صفحه اصلی / خانه داری / بهترین روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی با ۴ راه متفاوت

بهترین روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی با ۴ راه متفاوت

لکه های سوختگی که در کف اتو بر اثر سوختن لباس، فرش یا… ایجاد می‌شوند، حتماً باید تمیز شوند. چرا که اگر آن را تمیز نکنیم؛ برای دفعه بعد که می‌خواهیم لباسی را اتو بزنیم، این لکه ها داغ شده به لباس ما می‌چسبند و لباس را خراب می‌کنند. در این پست روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی از ۴ راه متفاوت و جرم گیری اتو را بررسی می‌کنیم. سعی کردم روش‌هایی را که بیان می‌کنم، بسیار آسان و در دسترس باشند تا هزینه‌ای بابت رفع سوختگی اتو به شما تحمیل نشود.

بهترین روش تمیز کردن سوختگی کف اتو بخار و معمولی

حتما بخوانید: از بین بردن لکه سوختگی روی لباس و فرش

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو :

این ۴ روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم برای تمیز کردن کف اتو بخار و معمولی یکسان است و از آن‌ها برای تمیز کردن هر نوع اتویی می‌توان استفاده کرد. فقط برای اتو بخار، باید بخارِ اتو را ببندید.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با خمیردندان :

اگر اتوی شما سوختگی جزئی دارد می‌توانید با کمی خمیردندان آن را به راحتی برق بیندازید. تنها کافی است کمی خمیر دندان را به سطح اتو بمالید. ترجیحاً سطح اتو داغ باشد. اما نه خیلی داغ و بعد با یک پارچه نخی نم شده روی اتو بکشید؛ تا سوختگی های روی اتو برطرف شود.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با خمیردندان

حتما بخوانید: ۳ ترفند کاربردی با خمیردندان

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک :

در این روش یک تیکه کاغذ معمولی یا روزنامه را روی میز اتو قرار دهید. روی آن را یک الی دو قاشق غذا خوری نمک بریزید و اتو را در بالاترین دما روشن کنید. همانطور که قبلاً گفتیم برای تمیز کردن اتو بخار، بخار اتو را قطع کنید و وقتی اتو خوب داغ شد، اتو را روی نمک ها قرار داده و بصورت عقب جلو و با کمی فشار اتو را روی ذرات نمک جابجا کنید با این روش لکه های سوختگی اتو به راحتی تمیز می‌شوند.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک

توجه: نمک را اگر برای اتوی بخار استفاده کردید، ممکن است، نمک وارد سوارخ های اتو بشه و باعث شود، اتو روشن نشود. اگر این اتفاق برای اتو شما افتاد یعنی اتو بعد از استفاده از نمک برای پاک کردن سوختگی کف آن روشن نشد:

ابتدا با خلال دندان سوارخ های اتو رو خوب تمیز کنید اگر باز اتو روشن نشد، کف اتو رو چند بار داخل سرکه بزنید سرکه نمک رو میشوره و سوراخ ها اتو باز میشه و اتو دوباره مثل روز اول کار میکنه.  این راهکار را چند نفر از دوستان که این مشکل براشون پیش اومده انجام دادن مشکلشون حل شده. (البته بهتر است از نمک برای اتو بخار استفاده نکنید.)

اگر سوختگی اتو شما زیاد است و این سوختگی حتی به سوراخ ها و شیارهای اتو نفوذ کرده، بهتر است از دو روشی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک و سرکه :

مرحله ۱ :

مقدار برابر سرکه و نمک را مخلوط کنید و آن‌ها را حرارت دهید و بهم بزنید؛ تا نمک‌ها کاملاً در سرکه حل شوند. اما قبل از اینکه سرکه بجوشید آن را از حرارت بردارید.

مرحله ۲ :

زیر اتو را یک دستمال یا حوله پهن کنید. و وقتی اتو کاملاً داغ است با یک پارچه نخی یا یک تیکه اسکاچ نه خیلی زبر و نه خیلی نرم داخل سرکه و نمک که هنوز داغ هستند؛ بزنید و روی اتو بکشید. اینکار را ادامه دهید تا سوختگی های کف اتو برطرف شود.

روش تمیز کردن سوختگی کف اتو با نمک و سرکه

مرحل ۳ :

برای تمیز کردن سوراخ های اتو با یک عدد گوش پاک کن داخل محلول سرکه و نمک بزنید و داخل شیارها و سوراخ‌های اتو را تمیز کنید.

روش تمیز کردن سوختگی شیارهای اتو با نمک و سرکه

مرحله ۴ :

بعد با یک دستمال نمدار نخی یا یک حوله اتو را تمیز کنید.

حتما بخوانید: ۴ کاربرد سرکه در خانه

تمیز کردن سوختگی کف اتو با یک ترکیب عالی:

در این روش شما نیاز دارید به:

 • جوش شیرین
 • سرکه
 • خمیردندان

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با حدود یک قاشق چای خوری خمیر دندان مخلوط کنید و به آن ها یک قاشق غذاخوری سرکه بزنید. اتو را روی بیشترین درجه قرار دهید تا داغ شود و بعد اتو را از برق بکشید و با این ترکیب و یک دستمال آن را تمیز کنید.

هرکدام از این روش ها برای تمیز کردن سوختگی کف اتو را امتحان کردید، تجربه خودتون رو برای ما بنویسید.

حتما بخوانید: از بین بردن سیاهی و سوختگی ته قابلمه با یک روش عالی

جرم گیری محفظه آب اتو بخار

علاوه بر تمیز کردن سوختگی کف اتو و چسبیدن لباس، پلاستیک و … به کف آن یکی دیگر از مسائلی که با اتو بخار داریم این است که بعد از مدتی محفظه اتو جرم می گیرد و درست بخار نمی دهد یا همراه بخار آن شوره بیرون می آید یا حتی اصلاً اتو بخار دیگر بخار نمی دهد. برای حل این مسئله چیکار کنیم؟

علت بخار ندادن اتو بخار ممکن است به دلیل رسوبات آب باشد که به مرور در محفظه آب و سوراخ های اتو بخار جمع می شود و جلوی کارکرد صحیح بخار را می گیرد.

برای حل این مشکل محفظه اتو را با میزان برابر سرکه سفید و آب جوشیده پر کنید. ۱۰ ساعت صبر کنید و بعد اتو را در بالاترین درجه بخار قرار دهید.

آن را به حالت ایساده در حالی که یک پارچه کهنه در زیر آن قرار داده‌اید، قرار دهید تا رسوبات از آن خارج شود. صبر کنید تا تمام آب و سرکه داخل محفظه به این روش بخار شوند و در آخر دوباره یک استکان آب جوشیده داخل محفظه بریزید و صبر کنید تا بخار شود تا رسوبات به طور کامل تخلیه شوند.

بعد اتو را از برق درآورید و کف اتو را داخل سرکه بزنید و با چوب پنبه و خلال دندان سوراخ های بخار اتو را تمیز کنید.

برای محافظت از بخار اتو همیشه سعی کنید آب مقطر یا حداقل آب جوشیده داخل محفظه اتو بریزید تا کمتر رسوب بگیرد تا دیگر به جرم گیری اتو نیاز نداشته باشید و همچنین چند ماه یکبار مخلوط سرکه و آب داخل محفظه اتو بریزید تا جرم گیری و رسوب زدایی شود.

اما اگر با این روش هم باز اتو بخار دیگه بخار نمیده بهتر است آن را به تعمیکار بسپارید.

به این پست چه امتیازی میدهی؟
[Total: 0 Average: 0]
کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید

۳۸ دیدگاه‌ها

 1. من از جوش شیرین وسرکه استفاده کردم دیگه اتو روشن نمیشه

  • احتمال داره سوارخ های اتو گرفته باشد کف اتو خاموش رو در سرکه بزنید.

 2. خمیر دندون و سرکه و جوش شیرین عالی تر از عالی بود. خدا شما رو خیر دهد که مطلب مفیدی برای ما گذاشتید. خیلی سپاسگزارم

  • خواهش میکنم 🙂 خوشحالم که این پست تونست کمکتون کنه

 3. من از نمک برا تمیز کردن استفاده کردم اتو دیگه روشن نمیشه
  دستتون درد نکنه که باعث شدین اتوم نابود بشه 😡😡😡😡

  • نمک رو اگر برای اتوی بخار استفاده کردید نمک وارد سوارخ های اتو میشه و ممکنه اتو روشن نشود. قبلاً همین اتفاق برای یکی دیگه از دوستان هم افتاده بود که بهشون گفتم اول با خلال دندان سوارخ های اتو رو خوب تمیز کنند اگر باز اتو روشن نشد کف اتو رو چند بار داخل سرکه بزنن سرکه نمک رو میشوره و سوراخ ها اتو باز میشه و اتو دوباره مثل روز اول کا میکنه شماهم همینکار رو بکنید.

  • کف اتو رو داخل سرکه و اب کردم اتو درست شد ممنون از راهنمایتون 🙏🙏

  • خواهش میکنم 🙂

  • سلام داخل سوراخ ها نمک رفته با یک خلال دندان خارج کنید درست میشه ،اگر نشد با سرکه سوراخه ها به آرامی پاک کنید

 4. سلام من با جوش شیرین وسرکه سفید ویک ق آب
  امتحان کردم عالی بود
  اصلا باورم نشد ک بتونه با یه بار دستمال کشیدن پاک بشه

 5. لطف کنید روش هاتون رو از نظر علمی هم بررسی کنید، چون اتوی من هم بعداز انجام این روش ها روشن نمیشه. حتما دلیلی وجود داره و یکی از این ترکیب‌ها به اتو صدمه میزنه.

  • شما از کدوم روش استفاده کردید که براتون مشکل ایجاد شده ؟ اگر از نمک استفاده کردید چون روی نمک محکم می کشید نمک وارد سوراخ های اتو میشه و سوراخ های اتو میگیرد و اتو ممکن است روشن نشود برای همین اتو را وقتی خاموش است چند بار کف آن را داخل سرکه بزنید تا سواراخ های اتو باز شود اتو دوباره روشن میشه. یکی دیگه از دوستان هم همین مشکل رو داشت که با سرکه حل شد.
   برای بقیه روش ها هم وقتی اتو خاموش و داغ است انجام میشه و روی سطح اتو هست بنابراین برای اتو مشکلی ایجاد نمی کنه مگر اینکه این مواد را طوری روی سطح اتو بکشید که حفره های اتو را بگیرد که مانع از روشن شدن اتو می شود. در اینصورت باید همانطور که برای دوستمون نوشتم وایشون جواب گرفتن حفره ها را با سوزن یا سرکه تمیز کنید.

 6. سلام خیلی ممنون از راهنماییتون،واقعا سایتتون عالی،،با راهکارهای شما اتو درست شد

 7. سلام کف اتوی کن خیلی بد سوخته بود از روش نمک و شوینده های مختلف و استون ۱۰۰درصدم استفاده کردم اما فایده نداشت از روش جوش شیرین و سرکه استفاده کردم عالی بود مثل روز اول شد

  • مشکل اینجاست که اتو من دیگه روشن نمیشه که از جوش شیرین وسرکه استفاده کنم

 8. دقیقا من هم این کار رو کردم. اتو سوخت.

  • سلام
   میشه لطفاً دقیقا توضیح بدید چیکار کردید که اتو سوخته؟ تا بقیه این اشتباه رو نکنن ؟

 9. درجه اتو را روی maxهم گذاشتم ولی چراغ اتو روشن نمیشه

  • احتمالاً نمک وارد حفره های اتو شده و گرفته با یک خلال دندون یا سوزن داخل حفره ها رو خوب تمیز کن.
   اگر جواب نداد نصف اسکتان سرکه و نصف استکان آب مخلوط کن و کف اتو رو چند بار داخل اون بزن تا حفره هاش باز بشه.
   این جواب رو از اینجا دیدم.
   امیدوارم جواب بگیری. و حتماً اگر درست شدیا نشد ما راهم مطلع کن. موفق باشی

  • سلام ،از دوتا راه هم استفاده کردم. اتو درست نشد،،ممنون از راهنماییتون ،،و سایت خوبتون

 10. سلام خسته نباشید ، من برای تمیز کردن کف اتو از نمک استفاده کردم،،حالا اتو دیگه روشن نمیشه. چیکار کنم؟؟

  • سلام
   نمک نمیتونه اتو رو بسوزنه یا خراب کنه. احتمالاً مشکل از جای دیگه باشه. درجه اتوتون رو نگاه کنید روی کم قرار ندادید. من چند دفعه دیدم اتوم روشن نمیشه اولش ترسیدم اما بعدش دیدم درجه اتو روی min هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *