خانه داری

بهترین روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی با ۴ راه متفاوت

لکه های سوختگی که در کف اتو بر اثر سوختن لباس، فرش یا… ایجاد می‌شوند، حتماً باید تمیز شوند. چرا که اگر آن را تمیز نکنیم؛ برای دفعه بعد که می‌خواهیم لباسی را اتو بزنیم، این لکه ها داغ شده به لباس ما می‌چسبند و لباس را خراب می‌کنند. در این پست روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی از ۴ راه متفاوت و جرم گیری اتو را بررسی می‌کنیم. سعی کردم روش‌هایی را که بیان می‌کنم، بسیار آسان و در دسترس باشند تا هزینه‌ای بابت رفع سوختگی اتو به شما تحمیل نشود.

بهترین روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی

حتما بخوانید: از بین بردن لکه سوختگی روی لباس و فرش

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو :

این ۴ روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم برای تمیز کردن کف اتو بخار و معمولی یکسان است و از آن‌ها برای تمیز کردن هر نوع اتویی می‌توان استفاده کرد. فقط برای اتو بخار، باید بخارِ اتو را ببندید.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با خمیردندان :

اگر اتوی شما سوختگی جزئی دارد می‌توانید با کمی خمیردندان آن را به راحتی برق بیندازید. تنها کافی است کمی خمیر دندان را به سطح اتو بمالید. ترجیحاً سطح اتو داغ باشد. اما نه خیلی داغ و بعد با یک پارچه نخی نم شده روی اتو بکشید؛ تا سوختگی های روی اتو برطرف شود.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با خمیردندان


حتما بخوانید: ۳ ترفند کاربردی با خمیردندان


روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک :

در این روش یک تیکه کاغذ معمولی یا روزنامه را روی میز اتو قرار دهید. روی آن را یک الی دو قاشق غذا خوری نمک بریزید و اتو را در بالاترین دما روشن کنید. همانطور که قبلاً گفتیم برای تمیز کردن اتو بخار، بخار اتو را قطع کنید و وقتی اتو خوب داغ شد، اتو را روی نمک ها قرار داده و بصورت عقب جلو و با کمی فشار اتو را روی ذرات نمک جابجا کنید با این روش لکه های سوختگی اتو به راحتی تمیز می‌شوند.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک

توجه: نمک را اگر برای اتوی بخار استفاده کردید، ممکن است، نمک وارد سوارخ های اتو بشه و باعث شود، اتو روشن نشود. اگر این اتفاق برای اتو شما افتاد یعنی اتو بعد از استفاده از نمک برای پاک کردن سوختگی کف آن روشن نشد:

ابتدا با خلال دندان سوارخ های اتو رو خوب تمیز کنید اگر باز اتو روشن نشد، کف اتو رو چند بار داخل سرکه بزنید سرکه نمک رو میشوره و سوراخ ها اتو باز میشه و اتو دوباره مثل روز اول کار میکنه.  این راهکار را چند نفر از دوستان که این مشکل براشون پیش اومده انجام دادن مشکلشون حل شده. (البته بهتر است از نمک برای اتو بخار استفاده نکنید.)

اگر سوختگی اتو شما زیاد است و این سوختگی حتی به سوراخ ها و شیارهای اتو نفوذ کرده، بهتر است از دو روشی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک و سرکه :

مرحله ۱ :

مقدار برابر سرکه و نمک را مخلوط کنید و آن‌ها را حرارت دهید و بهم بزنید؛ تا نمک‌ها کاملاً در سرکه حل شوند. اما قبل از اینکه سرکه بجوشید آن را از حرارت بردارید.

مرحله ۲ :

زیر اتو را یک دستمال یا حوله پهن کنید. و وقتی اتو کاملاً داغ است با یک پارچه نخی یا یک تیکه اسکاچ نه خیلی زبر و نه خیلی نرم داخل سرکه و نمک که هنوز داغ هستند؛ بزنید و روی اتو بکشید. اینکار را ادامه دهید تا سوختگی های کف اتو برطرف شود.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک و سرکه

مرحل ۳ :

برای تمیز کردن سوراخ های اتو با یک عدد گوش پاک کن داخل محلول سرکه و نمک بزنید و داخل شیارها و سوراخ‌های اتو را تمیز کنید.

روش تمیز کردن سوختگی شیارهای اتو با نمک و سرکه

مرحله ۴ :

بعد با یک دستمال نمدار نخی یا یک حوله اتو را تمیز کنید.


حتما بخوانید: ۴ کاربرد سرکه در خانه


تمیز کردن سوختگی کف اتو با یک ترکیب عالی:

در این روش شما نیاز دارید به:

 • جوش شیرین
 • سرکه
 • خمیردندان

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با حدود یک قاشق چای خوری خمیر دندان مخلوط کنید و به آن ها یک قاشق غذاخوری سرکه بزنید. اتو را روی بیشترین درجه قرار دهید تا داغ شود و بعد اتو را از برق بکشید و با این ترکیب و یک دستمال آن را تمیز کنید.

هرکدام از این روش ها برای تمیز کردن سوختگی کف اتو را امتحان کردید، تجربه خودتون رو برای ما بنویسید.

حتما بخوانید: از بین بردن سیاهی و سوختگی ته قابلمه با یک روش عالی

جرم گیری محفظه آب اتو بخار

علاوه بر تمیز کردن سوختگی کف اتو و چسبیدن لباس، پلاستیک و … به کف آن یکی دیگر از مسائلی که با اتو بخار داریم این است که بعد از مدتی محفظه اتو جرم می گیرد و درست بخار نمی دهد یا همراه بخار آن شوره بیرون می آید یا حتی اصلاً اتو بخار دیگر بخار نمی دهد. برای حل این مسئله چیکار کنیم؟

علت بخار ندادن اتو بخار ممکن است به دلیل رسوبات آب باشد که به مرور در محفظه آب و سوراخ های اتو بخار جمع می شود و جلوی کارکرد صحیح بخار را می گیرد.

برای حل این مشکل محفظه اتو را با میزان برابر سرکه سفید و آب جوشیده پر کنید. ۱۰ ساعت صبر کنید و بعد اتو را در بالاترین درجه بخار قرار دهید.

آن را به حالت ایساده در حالی که یک پارچه کهنه در زیر آن قرار داده‌اید، قرار دهید تا رسوبات از آن خارج شود. صبر کنید تا تمام آب و سرکه داخل محفظه به این روش بخار شوند و در آخر دوباره یک استکان آب جوشیده داخل محفظه بریزید و صبر کنید تا بخار شود تا رسوبات به طور کامل تخلیه شوند.

بعد اتو را از برق درآورید و کف اتو را داخل سرکه بزنید و با چوب پنبه و خلال دندان سوراخ های بخار اتو را تمیز کنید.

برای محافظت از بخار اتو همیشه سعی کنید آب مقطر یا حداقل آب جوشیده داخل محفظه اتو بریزید تا کمتر رسوب بگیرد تا دیگر به جرم گیری اتو نیاز نداشته باشید و همچنین چند ماه یکبار مخلوط سرکه و آب داخل محفظه اتو بریزید تا جرم گیری و رسوب زدایی شود.

اما اگر با این روش هم باز اتو بخار دیگه بخار نمیده بهتر است آن را به تعمیکار بسپارید.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴۶ نظرها

 1. من امروز دنبال یه روش برا پاک کردن سیاهی و سوختگی کف اتو میگشتم که این مطلبو پیدا کردم .
  ترکیب « جوش شیرین+ سرکه+خمیر دندون » رو امتحان کردم و واقعا موثر بود 😍😍
  اول اتو رو گذاشتم روی درجه آخر ، بعد خاموشش کردم و ترکیبو ریختم روش، بعدشم با یه اسکاج زبر کشیدم روی اتو .
  واقعععا تمام سیاهی رفت .
  دم شما گرم و خدا خیرتون بده 😘

  1. خواهش می کنم لطف دارید و ممنون بابت دعای قشنگتون کلی انرژی گرفتم 🙂

 2. ببخشید، من مخلوط برابر سرکه و جوش شیرین را برای سومین بار انجام دادم ولی متاسفانه سوختگی کف اتو همچنان پابرجاست، روش دیگری سراغ ندارید؟

  1. یه جایی دیدم با قرص پاراستامول paracetamol یا همان استامینوفن بعد از اینکه اتو را داغ می کرد با احتیاط که دست نسوزد اونو روی اتو سوخته می کشید خیلی خوب پاک می شد این راه رو هم میتونید امتحان کنید ولی من خودم تست نکردم. اگر تست کردید نتیجش رو برامون بنویسید ممنونم

 3. سپاسگزارم از مشوره های مفید شما، ولی در قسمت اتوی آبدار نظر من اینست که از آب تصفیه شده ویا معدنی استفاده شود چونکه تا آخر عمر اتو، اصلا مشکل بند شدن سوراخ ها از اثر مواد رسوبی آب ویا املاح دیگر دیده نخواهد شد. و ضمناً برای پاک کردن سیاهی روش دیگر که در خانه استفاده کردند اینست که یک قاشق جوش شرین را در آب لیمو مکس کرده و روی سیاهی ها بگذارند حدودا ۶ ساعت، بعدا به شکل ورق سیاهی ها جدا می‌شود. تشکر از سایت مفید تان.

  1. سلام
   خوشحالم که این پست براتون مفید بوده. ممنونم که این موضوع خوب رو یادآوری کردید بله استفاده از آب تصفیه شده یا حداقل جوشیده برای جلوگیری از رسوب زدن اتو خیلی موثره

  2. با سلام، سیاهی و سوختگی کف اتوی من با هیچ کدوم از این روشهای شما پاک نشد، همه رو امتحان کردم. بنظرتون چکارش کنم؟

  3. سلام
   مطمئن نیستم اما میتونید اتو رو بذارید گرم بشه مخلوط برابر سرکه و جوش شیرین بریزید داخل سینی و اتو داغ و خاموش رو یک شب تاصبح بگذارید داخل محلول بمونه به این روش کف قابلمه که خیلی سوخته خوب پاک میشه این روش رو هم امتحان کنید. اگر امتحان کردید نتیجش رو برامون بنویسید.

 4. باسلام سوختگی اتوی من جزئی بود و به راحتی با روش خمیر دندان پاک شد ،ممنون از راهنمایی خوبتون

 5. ممنون من روش نمک و کاغذ و امتحان کردم با اینکه کف اتو کاملا سیاه شده بود بر طرف شد
  ممنون از مطلب مفیدتون

 6. سوختگی کف اتوی من خیلی زیاد بود ولی با چند مرحله با نمک کاملا پاک شد
  ممنونم از پیشنهاد خوبتون

 7. فقط همینقدر بگم که بیخودترین روش پاک کردن سوختگی کف اتو،جوش شیرینه!😑😑😑😑
  اینقدر چسبنده میشه گه دیگه نمیشه اتو کرد

  1. شما باید از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید و بعد هم جوش شیرین را از سطح اتو خوب پاک کنید. دوستان قبلاً استفاده کردن و نظر مثبت به این روش داشتن حتی گفتن از سایر روش ها هم بهتر بوده.

  1. فکرنکنم تفاوتی با خمیردندون معمولی بکنه چون خمیر دوندون زغالی همون خمیردندون معمولی هست که کربن فعال بهش زدن. اما باز امتحان کنید. ممنون میشیم اگر امتحان کردی نتیجه ای که گرفتی رو برامون اینجا بنویسی.

  1. سلام
   مطمئن نیستم اما احتمالاً سوراخ های بخارش گرفته داخل اوتو بجای آب مخلوط برابر سرکه سفید و آب بریزید و اتو رو بگذارید خوب داغ شود بعد اتو را از برق بکشید و کف اتو را داخل سرکه بگذارید.

 8. سلام اگزوز موتور هم ایا مثل اتو میتوان پاک کرد ؟ممنون
  مثلا اگزوز وقتی داغ میشه کف کفش میخوره بهش روش میچسبه چکار باید بکنیم جناب عزیز؟

  1. سلام
   این روش ها رو برای اگزوز تست نکردم که با اطمینان بگم بدرد میخوره یا نه. اما به زودی مطلبی در مورد روش های تمیز کردن اگزوز خواهم نوشت. شما می تونید با عضویت در خبرنامه سایت یا سر زدن به سایت از انتشار این مطلب با خبر شوید. موفق و سربلند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن