صفحه اصلی / رشد و توسعه فردی / عادت های کوچک من برای داشتن سبک زندگی بهتر و سالم

عادت های کوچک من برای داشتن سبک زندگی بهتر و سالم

سبک زندگی بهتر و سالم تر با عادات کوچکآیا برای داشتن سبک زندگی یا همان Life Style بهتر تلاش می کنی؟ آیا سعی میکنی عادات خوب و بد خود را بشناسی؟ چه ارزشی برای سبک زندگی سالم قائلی و چه جایگاهی در ذهن و رفتارهایت دارد؟ در این پست به دنبال راهکارهایی برای داشتن سبک زندگی بهتر می گردیم.

هرکدام از ما تجربه عادت های کوچکی داریم که به دستاوردی بزرگ در زندگیمان تبدیل شده و باعث شده بصورت پله پله عادت های خوب را در زندگی خود ایجاد کنیم و عادت های بد را دور بریزیم. گاهاً این رفتار و  عادت ها کمک می کنند تا ما سبک زندگی بهتر و با کیفیت تری داشته باشیم. در ادامه مثال های می زنم تا این موضوع را شفاف تر کنم.

تعریف سبک زندگی

تعریف سبک زندگی و داشتن سبک زندگی بهتر

سبک زندگی در زبان انگلیسی به نام life style شناخته می شود و تعاریف گوناگونی برای آن بیان شده. اما اگر بخواهیم ساده ترین تعریف سبک زندگی را بیان کنیم، سبک زندگی به کلیه علایق، نظرات،رفتارها و جهت‌گیری فرد یا گروه گفته می شود. برای مثال سیگار کشیدن،میزان خرید، زود یا دیر از خواب بیدار شدن، ورزش کردن و … را می توان قسمتی از سبک زندگی یک فرد دانست.

حالا که تنوع ابزار و محصولات در اطراف ما زیاد است. سبک زندگی ما بیشتر بستگی به نوع و شکل انتخابی است که داریم. برای مثال: انتخاب نوع گوشی یا لباس ما بستگی زیادی به سبک زندگی ما دارد.

مثال های از سبک زندگی بهتر و سالم تر : 

مثال هایی برای داشتن سبک زندگی بهتر

اگر سعی کنیم سبک زندگی خود را بهبود ببخشیم خیلی از مشکلات جامعه و بیماری ها به فراموشی سپرده می شود. بنابراین اگر با عادت های کوچک بصورت گام به گام برای سبک زندگی بهتر تلاش کنیم، لطفی است که به خودمان و جامعه مان کرده ایم و البته اثرات مثبتی که روی جامعه می گذاریم دوباره به سمت خودمان بازتاب می شود.

برای مثال: در بحثی جداگانه در مورد راه های آهسته غذا خوردن و فواید آن صحبت کردیم. که می تواند تاثیر زیادی در داشتن ورزن ایده آل و حل کردن بسیاری از مشکلات گوارشی که خیلی ها درگیر آن هستند داشته باشد. آهسته غذا خوردن یک عادت کوچک است که سبک زندگی ما در غذا خوردن را تغییر می دهد.

یا نوشیدن یک لیوان آب بصورت ناشتا کار بسیار ساده ای است که اگر این عادت کوچک را در خود ایجاد کنیم، می توانیم از دستاوردهای زیاد آن بهره مند شویم.

و سایر عادات خوب دیگر مثل ورزش کردن، زود از خواب بیدار شدن، به موقع خوابیدن، صرفه جویی، مطالعه کردن و …. که هرکدام از ما حداقل چند مورد از آن ها در در زندگی خود رعایت می کنیم و فواید آن را به عینه در زندگی خود دیده‌ایم.

البته عادت بد ماهم جزئی از سبک زندگی ما به حساب می آید مثل: پرخوری، سیگار کشیدن، و …

همانطور که گفته شد، سبک زندگی ما به انتخابات ما بستگی دارد، بنابراین با تغییر انتخاباتمان می توانیم سبک زندگی خود را عوض کنیم. با تمرین و کم کم، عادات خوب را در خود تقویت و عادات بد را از بین ببریم.

برای مثال اگر آدم ولخرجی هستیم می توانیم انتخاب خود را برای خرید عوض کنیم و بجای خرید چیزهایی که به آن نیاز واجب نداریم پولمان را پسنداز کنیم یا اگر با ماشین شخصی درون شهر جابجا می شویم. می توانیم انتخاب کنیم که از مترو یا اتوبوس استفاده کنیم و …

لازم به ذکر است که تغییر سبک زندگی کار ساده‌ای نیست و به تلاش، پشتکار و همت ما بستگی دارد.

لطفاً بنویسید:

 • چه عادت های کوچک و خوب در زندگی دارید؟
 • اگر به تازگی عادت خوبی در خود ایجاد کردید ضمن ذکر آن برای ما بنویسید چطور این عادت را در خود بوجود آوردید؟
 • چگونه عادت های بد خود را کنار گذاشتید؟

تجربه ها و راهکار های شما به همه کسانی که این پست را می خوانند برای داشتن سبک زندگی بهتر کمک می کند.

عادت های کوچک من برای داشتن سبک زندگی بهتر و سالم
5 از 2 رای

یک دیدگاه

 1. من یک سری عادت های کوچک دارم که در طی سال های اخیر پیدا کردم:
  ۱- کیسه های پلاستیکی میوه و دیگر چیزهایی که خریدم، را داخل سطل زباله نمی اندازم آنها را جمع می کنم و بجای پلاستیک زباله و بقیه مواردی که به کیسه پلاستیکی نیاز دارم استفاده می کنم.
  ۲- یک دبه در حمام قرار دادم آب حمام قبل از گرم شدن را داخل اون می ریزم و بجای استفاده از فلش تانک از این آب دبه استفاده می کنم.
  ۳- وقتی کوه می رویم موقع برگشت یک کیسه پلاستیکی را پر از زباله هایی که در طبیعت ریخته می کنم و داخل سطل زباله می اندازم.
  ۴- زبان انگلیسیم ضعیف بود ۶ -۷ ماه است هر روز یک لغت زبان را روی استیکر می نویسم و روی در یخچال می چسبانم و تا اونو یاد نگرفتم همان جا می ماند با این روش در زبان انگلیسی خیلی پیشرفت داشتم.

  3+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *