید.
همچنین برای تمیز کردن و از بین بردن سیاهی این ظروف از رب گوجه یا سس گوجه استفاده کنید. سس گوجه بهتر از رب گوجه اثر می کند. کمی رب گوجه را روی ابر یا تیکه‌ای  از پارچه نرم بریزید و با آن روی ظرف مسی بکشید و بعد از چند دقیقه ظرف را آب بکشید.

عضویت در خبرنامه چاره دان

اگر دوست داری مطالب چاره دان را از دست ندهی، می توانی ایمیلت را وارد کنی تا هر هفته آخرین مطالب چاره دان را در ایمیلت ببینی.

ممنونم شما در خبرنامه چاره دان مشترک شدید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *