صفحه اصلی / آشپزی / بهترین پیشنهاد برای درآوردن کیک از قالب

بهترین پیشنهاد برای درآوردن کیک از قالب

پخت کیک هم مانند همه کارهای دیگر وقتی لذت‌بخش خواهد بود، که در آخر به نتیجه دلخواه خود برسیم و یک کیک خوش‌طعم و شکل را درست کنیم. در پست‌های قبل نکات لازم  برای درست کردن یک کیک اسفنجی و پف دار را گفتم. در این پست قصد دارم، بهترین روش درآوردن کیک از قالب را بیان کنم.

چگونه کیک را از قالب جدا کنیم :

در اکثر جاها توصیه می‌شود، برای درآوردن کیک از قالب از کاغذ روغنی استفاده کنید. این توصیه خوبی است اما برای درآوردن کیک از قالب های طرح‌دار استفاده از کاغذ روغنی خوب نیست. و اصلاً نمی توان طرح قالب را به خوبی درآورد.

درآوردن کیک از قالب های طرح‌دار

تجربه شخصی من برای دراوردن کیک از قالب مخصوصاً قالب های فلزی، این است که:

قبل از اینکه خمیر کیک را در قالب بریزید، همه‌ی قالب را خوب چرب کنید و روی آن آرد بپاشید. آرد پاشی هم باید در کف قالب باشد و هم بدنه آن و بعد ظرف را برعکس کنید. ضربه بزنید تا آرد اضافی آن بریزد.
بعد از پخت کیک کمی صبر کنید تا کیک شما کمی سردتر شود. نه خیلی داغ باشد نه خیلی سرد، حدود ۵ دقیقه بعد از اینکه از فر کیک را خارج کردید، اطراف کیک را با کارد یا کاردک از قالب جدا کنید.

بعد سینی را روی قالب قرار دهید و قالب را برعکس کنید و اگر کیک بیرون نیامد. دو الی سه ضربه محکم به ته قالب بزنید. تا کیک از قالب جدا شود.

اگر خوب قالب را آرد پاشی و چرب کرده باشید؛ کیک خیلی راحت از قالب بیرون می‌آید. من همیشه راحت کیک از قالبم جدا می شود. اما اگر بیرون نیامد خیلی ضربه نزنید. چون ممکن است کیک شما نصفه از قالب جدا شود.
اگر کیک بیرون نیامد، وقتی کیک هنوز گرم است، می‌توانید پارچه‌ای را با آب گرم یا داغ خیس کنید و زیر قالب و اطراف قالب پهن کنید و ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید. بعد دوباره قالب را برعکس کنید و محکم به ته قالب ضربه بزنید تا کیک از قالب جدا شود.

نکته: اگر قالب شما از نوع قالب های بدون طرح است، می‌توانید از کاغذ روغنی استفاده کنید. قبل از قرار دادن کاغذ روغنی ابتدا قالب را خوب چرب کنید و بعد کاغذ روغنی را روی قالب قرار دهید. داخل کاغذ روغنی هم چرب و آرد پاشی کنید.

نکته: اگر برای چرب کردن قالب از روغن جامد استفاده کنید بهتر است.

نوعی قالب نیز هست به نام قالب کمربندی که اطراف آن باز می‌شود و خیلی راحت کیک از آن بیرون می‌آید. برای درآوردن راحت کیک از قالب از این نوع قالب ها  هم میتوانید تهیه کنید.

درآوردن کیک از قالب

حتما بخوانید : طرز تهیه کیک اسفنجی رژیمی و خوشمزه

من روش بالا را برای هردو قالب ساده و طرح دار امتحان کردم . اینم به روایت تصویر:

برای قالب ساده کاغذ روغنی گذاشتم و چرب و آرد پاشی کردم. برای قالب طرح دار هم اول با روغن جامد چرب کردم و بعد آردپاشی کردم. کیکم راحت داخل بشقاب برگشت. حوله هم نیاز نبود. فقط گذاشتم تا با مراحل کار آشنا بشوید.

تجربه من در درآوردن کیک از قالب

چاره دان محل به اشتراک گذاشتن تجربه هاست. اگر شماهم در زمینه در آوردن کیک از قالب تجربه ای داردید در قسمت نظرات بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *