کودکمهارت زندگی

گرفتن پوشک از کودک با اساسی ترین نکات و بهترین روش

تجربه من در گرفتن پوشک از کودکوالدین در دوسال اول زندگی کودکشان با دو چالش اساسی روبه‌رو می شوند. یکی گرفتن شیر از کودک و دیگری آموزش دستشویی رفتن به کودکاشان؛ من هم مانند هر مادر دیگری با این دو روبه‌رو شدم. برای گرفتن پوشک از پسرم خیلی استرس داشتم و اطلاعاتم واقعاً کم بود. بنابراین شروع کردم به گشتن بهترین راه برای گرفتن پوشک از کودک راه ها و مطالب زیادی در این باره خواندم و قصد دارم تجربه خودم و تمام نکاتی که بسیار به من کمک کرد و واقعاً تأثیرگذار بود را براتون بنویسم.

اگر بخوام خیلی کوتاه به روش گرفتن پوشک از کودک اشاره کنم این است که:

 • به کودک خودتون مایعات فراوان بدید،
 • اون رو مدام هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به دستشویی ببرید.
 • تا ۳ الی یک هفته این روش را تکرار کنید تا یاد بگیرد.

اما برای اینکه در این بین چالش کمتری داشته باشید، حتماً ادامه این پست و نکات آن را بخوانید. بهتون خیلی کمک میکنه. اینها نکاتی هستند که دوست داشتم یکی به من بگه.

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک این است که بدانید فرزندتان برای دستشویی رفتن آماده است یا نه؟

بهترین سن برای از پوشک گرفتن بچه بین ۱۸ ماهگی و ۲ سالگی است. اما همه چیز به فرزند شما و آمادگی او بستگی دارد. شاید سن از پوشک گرفتن کودک شما کمتر یا حتی بیشتر باشد.

نکاتی که در ادامه ذکر شده تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند تا بدانید آیا فرزند شما آمادگی از پوشک گرفتن را دارد یا نه؟
 آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه

علائمی که می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه ؟

 • کودک باید توانایی راه رفتن را داشته باشد و کمی بتواند سرپا بشیند. یعنی در راه رفتن و ایستادن مهارت پیدا کرده باشد.
 • بتواند تعدادی کلمه بگوید مثلا “بله” یا “نه” و …
 • از اینکه خیس باشد اذیت می‌شود و  از شما می‌خواهد پوشکش را باز کنید یا خودش سعی می‌کند پوشکش را باز کند.
 • وقتی مدفوع می‌کند یا پوشکش خیلی خیس است، شما را خبر می‌کند.
 • پوشکش حداقل برای ۲ ساعت خشک می‌ماند.

توجه کنید که لازم نیست فرزندتان همه این نشانه‌ها را داشته باشد. بلکه اگر شما بعنوان مادر که بیشترین وقت را با فرزندتان هستید؛ حدس بزنید که او آماده است کافی است. و این نشانه ها می تواند بیشتر شما را راهنمایی کند.

از پوشک گرفتن کودک چقدر طول می کشد :

گرفتن پوشک از بچه در ۳ روز امکان پذیر است و با روشی که در ادامه خواهم گفت، کودک شما احتمالاً بتواند در ۳ روز دستشویی کردن در توالت را یادبگیرد؛

اما باید بدانید کامل گرفتن پوشک از کودک و آموزش کامل دستشویی رفتن کودک زمانی بین ۳ روز تا ۴ ماه طول می‌کشد و همه چیز به کودک شما و  طرز رفتار شما بستگی دارد. پس سعی کنید آرام و صبور باشید تا هم خودتان و هم فرزندتان اذیت نشوید.

روش گرفتن پوشک از بچه :

۱- وقتی پوشک بچه را کندید، در ۳ روز تا یک هفته اول سعی کنید از خانه بیرون نروید. پس بهتر است زمانی برای گرفتن پوشک کودک انتخاب کنید، که قصد سفر، مهمانی رفتن و حتی جابجایی منزل خود را نداشته باشید. (پارک رفتن اشکالی ندارد.)

اما چرا؟

فرزند شما یک تغییر بزرگ را تجربه می‌کند. پس اجازه دهید این تغییر را در یک جا، یعنی دستشویی خانه‌ی خودتان، تجربه کند تا در جاهای مختلف، بعضی از بچه‌ها حتی تا ۳ ماه اول دوست ندارند در جایی دیگری جز خانه خودشان به دستشویی بروند. پس سعی کنید بیرون رفتن‌های خود را کم کنید یا حتی المکان زمان آن‌ها را کوتاه کنید.

همچنین خودتان راحت تر هستید و آرامش خیال بیشتری دارید و این آرامش شما به بچه هم منتقل می شود. و نباید مدام نگران دستشویی کردن او در جایی که نباید، باشید.

۲- ۳ روز تا یک هفته اول مدام به کودک خود مایعات مثل چای، شربت، آبمیوه بدهید. به دو دلیل:

 •  کودک عادت کرده در پوشک دستشویی کند؛ بنابراین ممکن است بعد از باز کردن پوشک او دچار یبوست شود. خوردن مایعات جلوی این اتفاق را میگیرد. البته به آنها در این دوره برای جلوگیری از یبوست غذاهای فیبردار هم بدهید.
 •  با دادن مایعات فراوان به کودک، او مدام احساس دستشویی می‌کند و شما می‌توانید هر ۲۰ دقیقه الی ۳۰ دقیقه از او سوال کنید که مامان دیش داری یا هر جمله‌ای که خودتان مناسب می‌دانید و البته در روزهای اول هر ۲۰ دقیقه علاوه بر سوال، او را به دستشویی ببرید و مدام تکرار کنید، مثلاً ” سبحان می‌خواد بره دیش کنه،” که بچه بفهمد معنای دیش کردن چیست و چگونه باید نیازش به دستشویی را بیان کند.

توجه: برای ۳ روز اول بطور منظم و مدام از کودک خود بپرسید دستشویی دارد یا نه؟ و هر ۲۰ دقیقه او را به دستشویی ببرید. و سعی کنید با آب یا اسباب بازی مورد علاقش او را سرگرم کنید تا دستشویی کند. و وقتی دستشویی کرد او را تشویق کنید. با شکلات یا با آفرین گفتن. دادن مایعات زیاد به بچه گرفتن پوشک از کودک را آسان تر می کند.

برای اینکه کودک شما راحت تر از پوشاک گرفته شود

۳- هیچ وقت کودکتان را مجبور نکنید تا سر کاسه توالت بشیند. سعی کنید او را بنشانید تا دستشویی کند. اما مجبورش نکنید! اگر دوست دارد بایستد و کارش را انجام دهد. اشکال ندارد؛بعضی از کودکان در مراحل اولیه آموزش حتی دستشویی شماره ۲ یا همان مدفوع را ایستاده انجام می‌دهند. اما نگران نباشید، بعد از یک الی دو ماه خودشان متوجه می‌شوند که باید بنشینند. اگر بچه دوست دارد می‌توانید از توالت‌های کوچک پلاستیکی هم استفاده کنید.

۴- اگر کودک شما دوست دارد مثلاً عروسکش را با خودش به توالت بیاورید؛ اجازه بدهید اینکار را انجام دهد. این مورد هم بعد از چند وقت حل می‌شود و او دیگر وسیله‌ یا خوردنی را با خودش به توالت نمی‌‌آورد.

۵- هر ۲۰ دقیقه که او را به دستشویی می‌برید. اگر کودک دستشویی نکرد، بیشتر از ۴ الی ۵ دقیقه او را آنجا نگه ندارید و در این فاصله برایش قصه بگویید یا اسباب بازیهایش را بهش بدهید، اگر دوست دارد آب بازی کند اجازه دهید این کار را بکند؛ تا از آنجا ماندن اذیت نشود.

سه مورد بالا برای این بود که کودک شما احساس آرامش کند و از دستشویی نترسد.

۶- مواظب نشانه‌های کودک خود هنگامی که دستشویی دارد باشید. مثل اینکه زیاد پاهایش را تکان می‌دهد یا یک جایی آرام و بی سروصدا می‌ایستد یا باد معده از او خارج می‌شود و در این موقع او را به دستشویی ببرید.

۹- اگر فرزندتان در توالت دستشویی کرد او را تشویق کنید و بگویید آفرین که دستشویی کردی . هرچه می‌گذرد و متوجه می‌شوید که او در این کار ماهرتر شده است میزان تشویق را کاهش دهید. روزهای اول حتی می‌توانید با دادن چیزهایی که او دوست دارد او را تشویق کنید.

حتی برای اینکه راضی شود به دستشویی برود، به او چیزهای مورد علاقه‌اش را بدهید. نگران این نباشید که عادت میکند بعد از اینکه یادگرفت باید برود دستشویی، دیگر لازم نیست به او جایزه بدهید. خودش اینکار را انجام می‌دهد.

۱۰- کودک شما ممکن است خانه را خیس کند. بنابراین از داد زدن بر سر او و دعوا کردن او بپرهیزید. باور کنید این کار تأثیری ندارد و فقط تجربه بدی برای کودک خود بجا می‌گذارید و حتی ممکن است کودک شما به لج بازی بیافتد.

اگر به پارک رفتید، همیشه یک دست یا دودست لباس همراه خود داشته باشید. بچه‌ها در روزهای اول هنوز به خوبی نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند. و ممکن است خودشان را خیس کنند.

البته این خیس کردن خودش یک حسن دارد و اینکه کودک سریع‌تر از وقتی که در پوشک دستشویی می‌کند، متوجه می‌شود که باید نیازش به دستشویی را بیان کند. چون از اینکه شلوارش خیس شده و بو می‌دهد، اذیت می‌شود.

 

داشتن صبر برای از پوشک گرفتن کودک

۱۱- اگر بعد از یک هفته تلاش برای گرفتن پوشک از کودک خودتان، علاقه‌ای به دستشویی رفتن نشان نداد و روزی حتی یکبار هم با تلاش شما در توالت دستشویی نکرد؛ آموزش خود را قطع کنید و یک ماه یا دو ماه دیگر دوباره شروع کنید. چراکه این نشان می‌دهد؛ فرزند شما برای از پوشک گرفتن آماده نیست.

۱۲- بعد از یک الی دو هفته که کودک شما مهارت پیدا کرد. مدام، برای مثال هر نیم ساعت باید از او بپرسید که دستشویی دارد یا نه تا او فراموش نکند.

۱۳- ممکن است کودک در روز یاد بگیرد که برود به دستشویی اما شب در هنگام خواب دستشویی کند. نگران نباشید بعد از یک مدت این مشکل هم حل می‌شود. و بچه کنترل ادرارش بالا می‌رود.

مادر کم کم متوجه می‌شود آیا بچه دستشویی دارد یا نه، برای مثال کودکی را می‌شناختم هرموقع شب دستشویی داشت از خواب بیدار می‌شد و گریه می‌کرد و مادرش متوجه می‌شد که علت این گریه چیه و اون رو به دستشویی می‌برد. بهتر است قبل از خواب به هر ترفندی او را به دستشویی ببرید.

۱۴- به هیچ وجه کودک را در بین اینکه پوشک را از او گرفتید دوباره پوشک نکنید. این کار باعث گیج شدن بچه می‌شود و باعث می‌شود او دیرتر یادبگیرد. برای همین علت بود که گفتم بیرون رفتن‌های خود را کم کنید؛ تا مجبور نباشید بچه را پوشک کنید. این نکته خیلی مهم است! لطفاً دقت بفرمایید.

۱۵- گرفتن پوشک از کودک و از شیر گرفتن کودک نباید هم زمان یا نزدیک بهم باشد. انجام اینکار به کودک از لحاظ روانی و عاطفی ضربه می زند. حداقل دو ماه بین این دو فاصله باشد.

نکات آخر :

می توانید اسباب بازی‌های او را بردارید و آنها را به دستشویی ببرید. و با این بازی به او آموزش دهید.

در آموزش خود عجله نکنید و اگر کمی طول کشید نگران نباشید. این اصلاً به هوش فزرند شما بستگی ندارد. هر بچه‌ای ویژگی‌های منحصر به خودش را دارد.

در دوران از پوشک گرفتن کودک سعی کنید یک الی دوماه اول به مسافرت نروید تا فرزند شما اذیت نشود.

اگر سن کودک شما اجازه می‌دهد، آموزش گرفتن پوشک از کودک را در تابستان شروع کنید چرا که بچه از اینکه در زمستان و هوای سرد او را بشویید شاید اذیت شود بعلاوه ممکن است سرما بخورد.

اگر در زمستان آموزش از پوشک گرفتن کودک خود را شروع کردید، مراقب باشید سرما نخورد. و اگر لازم نبود تا می‌توانید او را تند تند نشویید که اذیت شود. حتی در تابستان اگر دوست ندارد تا مجبور نشدید او را نشویید چراکه بعضی از بچه‌ها از آب بدشان می‌آید.

اگر شماهم تجربه‌ای در زمینه راه‌های گرفتن پوشک از کودک دارید؛ برای کامل‌تر شدن این پست در قسمت نظرات بفرمایید. و اگر از این نکات استفاده کردید لطفاً برگرید و تجربه خودتون رو بنویسید تا به والدینی که مانند خودتان هستند بیشتر کمک شود.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۵۴ نظرها

 1. سلام
  من تقریبا ده روز پیش شروع کردم و با اینکه روز اول و دوم حتی برای داخل دستشویی رفتن‌ مقاومت میکرد و اصلا حاضر نبود داخل توالت بشه با راهنمایی شما مایعات را افزایش دادم و هر دفعه با روشی بردمش توالت و مقاومت از بین رفت!
  باورتون میشه فقط سه روز طول‌کشید!!! از روز چهارم حتی یکبار هم خودش را خیس نکرده و میگه مامان بریم دستشویی…حتی شب تا صبح هم بجز یک مرتبه کنترل کرده و تا بیدار میشه دستشویی میره
  سوالی که دارم اینه که امکان داره این شرایط برگرده و باز خیس کنه؟؟بعضی مدام نگرانم میکنن که این کارش موقتیه و برمیگرده…

  1. سلام
   نه احتمالش کمه مگر اینکه شرایطش عوض بشه و بچه دچار استرس بشه مثلا همانطور که گفتم روزای اول برید مسافرت و … سعی کنید تا ۳ الی ۴ هفته اول مسافرت یا حتی مهمونی که بخواد اذیت بشه نرید تا به این تغییر خوب عادت کنه

 2. سلام من دخترم ۲ ماه دیگه میشه ۳ سالش . از وقتی دوساله بود چند دفعه اقدام کردم ولی هم بینش سفر پیش اومد و مریضی های طولانی (اسهالی که ۱ ماه طول کشید و ….) و طبق نوشته های نویسنده محترم متوجه شدم اصلا امادگیشو نداره و ثانیه ای جیش میکرد و همه جارو کثیف و خودم هم کمر درد و هم افسردگی حاد داشتم تا یک روز خودم خوب بودم اما روز دوم کامل بهم میریختم و روانمو جسمم داغون و بچه هم …. خلاصه هر دفعه دیدم خودشم اماده نیست ول کردم و گذاشتم الان که فصل گرما هست اقدام کردم الان ۲ روز کامل خوب بوده و همکاری کرده و خودمم از نظر روحی بهتر شدم و تونستم با صبوری پیش بیام .. خداروشکر امیدوارم خوب پیش بره فقط ی سوال دارم چند مدت طول میکشه کلا بچه با شرایط جدید کنار بیاد؟؟؟؟

  1. سلام
   برای هر بچه ای متفاوته ممکن یک بچه بعد سه روز یا حتی یک روز همکاری کنه و همه چی تموم بشه بعضی بچه ها شاید یکی دو ماه طول بکشه تا بطور کامل دستشویشون رو بگن و دیگه شلوارشون رو خیس نکنن. فقط باید صبر داشته باشید. امیدوارم این دفعه به خوبی بتونید موفق بشید 🙂

 3. سلام من از امروز پوشک گرفتن را شروع کردم
  دخترم ۲۸ ماهه هست و دیگه با توجه به علایم وقتش بود
  از صبح هر چه دخترم را دستشویی بردم اصلا کاری نمیکنه اما مثلا چند دقیقه بعدش شلوارشو خیس میکنه، از صبح هیچ موفقیتی نداشتم در عوض چند ساعته دیگه برای رفتن به دستشویی مقاومت میکنه!!
  از صبح به بهونه اب بازی میرفت دستشویی اما الان حاضر نیست بره
  به نظرتون تا چند روز ادامه بدم یا فعلا متوقف کنم؟؟
  البته بگم که هیچ رفتار بد و یا فشاری یا داد و بیدادی باهاش نکردم و امروز و کاملا ازادانه هر کار خواسته کرده
  ا

  1. سلام
   باید مدام بهش مایعات بدید بعد ببریدش دستشویی اگر برای رفتن مقاوت میکنه با ترفند و سرگرم کردنش اونو ببرید دستشویی و هر موقع دستشویی کرد تشویقش کنید. از این جهت که خودتون میگید علائمش رو داره پس نباید قعطش کنید بعضی بچه ها در برابر تغییر مقاوت می کنند شاید چند روز طول بکشه تا دستشویی رفتن براش عادی بشه. اگر شلوارلش رو خیس کرد بهش بگید باید بری دستشویی اینجوری کثیف می شی بو می دی و …

 4. سلام پسر ۲ سال و۳ماهه من جیش نمیگه هر ۲۰ دیگه خودم میبرم هربارم جیش میکنه اما خودش اصلا نمیگه هربارمیپرسم میگه ندارم الان ۸روزه خسته شدم دیگه چیکارکنم ؟؟

  1. سلام
   الان باید بهش یاد بدید که بگه دستشویی دارم بنظرم دیگه هر ۲۰ دقیقه نبردیش دستشویی در عوض هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ازش بپرسید دستشویی داره یا نه اگر نگفت و خودشو خیس کرد بهش بگید: ” وای چه کار بدی ببین خیس شدی الان کثیف شدی باید بگی من دیش دارم وگرنه شلوارت خیس میشه ” و هر وقت هم گفت تشویقش کنید تا بفهمه کار درستی داره می کنه

 5. من یه دوست دارم کانادا زندگی میکنه و شغلشم مربی مهد کودکه. میگه اونجا اصلا بچه رو اذیت نمیکنن. هر وقت خود بچه آماده باشه اعلام میکنه من دیگه نمیخوام پوشک شم. و تمام. میگفت چقدر ما مادرا تو ایران هم خودمون هم بچه رو اذیت میکردیم و بهش استرس وارد میکردیم. منم برای بچه ام همین تجربه رو داشتم. چون دوست نداشتم خونه و زندگیم بوی بد بگیره ولش کردم تا هر زمانی که خودش بگه . و واقعا عالی بود. هر چی برای فرزند اولم استرس و فشار بهم وارد شد رو دومی اصلا. یه روز خودش بهم گفت مامان دیگه نمیخوام پوشکم کنید و تمام

  1. بله این هم میتونه باشه ولی بعضی بچه ها اصلا همکاری نمی کنن من خودم یکی از فامیلامون همین عقیده رو داشت دخترش ۵ سالش بود پوشکش می کرد آخرش هم مجبور شد مثل بچه ۲ ساله پوشک رو ازش بگیره. حالا بماند که پوشک کردن بچه هر چی بزرگ تر میشه چقدر سخته و بیشتر از همه خود بچه اذیت میشه.

 6. سلام من دخترم دوسالشه والان تقریبا یک ماه ونیم از جیش گرفتم وای الان یک هفته ای هست که دوباره خودشوخیس میکنه باید چیکارکنم راهنماییم کنین باید پوشکش کنم

  1. سلام
   نه اصلا پوشکش نکنید. احتمالا اتفاقی افتاده یا شرایطش عوض شده یا شاید چیزی شده دوباره مدام مثل اول که می گفتید دیش داری یا نه ازش بپرسید خودتون هم هواستون خیلی بهش باشه و وقتی رفت دستشویی و خودشو خیس نکرد تشویقش کنید. و وقتی خودشو خیس میکنه بهش بگید کار خوبی نیست و اینجوری بو میده و خونه هم کثیف میشه.

  2. سلام، من دخترم یک سال و هشت ماهشه، چند روزه اقدام کردم تا پوشک رو ازش بگیرم، روزهای اول خیلی همکاری میکرد و تا میگفتم دیش داری سریع به سمت دستشویی میدوید، ولی الان اصلا همکاری نمیکنه، میگه ندارم ولی بعد تو خودش دستشویی میکنه، چیکار کنم.

  3. سلام
   حتما یه مشکلی هست که نمی خواد بره دستشویی یا از سر لج بازیه یا هنوز درست نفهمیده نباید خودشو خیس کنه روزای اول برا اینکه براش جالب بوده میرفته الان دیگه براش تکراری شده. وقتی خودش رو خیس میکنه بهش بگید کار بدیه و وقتی حدس می زنید یا علائمش رو می بینید که دستشویی داره با ترفند های مختلف مثل آب بازی کردن ببریدش دستشویی و بهش بگید اینجا باید دیش کنه جاهای دیگه کثیف میشه. من برای پسرم باهاش بازی می کردم عروسکش رو میدادم دستش میگفتم عروسکت دیش داره کجا ببریم دستشویی کنه میگفت اونجا بعد باهم میرفتم دستشویی و اونجا از اون هم میخواستم که اگر دسش داره بکنه تا یاد گرفت باید بره دستشویی

 7. سلام من حدود ده روز پیش شروع کردم دخترم از جیش بگیرم. متاسفانه کاری پیش اومد مجبوذ شدیم چهار روز بریم سفر. تو سفر پوشکش کردم الان که برگشتیم دوباره شروع کردم خیلی بد پیش میره. حتی از اولشم بدتر شده. اولش یه کوچولو جیش میکرد می بردم دسشویی می فهمیدم که خودشو کنترل کرده بیشتر جیش شو دستشویی میکرد اما الان نه امروز خیلی بد بود در عرض یک ساعت ۵ بار لباسشو عوض کردم.

  1. سلام
   خب بچه درست یاد نگرفته بوده وسطش پوشاکش کردید هرچی یادگرفته بوده یادش رفته دوباره باید از اول تلاش کنید. صبور باشید اصلا دعواش نکنید مخصوصا تنبیه بدنی انشاالله دوباره سریع یاد می گیرده اما یکم هم خودتون اذیت میشید هم بچه برای همین تاکید کردم بین یادگیرش مسافرت یا مهمونی نرید چون خودم تجربه همین رو داشتم رفتم شهرستان خونه مامانم کلا برگشتیم بچه بهم ریخت و باز مجبور شدم از اول شروع کنم.

 8. سلام اینکه بچه در دو سه روز اول هر وقت در فاصله دوبار دستشویی رفتن خودش رو خیس بکنه و اصلا نه به من بگه نه خودش بدش بیاد طبیعیه؟
  آیا این نشون از آماده نبودن بچه نیست؟

  1. سلام
   روزای اول هر ۱۵ دقیقه تا ۲۰ دقیقه باید ببرید دستشویی تا کنترل دستشویی رو دست بیاره. اگر بعد یک هفته تلاش موفق نشدید یک الی دو ماه ول کنید دوباره شروع کنید. چون نشون میده هنوز آماده نیست.

 9. سلام ممنون از نکته های خوبی که نوشتین
  من امروز میخوام شروع کنم و امیدوارم موفق بشم
  فقط اینکه بعضیا میگن اوایل شبا بچه رو پوشک کنین بعد که دیدین پوشکش خشکه شبا هم پوشکو بردارین
  شما اینکارو نکردین؟

  1. سلام
   امیدوارم موفق باشید:)
   نظر روشناسان این است که وقتی پوشک رو از بچه گرفتید برای جلوگیری از گیج شدن بچه دیگر در هیج جا اونو پوشک نکنید. من هم همینکار رو کردم شاید چند دفعد در شب ادرارش رو کنترل نکنه اما درست میشه بهتره از یک روتشکی پلاستیکی پارچه ای استفاده کنید تا اگر ادرارش از دستش خارج شد تختش رو خراب نکنه.

 10. یه نکتش بدرد من خورد اینکه پسرم وقتی دستشویی، دستشو میبره سمت آلتش منم سریع میبرمش دستشویی امروز سومین روزه خیییییلی سخته من یه کوچولوی ۶ماه ام دارم امیدوارم موفق بشم

  1. خوبه که نشونش رو برا پسرت پیدا کردی. لطفاً تجربه هات هم برا بقیه بنویس که بهتر به بقیه کمک بشه. موفق باشی 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن