صفحه اصلی / مهارت زندگی / علمی و کاربردی / ۴ روش برای برق انداختن و تمیز کردن نقره و طلا در خانه

۴ روش برای برق انداختن و تمیز کردن نقره و طلا در خانه

زیورآلات برای این استفاده می‌شوند که برای ما زیبا هستند و ما از پوشیدن آنها لذت می‌بریم. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زیبایی زیورآلاتی مثل طلا و نقره این است که آنها همیشه بدرخشند. اما همانطور که می‌دانید، طلا و نقره بعد از مدتی درخشش روزهای اول خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند. اما نگران نباشید لازم نیست برای تمیز کردن نقره و طلا خود آنها را به جواهرسازی ببرید. ما در اینجا چهار راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ تا به راحتی بتوانید در خانه آنها را برق بیندازید.

نحوه تمیز کردن نقره و طلا در خانه

روش اول برای تمیز کردن نقره و طلا :

در این روش برای تمیز کردن طلا و نقره شما به یک مسواک نرم ، کمی پودر ماشین لباسشویی و آب گرم نیاز دارید. برای برق انداختن طلا و نقره خود آنها را در یک کاسه آبگرم قرار دهید و به آنها پودر ماشین لباسشویی بزنید و بگذارید ۵ دقیقه در آب گرم بماند. بعد برای اینکه سوراخ‌ها و شیارهای آنها هم بخوبی تمیز شود؛ با یک مسواک نرم روی طلا و نقره خود بکشید تا خوب همه جای آنها برق بیافتد. حالا دوباره با آب گرم آنها را بشورید و با یک دستمال نرم آنها را خشک کنید.

روش دوم برای تمیز کردن نقره و طلا:

روش دوم برای برق انداختن نقره و طلا مانند روش اول است با این تفاوت که این دفعه می‌توانید از خمیر دندان و آب گرم و یک مسواک نرم برای تمیز کردن طلا و نقره خود استفاده کنید. کافی است کمی خمیر دندان (به اندازه ی یک نخود برای برق انداختن انگشتر طلا کافی است) بردارید و خوب خمیر دندان را با دست روی طلای خود بکشید و بعد با یک مسواک آن را تمیز کنید. با آب گرم آنها را آب بکشید و با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

برق انداختن طلا و نقره با خمیر دندان

روش سوم برای تمیز کردن نقره و طلا :

این روش خیلی بیشتر از دو روش قبل طلا و نقره شما را برق می اندازد. نحوه برق انداختن طلا و نقره با این روش به شکل زیر است:

شما به مقداری جوش شرین، نمک، فویل آلومینیوم، آب گرم و مایع ظرف شویی نیاز دارید.

  • مانند شکل زیر فویل آلومینیوم را در یک کاسه به حال گود قرار دهید. یک قاشق چای‌خوری نمک، یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین و ۷ الی ۸ قطره مایع ظرف‌شویی به همراه آب گرم باهم مخلوط کنید.
  • ترکیب این مواد باعث ایجاد واکنش شیمیای می‌شود، که باعث برق انداختن نقره و طلای شما می‌شود. طلا و نقره خود را در این محلول قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت بماند.
  • بعد با یک عدد مسواک نرم روی آنها بکشید، تا سوراخ ها و شیارها هم بخوبی تمیز شوند.
  • با آب گرم آنها را آب بکشید و با یک پارچه نرم آنها را خشک کنید.

تمیز کردن نقره و طلا با فویل آلومینیوم

روش چهارم برای تمیز کردن نقره :

این روش تنها برای تمیز کردن نقره استفاده می‌شود. در این روش اگر می‌خواهید زیور آلات نقره و دیگر وسایل نقره‌ ی شما مثل روز اول بدرخشند، شما به شیر ترش نیاز دارید! برای درست کردن شیر ترش کافی است، مقداری سرکه به شیر تازه اضافه کنید، و بعد وسایل نقره را به مدت نیم ساعت درون آن قرار دهید؛ تا کدری آنها از بین برود و با آب صابون گرم و مسواک نرم آنها را بشورید. در آخر نقره‌ها را با دستمالی نرم خشک کنید، تا جلا پیدا کنند و بدرخشند.

نکته: می‌توانید مسواک‌های کهنه خود را خوب با پودر لباسشویی بشورید و برای تمیز کردن طلا و نقره خود نگه دارید. چرا که هم مجبور نیستید یک مسواک نو تهیه کنید؛ و همچنین مسواک استفاده شده نرم شده و برای برق انداختن طلا و نقره عالی است.

شما اگر روش دیگری برای پاک کردن طلا و نقره می دانید، تجربه خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید و همچنین خوشحال می‌شویم اگر روش‌های گفته شده در این پست را امتحان کردید؛ بفرمایید چقدر از آنها راضی بودید؟ و کدام روش به نظر شما بهتر بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *