صفحه اصلی / خانه داری / از بین بردن رنگ لباس رنگ گرفته سفید یا رنگی – پاک کردن رنگ گرفتگی لباس

از بین بردن رنگ لباس رنگ گرفته سفید یا رنگی – پاک کردن رنگ گرفتگی لباس

از بین بردن رنگ گرفتگی لباس رنگی و سفید با روش های مختلف - چاره دانبعضی از لباس ها رنگ پس می دهند و اگر دقت نکنیم ممکن است لباس های دیگه ما را رنگی کنند. بخصوص لباس های سفید و رنگ روشن، اما برای پاک کردن رنگ گرفتگی لباس سفید یا رنگی چیکار کنیم؟ در ادامه به راهکارهایی جهت رنگ ندادن لباس ها و همچنین از بین بردن رنگ لباس رنگ گرفته می پردازم.

راه حل از بین بردن رنگ لباس رنگ گرفته

توجه: برای پاک کردن رنگ لباسی که از دیگر لباس ها رنگ گرفته به هیچ وجه اجازه ندهید لباس خشک شود. خشک کردن لباس رنگ گرفته چه در ماشین لباسشویی و چه در فضای باز، باعث تثبیت رنگ در آن لباس می شود. حال چه لباس شما رنگی باشد و چه سفید. قبل از خشک شدن لباس اقدام به حذف رنگ از لباستان کنید.

اگر لباسی که رنگ لباس دیگر را گرفته سفید یا رنگ روشن باشد، پاک کردن رنگ از آن لباس خیلی ساده تر از لباس رنگ تیره است.

پاک کردن رنگ لباس سفید رنگ گرفته

پاک کردن رنگ گرفتگی لباس سفید با 5 روش

۱- معمولاً زیرپوش های سفید رنگ گرفته اگر دو یا ۳ بار دیگر با مواد شوینده معمولی و آب گرم شسته شوند رنگ گرفتگی آنها بطور کامل از بین می رود. بخصوص وقتی که لباستان هنوز خشک نشده آن را بشویید.

۲- اما اگر لباس سفید رنگ گرفته با روش معمولی پاک نشد، می توانید از سرکه استفاده کنید.

مخلوط یک تا دو فنجان سرکه سفید و مواد شوینده را در ماشین لباسشویی بریزید یا لباس را یک شب تا صبح در آن خیس کنید. تا رنگ حاصل از رنگ گرفتگی لباس پاک شود.

۳- راه حل سوم برای از بین بردن لکه رنگ لباس سفید استفاده از سفید کننده اکسیژن است.

مطلب مرتبط: از بین بردن لکه زرد زیر بغل با یک روش امتحان شده و عالی

سفیده کننده اکسیژن چیست؟ 

سفید کننده ای که بر پایه اکسیژن باشد نه کلر، که معمولاً در کنارشان لغات OXO یا Oxi یا Oxygen می آید. برای لباس هاس کاملاً سفید می توان از سفید کننده بر پایه کلر استفاده کنید، اما بهتر است سفید کننده‌ای که انتخاب می کنید، بر پایه اکسیژن باشد تا هم به لباس کمتر آسیب بزند و هم اینکه رنگ گرفتگی را بهتر تمیز می کند.

در کل ما ۳ نوع سفیدکننده داریم که بهترین سفیده کننده برای لباس بخصوص لباس رنگی سفید کننده های فاقد کلر یعنی شماره دو هستند:

۱- سـفید کنــنـده خانگی و یا همان کلردار (Chlorine bleach):

حاوی هیپوکلریت سدیم (NaClO) میباشد. به آن آب ژاول (Javelle Water) و یا سفید کننده بر پایه کلر نیز می گویند. این سفید کننده محلول در آب به شکل ۵ درصد یا ۱۰ درصد عرضه می گردد.

۲-سفـیـد کـنـــنـــده فاقد کلر (Oxygen bleach):

حاوی هیدروژن پـرواکسـایـــــد (Hydrogen peroxide)، سدیم پربورات (Sodium Perborates) یا سدیم پرکربورات (Sodium Percarborate) می باشد. و توضیحات آن نوشته شده بر پایه اکسیژن فعال؛

۳- پودر سفید کننده (Bleaching powder):

حاوی کلسیم هیپوکلریت (Calcium Hypochlorite) می باشد.

موراد بالا را در قسمت محتویات سفیده کننده‌تان می توانید چک بفرمایید.

توجه: قبل از استفاده از سفید کننده برای لباستان به برچسب های لباس دقت کنید و همچنین سفید کننده را در یک محل نامشخص از لباس تست کنید اگر مشکلی برای لباستان ایجاد نشد از آن برای حذف رنگ گرفتگی لباستان استفاده کنید.

روش کار: لباس را برای ۲۰ دقیقه با آب گرم در سفید کننده قرار دهید  و بعد آن را بشویید. اگر رنگ گرفتگی پاک نشد، می توانید یک شب تا صبح لباس را در محلول سفید کننده با توجه به مقداری که در پشت بطری سفید کننده نوشته قرار دهید.

۴- ابتدا لباس را با دو تا سه لیتر آب و یک فنجان کوچک جوش شیرین یک شب تا صبح خیس کنید و بعد لباس را در آب گرم و سفید کننده برای مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید و بعد آن را بشویید. گاهی اوقات با توجه به جنس پارچه و میزان رنگ گرفتگی لباستان، باید چندبار شستشو با سفید کننده را تکرار کنید تا لباس کاملاً تمیز شود. اما دوباره تکرار می کنم: سعی کنید قبل از اینکه لباس خشک شود لکه آن را کاملاً پاک کنید.

۵- لباس خود را برای ۳۰ دقیقه در مخلوط برابر آب و هیدوژن پراکسید قرار دهید. البته بازهم قبل از قرار دادن کامل لباس در هیدروژن پراکسید، آن را برای یک جای نامشخص لباس تست کنید. تا محلول هیدروژن پراکسید به لباس شما آسیب نزند.

از بین بردن رنگ گرفتن لباس رنگی

 

پاک کردن رنگ گرفتگی لباس رنگی با 4 روش

۱- برای از بین بردن رنگ گرفتگی لباس رنگی ابتدا از مخلوط سرکه سفید آب گرم و مواد شوینده استفاده کنید. این یک روش ساده است که آسیبی به پارچه شما نمی زند.

۲- اگر رنگ گرفتگی لباس با سرکه پاک نشد. به برچسب لباس نگاه کنید اگر می توانید از سفید کننده برپایه اکسیژن استفاده کنید. (برای عملکرد بهتر مانند بالا می توانید قبل از استفاده از سفید کننده یک شب تا صبح لباس را در جوش شیرین خیس کنید.)

حتما در یک جای نامشخص لباس، سفید کننده را تست کنید اگر مشکلی ایجاد نکرد از سفید کننده برای همه لباس با توجه به دستور العملی که در پشت بسته سفید کننده نوشته استفاده کنید. اگر رنگ گرفتگی لباس از بین نرفت دوباره لباس را در آب گرم و سفید کننده اکسیژن قرار دهید. ممکن است مجبور باشید دو تا سه بار مراحل را تکرار کنید تا لکه رنگ گرفتگی کاملاً برطرف شود.

برای لباس های رنگی از سفید کننده های بر پایه کلر استفاده نکنید لباس را خراب می کنند.

۳- لباس خود را برای ۳۰ دقیقه در مخلوط برابر آب و هیدوژن پراکسید قرار دهید. البته باز هم تکرار می کنم قبل از قرار دادن کامل لباس در یک محل نامشخص از لباس محلول هیدروژن پراکسید را تست کنید تا به بافت و رنگ لباستان آسیب نزند.

مطلب مرتبط: ۴راه برای جلوگیری از رفتن رنگ لباس و رنگ پریده شدن آن

یک راه طبیعی برای از بین بردن رنگ لباس رنگ گرفته سفید یا رنگی

پاک کردن رنگ گرفتگی لباس با روش طبیعی

مواد مورد نیاز

  • آب گرم
  • چای سبز
  • نمک

۱- ابتدا لباسی که رنگ گرفته را ۱۵ دقیقه در آب سرد و پودر لباسشویی بطور عادی بشویید. اینکار قسمتی از رنگ گرفتگی لباس را از بین می رود.

۲- یک تشت را از آب گرم ترجیحاً داغ پر کنید و داخل تشت مقدار ۲ تا ۳ لیوان چای سبز دم کرده بریزید و لباس ها را ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.

۳- بعد از ۱۵ دقیقه لباس را از آب و چای سبز خارج کنید آن را پهن کنید و در قسمت های رنگ گرفته مقدار زیادی نمک بپاشید. و ۲۰ دقیقه صبر کنید.

۴- در مرجله آخر لباس را بطور معمولی در ماشین لباسشویی با مواد شوینده بشویید.

چیکار کنیم لباس ها بهم دیگر رنگ پس ندهند

روش جلوگیری از رنگ پس دادن لباس ها پاک کردن رنگ گرفتگی

همیشه در همه جا پیشگیری بهتر از درمان است. در اینجا هم با رعایت چند نکته ساده می توان جلوی رنگ دادن لباسی به لباس دیگر را بگیریم.

۱- لباس هایی که تازه خرید کردید را برای اولین بار با دست و جدا از دیگر لباس ها بشویید. بخصوص اگر رنگ تیره دارند. چون لباس برای بار اول که شستشو می دهید بیشترین میزان رنگ دهی را دارد. بخوصوص لباس های رنگ قرمز و شلوارهای جین.

مطلب مرتبط: ۴ راهکار برای نگهداری طولانی مدت شلوار جین

۲- برای تثبیت رنگ لباس برای اولین بار، به آب شستشو لباس سرکه اضافه کنید.

۳- اگر لباس های رنگ تیره و روشن را باهم در ماشین لباسشویی می اندازید دمای ماشین را پایین بیاورید. دمای بالا باعث افزایش رنگ دهی لباس ها بهم دیگر می شود.

۴- سعی کنید لباس های رنگ تیره و روشن را از هم جدا کنید و جدا بشویید.

۵- لباس هایی را که خیلی رنگ میدهند را بخاطر بسپارید و همیشه آنها را جدا بشویید.

روش هایی که در بالا برای از بین بردن رنگ گرفتگی لباس ذکر شده هنوز توسط چاره دان تست نشده اما سعی کردیم معتبرترین روش ها را ذکر کنیم. لطفاً اگر هر کدام از این روش ها را برای پاک کردن رنگ از لباس رنگ گرفته خودتون استفاده کردید تجربه خودتون رو از اون روش و میزان تأثیر آن را برای ما و همه کسانی که مشکلی مانند شما دارند، بنویسید.

۲ دیدگاه‌ها

  1. سلام.ی کت مجلسی لیمویی کمرنگ ک سر جیبش خیلی کم رنگ مشکی ب کار رفته داخل آب سرد با کمی مایع ظرفشویی پریل خیس کردم.بعد ۲ساعت با دست و آب سرد شستم بعضی جاهاش لک مشکی کمرنگ متمایل ب بنفش گرفته میتونم از بین ببرمش؟؟؟خیلی ناراحتم

    • سلام زیبا جان راه های گفته شده در متن رو برای لکه ها تست کنید. امیدوارم جواب بده اگر تست کردید لطف کنید و نتیجه ای که گرفتید رو برامون بنویسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *