کودکمهارت زندگی

گرفتن پوشک از کودک با اساسی ترین نکات و بهترین روش

تجربه من در گرفتن پوشک از کودکوالدین در دوسال اول زندگی کودکشان با دو چالش اساسی روبه‌رو می شوند. یکی گرفتن شیر از کودک و دیگری آموزش دستشویی رفتن به کودکاشان؛ من هم مانند هر مادر دیگری با این دو روبه‌رو شدم. برای گرفتن پوشک از پسرم خیلی استرس داشتم و اطلاعاتم واقعاً کم بود. بنابراین شروع کردم به گشتن بهترین راه برای گرفتن پوشک از کودک راه ها و مطالب زیادی در این باره خواندم و قصد دارم تجربه خودم و تمام نکاتی که بسیار به من کمک کرد و واقعاً تأثیرگذار بود را براتون بنویسم.

اگر بخوام خیلی کوتاه به روش گرفتن پوشک از کودک اشاره کنم این است که:

 • به کودک خودتون مایعات فراوان بدید،
 • اون رو مدام هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به دستشویی ببرید.
 • تا ۳ الی یک هفته این روش را تکرار کنید تا یاد بگیرد.

اما برای اینکه در این بین چالش کمتری داشته باشید، حتماً ادامه این پست و نکات آن را بخوانید. بهتون خیلی کمک میکنه. اینها نکاتی هستند که دوست داشتم یکی به من بگه.

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک این است که بدانید فرزندتان برای دستشویی رفتن آماده است یا نه؟

بهترین سن برای از پوشک گرفتن بچه بین ۱۸ ماهگی و ۲ سالگی است. اما همه چیز به فرزند شما و آمادگی او بستگی دارد. شاید سن از پوشک گرفتن کودک شما کمتر یا حتی بیشتر باشد.

نکاتی که در ادامه ذکر شده تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند تا بدانید آیا فرزند شما آمادگی از پوشک گرفتن را دارد یا نه؟
 آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه

علائمی که می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه ؟

 • کودک باید توانایی راه رفتن را داشته باشد و کمی بتواند سرپا بشیند. یعنی در راه رفتن و ایستادن مهارت پیدا کرده باشد.
 • بتواند تعدادی کلمه بگوید مثلا “بله” یا “نه” و …
 • از اینکه خیس باشد اذیت می‌شود و  از شما می‌خواهد پوشکش را باز کنید یا خودش سعی می‌کند پوشکش را باز کند.
 • وقتی مدفوع می‌کند یا پوشکش خیلی خیس است، شما را خبر می‌کند.
 • پوشکش حداقل برای ۲ ساعت خشک می‌ماند.

توجه کنید که لازم نیست فرزندتان همه این نشانه‌ها را داشته باشد. بلکه اگر شما بعنوان مادر که بیشترین وقت را با فرزندتان هستید؛ حدس بزنید که او آماده است کافی است. و این نشانه ها می تواند بیشتر شما را راهنمایی کند.

از پوشک گرفتن کودک چقدر طول می کشد :

گرفتن پوشک از بچه در ۳ روز امکان پذیر است و با روشی که در ادامه خواهم گفت، کودک شما احتمالاً بتواند در ۳ روز دستشویی کردن در توالت را یادبگیرد؛

اما باید بدانید کامل گرفتن پوشک از کودک و آموزش کامل دستشویی رفتن کودک زمانی بین ۳ روز تا ۴ ماه طول می‌کشد و همه چیز به کودک شما و  طرز رفتار شما بستگی دارد. پس سعی کنید آرام و صبور باشید تا هم خودتان و هم فرزندتان اذیت نشوید.

روش گرفتن پوشک از بچه :

۱- وقتی پوشک بچه را کندید، در ۳ روز تا یک هفته اول سعی کنید از خانه بیرون نروید. پس بهتر است زمانی برای گرفتن پوشک کودک انتخاب کنید، که قصد سفر، مهمانی رفتن و حتی جابجایی منزل خود را نداشته باشید. (پارک رفتن اشکالی ندارد.)

اما چرا؟

فرزند شما یک تغییر بزرگ را تجربه می‌کند. پس اجازه دهید این تغییر را در یک جا، یعنی دستشویی خانه‌ی خودتان، تجربه کند تا در جاهای مختلف، بعضی از بچه‌ها حتی تا ۳ ماه اول دوست ندارند در جایی دیگری جز خانه خودشان به دستشویی بروند. پس سعی کنید بیرون رفتن‌های خود را کم کنید یا حتی المکان زمان آن‌ها را کوتاه کنید.

همچنین خودتان راحت تر هستید و آرامش خیال بیشتری دارید و این آرامش شما به بچه هم منتقل می شود. و نباید مدام نگران دستشویی کردن او در جایی که نباید، باشید.

۲- ۳ روز تا یک هفته اول مدام به کودک خود مایعات مثل چای، شربت، آبمیوه بدهید. به دو دلیل:

 •  کودک عادت کرده در پوشک دستشویی کند؛ بنابراین ممکن است بعد از باز کردن پوشک او دچار یبوست شود. خوردن مایعات جلوی این اتفاق را میگیرد. البته به آنها در این دوره برای جلوگیری از یبوست غذاهای فیبردار هم بدهید.
 •  با دادن مایعات فراوان به کودک، او مدام احساس دستشویی می‌کند و شما می‌توانید هر ۲۰ دقیقه الی ۳۰ دقیقه از او سوال کنید که مامان دیش داری یا هر جمله‌ای که خودتان مناسب می‌دانید و البته در روزهای اول هر ۲۰ دقیقه علاوه بر سوال، او را به دستشویی ببرید و مدام تکرار کنید، مثلاً ” سبحان می‌خواد بره دیش کنه،” که بچه بفهمد معنای دیش کردن چیست و چگونه باید نیازش به دستشویی را بیان کند.

توجه: برای ۳ روز اول بطور منظم و مدام از کودک خود بپرسید دستشویی دارد یا نه؟ و هر ۲۰ دقیقه او را به دستشویی ببرید. و سعی کنید با آب یا اسباب بازی مورد علاقش او را سرگرم کنید تا دستشویی کند. و وقتی دستشویی کرد او را تشویق کنید. با شکلات یا با آفرین گفتن. دادن مایعات زیاد به بچه گرفتن پوشک از کودک را آسان تر می کند.

برای اینکه کودک شما راحت تر از پوشاک گرفته شود

۳- هیچ وقت کودکتان را مجبور نکنید تا سر کاسه توالت بشیند. سعی کنید او را بنشانید تا دستشویی کند. اما مجبورش نکنید! اگر دوست دارد بایستد و کارش را انجام دهد. اشکال ندارد؛بعضی از کودکان در مراحل اولیه آموزش حتی دستشویی شماره ۲ یا همان مدفوع را ایستاده انجام می‌دهند. اما نگران نباشید، بعد از یک الی دو ماه خودشان متوجه می‌شوند که باید بنشینند. اگر بچه دوست دارد می‌توانید از توالت‌های کوچک پلاستیکی هم استفاده کنید.

۴- اگر کودک شما دوست دارد مثلاً عروسکش را با خودش به توالت بیاورید؛ اجازه بدهید اینکار را انجام دهد. این مورد هم بعد از چند وقت حل می‌شود و او دیگر وسیله‌ یا خوردنی را با خودش به توالت نمی‌‌آورد.

۵- هر ۲۰ دقیقه که او را به دستشویی می‌برید. اگر کودک دستشویی نکرد، بیشتر از ۴ الی ۵ دقیقه او را آنجا نگه ندارید و در این فاصله برایش قصه بگویید یا اسباب بازیهایش را بهش بدهید، اگر دوست دارد آب بازی کند اجازه دهید این کار را بکند؛ تا از آنجا ماندن اذیت نشود.

سه مورد بالا برای این بود که کودک شما احساس آرامش کند و از دستشویی نترسد.

۶- مواظب نشانه‌های کودک خود هنگامی که دستشویی دارد باشید. مثل اینکه زیاد پاهایش را تکان می‌دهد یا یک جایی آرام و بی سروصدا می‌ایستد یا باد معده از او خارج می‌شود و در این موقع او را به دستشویی ببرید.

۹- اگر فرزندتان در توالت دستشویی کرد او را تشویق کنید و بگویید آفرین که دستشویی کردی . هرچه می‌گذرد و متوجه می‌شوید که او در این کار ماهرتر شده است میزان تشویق را کاهش دهید. روزهای اول حتی می‌توانید با دادن چیزهایی که او دوست دارد او را تشویق کنید.

حتی برای اینکه راضی شود به دستشویی برود، به او چیزهای مورد علاقه‌اش را بدهید. نگران این نباشید که عادت میکند بعد از اینکه یادگرفت باید برود دستشویی، دیگر لازم نیست به او جایزه بدهید. خودش اینکار را انجام می‌دهد.

۱۰- کودک شما ممکن است خانه را خیس کند. بنابراین از داد زدن بر سر او و دعوا کردن او بپرهیزید. باور کنید این کار تأثیری ندارد و فقط تجربه بدی برای کودک خود بجا می‌گذارید و حتی ممکن است کودک شما به لج بازی بیافتد.

اگر به پارک رفتید، همیشه یک دست یا دودست لباس همراه خود داشته باشید. بچه‌ها در روزهای اول هنوز به خوبی نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند. و ممکن است خودشان را خیس کنند.

البته این خیس کردن خودش یک حسن دارد و اینکه کودک سریع‌تر از وقتی که در پوشک دستشویی می‌کند، متوجه می‌شود که باید نیازش به دستشویی را بیان کند. چون از اینکه شلوارش خیس شده و بو می‌دهد، اذیت می‌شود.

 

داشتن صبر برای از پوشک گرفتن کودک

۱۱- اگر بعد از یک هفته تلاش برای گرفتن پوشک از کودک خودتان، علاقه‌ای به دستشویی رفتن نشان نداد و روزی حتی یکبار هم با تلاش شما در توالت دستشویی نکرد؛ آموزش خود را قطع کنید و یک ماه یا دو ماه دیگر دوباره شروع کنید. چراکه این نشان می‌دهد؛ فرزند شما برای از پوشک گرفتن آماده نیست.

۱۲- بعد از یک الی دو هفته که کودک شما مهارت پیدا کرد. مدام، برای مثال هر نیم ساعت باید از او بپرسید که دستشویی دارد یا نه تا او فراموش نکند.

۱۳- ممکن است کودک در روز یاد بگیرد که برود به دستشویی اما شب در هنگام خواب دستشویی کند. نگران نباشید بعد از یک مدت این مشکل هم حل می‌شود. و بچه کنترل ادرارش بالا می‌رود.

مادر کم کم متوجه می‌شود آیا بچه دستشویی دارد یا نه، برای مثال کودکی را می‌شناختم هرموقع شب دستشویی داشت از خواب بیدار می‌شد و گریه می‌کرد و مادرش متوجه می‌شد که علت این گریه چیه و اون رو به دستشویی می‌برد. بهتر است قبل از خواب به هر ترفندی او را به دستشویی ببرید.

۱۴- به هیچ وجه کودک را در بین اینکه پوشک را از او گرفتید دوباره پوشک نکنید. این کار باعث گیج شدن بچه می‌شود و باعث می‌شود او دیرتر یادبگیرد. برای همین علت بود که گفتم بیرون رفتن‌های خود را کم کنید؛ تا مجبور نباشید بچه را پوشک کنید. این نکته خیلی مهم است! لطفاً دقت بفرمایید.

۱۵- گرفتن پوشک از کودک و از شیر گرفتن کودک نباید هم زمان یا نزدیک بهم باشد. انجام اینکار به کودک از لحاظ روانی و عاطفی ضربه می زند. حداقل دو ماه بین این دو فاصله باشد.

نکات آخر :

می توانید اسباب بازی‌های او را بردارید و آنها را به دستشویی ببرید. و با این بازی به او آموزش دهید.

در آموزش خود عجله نکنید و اگر کمی طول کشید نگران نباشید. این اصلاً به هوش فزرند شما بستگی ندارد. هر بچه‌ای ویژگی‌های منحصر به خودش را دارد.

در دوران از پوشک گرفتن کودک سعی کنید یک الی دوماه اول به مسافرت نروید تا فرزند شما اذیت نشود.

اگر سن کودک شما اجازه می‌دهد، آموزش گرفتن پوشک از کودک را در تابستان شروع کنید چرا که بچه از اینکه در زمستان و هوای سرد او را بشویید شاید اذیت شود بعلاوه ممکن است سرما بخورد.

اگر در زمستان آموزش از پوشک گرفتن کودک خود را شروع کردید، مراقب باشید سرما نخورد. و اگر لازم نبود تا می‌توانید او را تند تند نشویید که اذیت شود. حتی در تابستان اگر دوست ندارد تا مجبور نشدید او را نشویید چراکه بعضی از بچه‌ها از آب بدشان می‌آید.

اگر شماهم تجربه‌ای در زمینه راه‌های گرفتن پوشک از کودک دارید؛ برای کامل‌تر شدن این پست در قسمت نظرات بفرمایید. و اگر از این نکات استفاده کردید لطفاً برگرید و تجربه خودتون رو بنویسید تا به والدینی که مانند خودتان هستند بیشتر کمک شود.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۶۷ نظرها

 1. سلام خسته نباشید من پسرم ۲ سال و ۱۵ روزه دو روزه شروع کردم از پوشک بگیرمش ولی واقعا دیونه شدم ، مشکل اینه که رو کاسه نمیاد باید کلی خواهش و تمنا و استفاده از هزار ترفند داشته باشم تا بیاد توالت, خب وقتی هم میره رو توالت میشنه دفع نمیکنه ادار هم داره ولی انجامش نمیده همین که شلوارشو پاش کردم خودشو خیس می کنه واقعا کلافه شدم لطفا کمکم کنید

  1. سلام
   مجبورش نکنید حتما بیاد رو کاسه توالت چون بعضی بچه ها ترس دارند اجازه بدید یه گوشه از توالت کارشو بکنه بعد که عادت کرد اونوقت کم کم یادش بدید که باید روی کاسه توالت بشینه. از اونجا می ترسه که کارشو انجام نمیده. اول فقط بهش یا بدید که باید تو توالت دستشویشو انجام بده بعد کم کم دیگر چیزا بهش یاد بدید البته بعضی بچه ها ترسی ندارند و از همون اول همراهی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن