آموزشی و کاربردیمهارت زندگی

پاک کردن لاک غلط گیر از دست و لباس و فرش و چوب (بهترین روش ها)

پاک کردن لاک غلط گیر از دست و لباس و فرش و چوب با بهترین روش هااگر مشکل شما ریختن لاک غلط گیر روی پوست دست یا هر سطح دیگر است ؛ در این پست با راه هایی که میتوانی برای پاک کردن لاک غلط گیر از دست ، لباس ، فرش ، مبل و چوب بکار بگیری؛ آشنا می شوید.

 

پاک کردن لاک غلط گیر از روی پوست دست

پاک کردن لاک غلط گیر از دست

لاک غلط گیر معمولاً به راحتی با استفاده از مواد شوینده از دست پاک می شود. اما اگر با شستن معمولی لکه غلط گیر از دستتان پاک نشد یکی از دو روش زیر را استفاده کنید:

 1. برای پاک کردن لاک غلط گیر از دست، محل لکه را کاملاً به روغن زیتون آغشته کنید. یک الی ۲ دقیقه صبر کنید تا روغن زیتون به خورد لکه برود. بعد از گذشت این زمان روی لکه دست بکشید تا لکه غلط گیر کاملاً از دست پاک شود و در آخر دست خود را با آب و صابون بشویید.
 2. راه دومی که می توانید برای پاک کردن لاک غلط گیر از دست بکار بگیرید، استفاده از استون یا پد لاک پاک کن است. با پد لاک پاک کن یا دستمال آغشته به استون روی دست خود بکشید تا لکه غلط گیر کاملاً از پوست پاک شود و بعد دست خود را با آب و صابون بشویید.

پاک کردن لاک غلط گیر از لباس

پاک کردن لاک غلط گیر از لباس

برای از بین بردن لکه غلط گیر از روی لباس مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اجازه دهید لکه غلط گیر کاملاً خشک شود. تا روی دیگر قسمت های لباس پخش نشود.
 2. با یک کارد پنیر خوری، یک کارت اعتباری، سکه و یا هر جسم دیگری، تا جایی که می شود لاک غلط گیر ریخته شده روی لباس را بتراشید.
 3. روی برچسب لاک را نگاه کنید که برپایه آب (water-based) هست یا روغن (oli-based)، اگر روی آن چیزی در این مورد ننوشته احتمالاً روغنی است.
 4. اگر بر پایه آب باشد، لکه لاک به راحتی با شستن در ماشین لباسشویی پاک می شود.
 5. اما اگر روغنی باشد، مقداری الکل صنعتی، تینر یا استون را در یک جای لباس که مشخص نیست تست کنید و اگر به رنگ لباستان آسیب نزد با یک دستمال آغشته به یکی از مواد بالا روی لباستان بکشید تا لکه از بین برود. (در بیشتر موارد استفاده از پد لاک پاک کن هم به سادگی جواب می دهد.)
 6. با مایع ظرف شویی و آب گرم لباس را بشویید.
 7. در آخر لباستان را در ماشین لباسشویی بیندازید.

من برای پاک کردن لاک غلط گیر از روی لباس از الکل صنعتی ایزوپروپیل و مایع ظرف شویی استفاده کردم. کمی الکل حدود یک قاشق غذا خوری روی محل لکه ریختم و لباس را چنگ زدم. بعد با مایع لباس شویی و آب گرم آن را شستم. لکه لاک تا حد زیادی پاک شد. برای بار دوم هم دوباره تکرار کردم که ایندفعه کاملاً لکه لاک غلط گیر از لباسم رفت.

که در تصویر می بینید ( تغییر رنگ دو تصویر به دلیل تغییر نور عکس است دو تصویر متعلق به یک لباس است.) :

پاک کردن لکه لاک غلط گیر از لباس با الکل

 

توجه: برای خراشیدن لکه غلط گیر از لباس از کارد یا قیچی تیز استفاده نکنید تا به بافت پارچه آسیب نزند.

پاک کردن لاک غلط گیر از فرش و مبل

پاک کردن لکه غلط گیر از میل و فرش

برای پاک کردن لکه غلط گیر از فرش و مبل نیز مانند لباس اجازه دهید لکه خشک شود و  بعد لکه غلط گیر را با یک سکه یا کار پنیر خوری و … بتراشید و با دستمال آغشته با تینر یا استون روی لکه فشار دهید تا لکه از فرش یا مبل پاک شود. اگر استون نداشتید؛ می توانید از پد های لاک پاک کن نیز استفاده کنید.

الکل و استون به این دلیل که به سرعت تبخیر می شوند برای تمیز کردن لکه غلط گیر از فرش و مبل ایده خوبی هستند و دیگر نیاز به تمیز کردن ندارند.

از بین بردن لاک غلط گیر از روی میز چوبی

پاک کردن لکه غلط گیر از چوب

برای از بین بردن لکه خشک شده لاک غلط گیر از روی چوب مراحل زیر را انجام دهید:

 1. لکه را با یک سکه یا کارت اعتباری تا جای که می شود، آرام و با احتیاط از روی چوب بتراشید.
 2. برای پاک کردن باقی مانده لکه لاک غلط گیر از چوب می توانید از استون استفاده کنید. اما استون ممکن است به رنگ چوب آسیب بزند. بنابراین ابتدا آن را روی قسمتی نامشخص از چوب، امتحان کنید و به هیچ وجه استون را روی چوب نپاشید. یک دستمال تمیز را با کمی استون نم کنید و روی چوب تنها در قسمتی که لکه وجود دارد آرام و سطحی بکشید. تا لکه از روی چوب پاک شود.
 3. سطح چوب را با یک دستمال نم شده تمیز و بعد آن را خشک کنید.

لطفاً تجربه خودتون را در مورد امتحان کردن هرکدام از راه های بالا برای پاک کردن لاک غلط گیر از دست و دیگر سطوح، در زیر همین نوشته بنویسید تا بقیه دوستان از تجربه شما استفاده کنند.

به این پست چه امتیازی میدهی؟
[Total: 3 Average: 2]
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. اصلا روی لباس الکل نزنید الکل تصبیت کننده ی غلط گیره
  اگر لکه خیلی بزرگه ببرید خسکشویی
  این سایت گند زد تو لباسم

  1. من این روش رو تست کردم و نتیجه رو به همراه عکس در بالا گذاشتم. همانطور که در تصویر مشخص است، الکل لاک را کاملاً پاک کرد. نوع الکل شما چی بوده؟ از الکل ایزوپزوپیل استفاده کردید؟ ممکن است به جنس پارچه شماهم مربوط باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن