کودکمهارت زندگی

گرفتن پوشک از کودک با اساسی ترین نکات و بهترین روش

تجربه من در گرفتن پوشک از کودکوالدین در دوسال اول زندگی کودکشان با دو چالش اساسی روبه‌رو می شوند. یکی گرفتن شیر از کودک و دیگری آموزش دستشویی رفتن به کودکاشان؛ من هم مانند هر مادر دیگری با این دو روبه‌رو شدم. برای گرفتن پوشک از پسرم خیلی استرس داشتم و اطلاعاتم واقعاً کم بود. بنابراین شروع کردم به گشتن بهترین راه برای گرفتن پوشک از کودک راه ها و مطالب زیادی در این باره خواندم و قصد دارم تجربه خودم و تمام نکاتی که بسیار به من کمک کرد و واقعاً تأثیرگذار بود را براتون بنویسم.

اگر بخوام خیلی کوتاه به روش گرفتن پوشک از کودک اشاره کنم این است که:

 • به کودک خودتون مایعات فراوان بدید،
 • اون رو مدام هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به دستشویی ببرید.
 • تا ۳ الی یک هفته این روش را تکرار کنید تا یاد بگیرد.

اما برای اینکه در این بین چالش کمتری داشته باشید، حتماً ادامه این پست و نکات آن را بخوانید. بهتون خیلی کمک میکنه. اینها نکاتی هستند که دوست داشتم یکی به من بگه.

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک

اولین گام برای گرفتن پوشک از کودک این است که بدانید فرزندتان برای دستشویی رفتن آماده است یا نه؟

بهترین سن برای از پوشک گرفتن بچه بین ۱۸ ماهگی و ۲ سالگی است. اما همه چیز به فرزند شما و آمادگی او بستگی دارد. شاید سن از پوشک گرفتن کودک شما کمتر یا حتی بیشتر باشد.

نکاتی که در ادامه ذکر شده تا حد زیادی می تواند به شما کمک کند تا بدانید آیا فرزند شما آمادگی از پوشک گرفتن را دارد یا نه؟
 آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه

علائمی که می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید آیا کودک شما برای از پوشک گرفتن آماده هست یا نه ؟

 • کودک باید توانایی راه رفتن را داشته باشد و کمی بتواند سرپا بشیند. یعنی در راه رفتن و ایستادن مهارت پیدا کرده باشد.
 • بتواند تعدادی کلمه بگوید مثلا “بله” یا “نه” و …
 • از اینکه خیس باشد اذیت می‌شود و  از شما می‌خواهد پوشکش را باز کنید یا خودش سعی می‌کند پوشکش را باز کند.
 • وقتی مدفوع می‌کند یا پوشکش خیلی خیس است، شما را خبر می‌کند.
 • پوشکش حداقل برای ۲ ساعت خشک می‌ماند.

توجه کنید که لازم نیست فرزندتان همه این نشانه‌ها را داشته باشد. بلکه اگر شما بعنوان مادر که بیشترین وقت را با فرزندتان هستید؛ حدس بزنید که او آماده است کافی است. و این نشانه ها می تواند بیشتر شما را راهنمایی کند.

از پوشک گرفتن کودک چقدر طول می کشد :

گرفتن پوشک از بچه در ۳ روز امکان پذیر است و با روشی که در ادامه خواهم گفت، کودک شما احتمالاً بتواند در ۳ روز دستشویی کردن در توالت را یادبگیرد؛

اما باید بدانید کامل گرفتن پوشک از کودک و آموزش کامل دستشویی رفتن کودک زمانی بین ۳ روز تا ۴ ماه طول می‌کشد و همه چیز به کودک شما و  طرز رفتار شما بستگی دارد. پس سعی کنید آرام و صبور باشید تا هم خودتان و هم فرزندتان اذیت نشوید.

روش گرفتن پوشک از بچه :

۱- وقتی پوشک بچه را کندید، در ۳ روز تا یک هفته اول سعی کنید از خانه بیرون نروید. پس بهتر است زمانی برای گرفتن پوشک کودک انتخاب کنید، که قصد سفر، مهمانی رفتن و حتی جابجایی منزل خود را نداشته باشید. (پارک رفتن اشکالی ندارد.)

اما چرا؟

فرزند شما یک تغییر بزرگ را تجربه می‌کند. پس اجازه دهید این تغییر را در یک جا، یعنی دستشویی خانه‌ی خودتان، تجربه کند تا در جاهای مختلف، بعضی از بچه‌ها حتی تا ۳ ماه اول دوست ندارند در جایی دیگری جز خانه خودشان به دستشویی بروند. پس سعی کنید بیرون رفتن‌های خود را کم کنید یا حتی المکان زمان آن‌ها را کوتاه کنید.

همچنین خودتان راحت تر هستید و آرامش خیال بیشتری دارید و این آرامش شما به بچه هم منتقل می شود. و نباید مدام نگران دستشویی کردن او در جایی که نباید، باشید.

۲- ۳ روز تا یک هفته اول مدام به کودک خود مایعات مثل چای، شربت، آبمیوه بدهید. به دو دلیل:

 •  کودک عادت کرده در پوشک دستشویی کند؛ بنابراین ممکن است بعد از باز کردن پوشک او دچار یبوست شود. خوردن مایعات جلوی این اتفاق را میگیرد. البته به آنها در این دوره برای جلوگیری از یبوست غذاهای فیبردار هم بدهید.
 •  با دادن مایعات فراوان به کودک، او مدام احساس دستشویی می‌کند و شما می‌توانید هر ۲۰ دقیقه الی ۳۰ دقیقه از او سوال کنید که مامان دیش داری یا هر جمله‌ای که خودتان مناسب می‌دانید و البته در روزهای اول هر ۲۰ دقیقه علاوه بر سوال، او را به دستشویی ببرید و مدام تکرار کنید، مثلاً ” سبحان می‌خواد بره دیش کنه،” که بچه بفهمد معنای دیش کردن چیست و چگونه باید نیازش به دستشویی را بیان کند.

توجه: برای ۳ روز اول بطور منظم و مدام از کودک خود بپرسید دستشویی دارد یا نه؟ و هر ۲۰ دقیقه او را به دستشویی ببرید. و سعی کنید با آب یا اسباب بازی مورد علاقش او را سرگرم کنید تا دستشویی کند. و وقتی دستشویی کرد او را تشویق کنید. با شکلات یا با آفرین گفتن. دادن مایعات زیاد به بچه گرفتن پوشک از کودک را آسان تر می کند.

برای اینکه کودک شما راحت تر از پوشاک گرفته شود

۳- هیچ وقت کودکتان را مجبور نکنید تا سر کاسه توالت بشیند. سعی کنید او را بنشانید تا دستشویی کند. اما مجبورش نکنید! اگر دوست دارد بایستد و کارش را انجام دهد. اشکال ندارد؛بعضی از کودکان در مراحل اولیه آموزش حتی دستشویی شماره ۲ یا همان مدفوع را ایستاده انجام می‌دهند. اما نگران نباشید، بعد از یک الی دو ماه خودشان متوجه می‌شوند که باید بنشینند. اگر بچه دوست دارد می‌توانید از توالت‌های کوچک پلاستیکی هم استفاده کنید.

۴- اگر کودک شما دوست دارد مثلاً عروسکش را با خودش به توالت بیاورید؛ اجازه بدهید اینکار را انجام دهد. این مورد هم بعد از چند وقت حل می‌شود و او دیگر وسیله‌ یا خوردنی را با خودش به توالت نمی‌‌آورد.

۵- هر ۲۰ دقیقه که او را به دستشویی می‌برید. اگر کودک دستشویی نکرد، بیشتر از ۴ الی ۵ دقیقه او را آنجا نگه ندارید و در این فاصله برایش قصه بگویید یا اسباب بازیهایش را بهش بدهید، اگر دوست دارد آب بازی کند اجازه دهید این کار را بکند؛ تا از آنجا ماندن اذیت نشود.

سه مورد بالا برای این بود که کودک شما احساس آرامش کند و از دستشویی نترسد.

۶- مواظب نشانه‌های کودک خود هنگامی که دستشویی دارد باشید. مثل اینکه زیاد پاهایش را تکان می‌دهد یا یک جایی آرام و بی سروصدا می‌ایستد یا باد معده از او خارج می‌شود و در این موقع او را به دستشویی ببرید.

۹- اگر فرزندتان در توالت دستشویی کرد او را تشویق کنید و بگویید آفرین که دستشویی کردی . هرچه می‌گذرد و متوجه می‌شوید که او در این کار ماهرتر شده است میزان تشویق را کاهش دهید. روزهای اول حتی می‌توانید با دادن چیزهایی که او دوست دارد او را تشویق کنید.

حتی برای اینکه راضی شود به دستشویی برود، به او چیزهای مورد علاقه‌اش را بدهید. نگران این نباشید که عادت میکند بعد از اینکه یادگرفت باید برود دستشویی، دیگر لازم نیست به او جایزه بدهید. خودش اینکار را انجام می‌دهد.

۱۰- کودک شما ممکن است خانه را خیس کند. بنابراین از داد زدن بر سر او و دعوا کردن او بپرهیزید. باور کنید این کار تأثیری ندارد و فقط تجربه بدی برای کودک خود بجا می‌گذارید و حتی ممکن است کودک شما به لج بازی بیافتد.

اگر به پارک رفتید، همیشه یک دست یا دودست لباس همراه خود داشته باشید. بچه‌ها در روزهای اول هنوز به خوبی نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند. و ممکن است خودشان را خیس کنند.

البته این خیس کردن خودش یک حسن دارد و اینکه کودک سریع‌تر از وقتی که در پوشک دستشویی می‌کند، متوجه می‌شود که باید نیازش به دستشویی را بیان کند. چون از اینکه شلوارش خیس شده و بو می‌دهد، اذیت می‌شود.

 

داشتن صبر برای از پوشک گرفتن کودک

۱۱- اگر بعد از یک هفته تلاش برای گرفتن پوشک از کودک خودتان، علاقه‌ای به دستشویی رفتن نشان نداد و روزی حتی یکبار هم با تلاش شما در توالت دستشویی نکرد؛ آموزش خود را قطع کنید و یک ماه یا دو ماه دیگر دوباره شروع کنید. چراکه این نشان می‌دهد؛ فرزند شما برای از پوشک گرفتن آماده نیست.

۱۲- بعد از یک الی دو هفته که کودک شما مهارت پیدا کرد. مدام، برای مثال هر نیم ساعت باید از او بپرسید که دستشویی دارد یا نه تا او فراموش نکند.

۱۳- ممکن است کودک در روز یاد بگیرد که برود به دستشویی اما شب در هنگام خواب دستشویی کند. نگران نباشید بعد از یک مدت این مشکل هم حل می‌شود. و بچه کنترل ادرارش بالا می‌رود.

مادر کم کم متوجه می‌شود آیا بچه دستشویی دارد یا نه، برای مثال کودکی را می‌شناختم هرموقع شب دستشویی داشت از خواب بیدار می‌شد و گریه می‌کرد و مادرش متوجه می‌شد که علت این گریه چیه و اون رو به دستشویی می‌برد. بهتر است قبل از خواب به هر ترفندی او را به دستشویی ببرید.

۱۴- به هیچ وجه کودک را در بین اینکه پوشک را از او گرفتید دوباره پوشک نکنید. این کار باعث گیج شدن بچه می‌شود و باعث می‌شود او دیرتر یادبگیرد. برای همین علت بود که گفتم بیرون رفتن‌های خود را کم کنید؛ تا مجبور نباشید بچه را پوشک کنید. این نکته خیلی مهم است! لطفاً دقت بفرمایید.

۱۵- گرفتن پوشک از کودک و از شیر گرفتن کودک نباید هم زمان یا نزدیک بهم باشد. انجام اینکار به کودک از لحاظ روانی و عاطفی ضربه می زند. حداقل دو ماه بین این دو فاصله باشد.

نکات آخر :

می توانید اسباب بازی‌های او را بردارید و آنها را به دستشویی ببرید. و با این بازی به او آموزش دهید.

در آموزش خود عجله نکنید و اگر کمی طول کشید نگران نباشید. این اصلاً به هوش فزرند شما بستگی ندارد. هر بچه‌ای ویژگی‌های منحصر به خودش را دارد.

در دوران از پوشک گرفتن کودک سعی کنید یک الی دوماه اول به مسافرت نروید تا فرزند شما اذیت نشود.

اگر سن کودک شما اجازه می‌دهد، آموزش گرفتن پوشک از کودک را در تابستان شروع کنید چرا که بچه از اینکه در زمستان و هوای سرد او را بشویید شاید اذیت شود بعلاوه ممکن است سرما بخورد.

اگر در زمستان آموزش از پوشک گرفتن کودک خود را شروع کردید، مراقب باشید سرما نخورد. و اگر لازم نبود تا می‌توانید او را تند تند نشویید که اذیت شود. حتی در تابستان اگر دوست ندارد تا مجبور نشدید او را نشویید چراکه بعضی از بچه‌ها از آب بدشان می‌آید.

اگر شماهم تجربه‌ای در زمینه راه‌های گرفتن پوشک از کودک دارید؛ برای کامل‌تر شدن این پست در قسمت نظرات بفرمایید. و اگر از این نکات استفاده کردید لطفاً برگرید و تجربه خودتون رو بنویسید تا به والدینی که مانند خودتان هستند بیشتر کمک شود.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۵۴ نظرها

 1. سلام،پسر من ۳ سالشه،یکبار تو ۳۰ ماهگی شروع کردم که اصلا همکاری نکرد،منم ولش کردم تا الان،الانم که ۳ سالشه هر ۱۵ دقیقه میبرمش دستشویی،بعضی اوقات جیش میکنه،و خیلی اوقات تو شورتش جیش میکنه،اما وقتی تو شورتش جیش کنه اصلا نمیگه که جیش کرده و عین خیالش نیست و با همون شورت خیس به بازیش ادامه میده و اصلا سختش نیست،و اینکه خیلی زود به زود جیش میکنه،پسر من قبل از اینکه از پوشک بگیرمش وقتی بیرون میرفتیم اصلا تو پوشکش جیش نمیکرد اما الان اگه نیم ساعت ببرمش بیرون تو شورتش جیش میکنه،لطفا راهنماییم کنین،نمیدونم باید چیکار کنم

  1. سلام پسر شما چون ۳ سالشه بهتر حرفتون رو متوجه میشه پس کاری کنید که بدونه این کار بدیه وقتی خودش رو خیس کرد باهاش صحبت کنید بگید: وای الان جیش کردی تو خودت خودتو خیس کردی چقدر بو میدی تا حس بدی نسبت به اینکار پیدا کنه. و هر نیم ساعت ببریدش دستشویی و هر ۱۰ دقیقه ازش سوال کنید جیش داری یا نه تا یاد بگیره که نیازش رو بگه و بگید نباید خودتو خیس کنی باید بری دستشویی اینقدر تکرار کنید تا کاملا متوجه بشه و هر بار داخل دستشویی جیش کرد تشویقش کنید هم خودتون و هم پدرش

 2. سلام من مورد ۱۴ رو نتونستم رعایت کنم مهمون بودیم نمیشد بررم دستشوی گفت جیش دارم خودم زدم به نشنیدن گریه ام گرفته بود کاملا معذب بود بچه ….کرد تو پوشکش فرداش باز مهمون بودیم همش خانواده همسر بود نمیتونستم نه بیارم نریم به دلایل مختلف الان بچه ام اذیت میشه….خلاصه الان باز تو پوشک میکنه و اینکه مثل قبل نمیگه و حتی برای تعویض پوشک هم دیگه به زور میبرمش

  1. سلام بله متاسفانه باید از اول شروع کنید. البته همه بچه ها اینجوری نیستن ولی اکثرا واکنش نشون میدن

 3. سلام
  دختر من سه سال هست سه ماه که از پوشک گرفتیم ولی مدفوعش را هنوز نمیگه

  1. سلام
   اگر نظرات رو بخونید دوستان زیادی بودن که مشکل شما رو داشتن راهنمایی هایی برای حل مشکلشون گفته شده اونا رو انجام دهید.

 4. سلام من دخترم دوسال و دو ماهشه. یک ماه بیشتره که شروع کردم برای ازجیش گرفتن. ادرارشو میگه ولی مدفوعشو اصلا نمیگه شورت اموزشیش رو کثیف میکنه. لطفا بگین چیکارکنم. انواع تشویق و تنبیه رو هم امتحان کردم ولی فایده ای نداره.خواهش میکنم راهناییم کنین

  1. سلام
   به نظرم بهتره کاری کنید از اینکار بدش بیاد. میتونی یه روز برید گردش یا تو حیاط که خونه رو کثیف نکنه بعد اجازه بدی شورتش رو کثیف کنه یکی دو ساعت شورتش رو عوض نکنید تا یکم اذیت بشه و متوجه بشه بو میده و کثیفه، چند بار هم تو این فاصله بهش بگید وای اگر تو شلوار اینکار رو انجام بدی بو میدی کثیف میشی باید بریم دستشویی، مثل همه که میرن و … هرچی که به می بینید می تونید قانعش کنید، لطف کنید اگر با این راهکار یا روش دیگه ای جواب گرفتید، برگردید و همینجا برای همه مادرانی که مشکل شما رو دارند راهکارتون رو بنویسید.

 5. سلام به مادرهای عزیز. راستش تجربه من خیلی با شماها متفاوت انگار. من از اول به نظرم پوشک خیلی راحت و خوب بود هم برای مادر و هم بچه و به نظرم بچه هرچه بزرگتر میشه بهتر و سریعتر یاد میگیره. پسر من سه سال و نیمشه و من سه هفته پیش یهو تصمیم گرفتم پوشکش نکنم. صبح که پوشکش رو عوض کردم شورت اموزشی پاش کردم و دو ساعت بعدش بردمس توی حمام اب باز کردم جیش کرد. بهش گفتم جای جیش اینجاست دیگه. حتی موقع خواب بعد از طهر و شبش هم پوسکش نکردم و جالب اینکه خودش رو هم خیس نکرد. الان هم توی خونه کاملا بدون پوشکه فقط مهمونی پوشکش میکنم. به نظر دیر اقدام کنید هم خودتون خیلی راحتید و هم بچه ها

  1. سلام
   همه بچه ها مثل کوچولو شما رفتار نمی کنن من خودم کودکی رو میشناسم تا نزدیک ۵ سالگی پوشک می شد آخرش هم با سختی پوشک رو ازش گرفتن. بهترین حالت اینه که به موقع پوشک رو از بچه بگیریم.

 6. با عرض سلام
  خواهر زاده من که الان ۳ سال و ۵ ماهشه مدتهاست که از پوشک گرفته شده، حدود دو ماه پیش متاسفانه خواهرم فوت کردن…تو این مدت تصمیم گرفته فقط تو پوشک مدفوع کنه در صورتیکه قبل از این اتفاق یاد گرفته بود که فقط تو دستشویی کارهاش رو انجام بده و فقط موقع خواب پوشک بشه، با روشهای تشویقی هم به نتیجه نرسیدیم هنوز. البته هنوز ادرارش رو میره تو دستشویی انجام میده. آیا روشی وجود داره یا باید اجازه بدیم که زمان بگذره؟

  1. سلام بهتون تسلیت می گم. و امیدوارم خدا بهتون صبر بده.
   این مورد رو بهتره بایک روانشناس مطمئن و خبره صحبت کنید چون کوچولو شما در شرایط خاصی قرار دارد.

 7. دخترم دو سال و هشت ماهشه قبلا دو سه بار برای از پوشک گرفتن اقدام کردم ولی موفق نشدم، الان دو روزه پوشک نمیکنم و میبرمش دستشویی، البته به زور چون اصلا از دستشویی رفتن استقبال نمی کنه. از دیروز حتی یه بار هم تو دستشویی جیش نکرده و همش تو شورتش جیش میکنه، کلافه شدم، چیکار کنم؟

  1. باید بهش بفهمونید که جیش کردن تو شورتش بده، وقتی تو شورتش جیش می کنه بگید وای چه کار بدی خیلی بو میده تا حس بدی نسبت به این کار پیدا کنه، حتی اگر می تونید در فضای باز ببریدش اگر داخل شورتش جیش کرد مدتی شورتش رو عوض نکنید تا از این کار بدش بیاد. اگر هم داخل دستشویی جیش کرد خیلی تشویقش کنید حتی بهش جایزه بدید. ولی در کل نگران نباشید یکم خسته کننده هست ولی خیلی بچه ها مثل دختر شما هستند. امیدوارم زود حل بشه.

 8. سلام.من دوقلوی ۱۵ ماهه دارم
  پسرم مدتیه که نمیزاره پوشکش کنم.و گریه میکنه.و علاقه زیادی ب دستشویی رفتن پیدا کرده.تا میگم بیا بریم دستشویی خوشحال میشه و سریع میاد.حتی اگه پوشکش کنم خودش بازش میکنه و نمیخواد دیگه پوشکش بشه.الان ۴-۵روزه شروع کردم از پوشک بگیرمش.اما نمیتونه موقعی که ادرار داره بگه اگه خودم فراموش کنم سر وقت ببرمش شلوارشو خیس میکنه.نمیدونم چیکار کنم ک خودش یاد بگیره بگه.گاهی نا انید میشم ولی وقتی اشتیاق خودشو میبینم بازم ادامه میدم

  1. سلام
   باید مثل دیگر کلمه هایی که بهش یاددادید این هم بهش یاد بدید وقتی دستشویی میره و دیش می کنه بهش بگید الان دیش کردی و قبل از اینکه ببریدش دستشویی ازش بپرسید دیش داری؟ تا یاد بگیره نیازشو چطور بیان کنه. باید اینو مدام تکرار کنید تا یاد بگیره

 9. سلام سی دی آموزشی تو قالب کارتون نداریم که واسه بچه ها بگذاریم تا باد بگیرند ؟ بچه من خیلی از تلویزیون و کارتون الگو میگیره

  1. سلام شعر با زبان فارسی رو ندیدم ولی زبان انگلیسی رو چند مورد دیدم که می تونید سرچ کنید و پیدا کنید. متاسفانه لینکش رو ندارم که براتون بفرستم.

 10. سلام، نکات خوبی گفتین، منم ۱۸ماهگی دخترم یک هفته امتحان کردم همکاری نمیکرد، الان ۲۲ماهشه دو روزه که دوباره شروع کردم میبرمش دستشویی جیش میکنه ولی اگه بین این زمانی ک من میبرمش داشته باشه نمیگه، یه جایی به دور از چشم من کارشو میکنه، ولی حتی نمیگه شلوارشو خیس کرده، خیلی شرایط سختیه، حتی از شیر گرفتنشم سختتر

  1. سلام برای اینکه یاد بگیره بگه دستشویی داره علاوه بر اینکه می بردیش دستشویی بین این زمان ها ازش بپرسید دیش داره یا نه اگر دیش کرد بهش بگید نباید دیش کنی باید بگی من دیش دارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن