صفحه اصلی / مهارت زندگی / علمی و کاربردی / از بین بردن لکه سوختگی لباس و فرش ( بهترین روش ها )

از بین بردن لکه سوختگی لباس و فرش ( بهترین روش ها )

از بین بردن لکه سوختگی لباس و فرش

ممکن است با کمی حواس پرتی و فراموش کردن باعث شویم اتو بیش از حد روی لباس بماند. یا دمای اتو بالا باشد و لباس ما بسوزد و همچنین حتی برخورد اتو یا ته قابلمه داغ با فرش ایجاد سوختگی کند. آیا راهی برای از بین بردن لکه سوختگی لباس یا فرش وجود دارد؟

در جواب به این سوال من راه‌های مختلف را امتحان کردم. اگر ۵ دقیقه صبر کنید و مطلب را تا انتها بخوانید. تجربه خودم را ادامه به همراه روش هایی که می توانید برای از بین بردن لکه سوختگی استفاده کنید بیان خواهم کرد.

توجه! بدیهی است که وقتی سوختگی زیاد باشد، دیگر نمی توان کاری کرد. چراکه الیاف پارچه و فرش خراب شده‌اند. اما اگر لکه های سوختگی لباس یا فرش شما در حد زرد شدن، برق انداختن و کمی جمع شدن (در مورد فرش) باشد. راه حل ساده ای برای رفع این نوع لکه سوختگی وجود دارد، که ما در ادامه توضیح خواهیم داد.

چگونه لکه زرد سوختگی را از بین ببریم؟

گام اول:

با یک پارچه زبر (اسکاچ) روی لباس بکشید تا زردی اولیه از بین برود. اگر فرش شما دچار سوختگی شده با یک سمباده با درجه زبری پایین روی آن بکشید. و اگر خیلی پرزهای آن سوخته با قیچی روی پرزهای سوخته را خیلی کم بچینید و بعد سمباده بکشید.

گام دوم:

یک عدد پیاز متوسط یا بزرگ را از وسط نصف کنید و روی محل لکه سوختگی یک الی دو دقیقه محکم بکشید؛ دست خود را محکم روی پیاز فشار دهید تا آب پیاز روی پارچه شما بریزد.

بعد حدود یک قاشق چای خوری نمک روی لکه بریزید. و با دست محل لکه را ماساژ دهید. اجازه دهید ۵ دقیقه بماند. برای سوختگی فرش هم همین کارها را انجام دهید.

گام سوم:

حال لباس  را با آب سرد خیس کنید و بشورید. و برای فرش با یک دستمال خیس آن را تمیز کنید.

من روش های بالا را برای لباس سوخته خودم انجام دادم و حدود ۵۰ درصد از لکه سوختگی روی لباس از بین رفت. (البته با توجه به جنس و رنگ پارچه شما ممکن است میزان پاک شدن لکه کمتر یا بیشتر باشد.)

برای اینکه به طور کامل لکه سوختگی را از بین ببرم. روش های دیگری نیز امتحان کردم مثل استفاده از سرکه و پودر لباسشویی که اصلاً خوب نبود و من جوابی نگرفتم. اما از مایع سفید کننده طبق روش زیر استفاده کردم و تا ۹۵ درصد لکه سوختگی روی لباسم از بین رفت و به سختی می توان متوجه جای لکه شد.

گام چهارم:

اگر با توجه به نوع پارچه شما؛ میتوان از مایع سفید کننده استفاده کنید؛ حتماً این روش را امتحان کنید.

دو پیمانه آب گرم و یک پیمانه مایع سفید کننده را مخلوط کنید و محل لکه را حدود ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید و بعد لباس را آب بکشید. و اجازه دهید لباس شما خشک شود. اگر در آفتاب آن را خشک کنید بهتر است.

اگر لباستان را نمی توانید در سفید کننده قرار دهید برای رفع لکه سوختگی روی آن از پیاز و نمک استفاده کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه سریع‌تر اقدام به رفع لکه سوختگی کنید، احتمال اینکه لکه از بین برود، بیشتر است. پس به محض سوختن لباس یا فرش سریعاً برای رفع سوختگی اقدام کنید.

اگر با انجام مراحل بالا لکه سوختگی به طور کامل برطرف نشد؛ مراحل را تکرار کنید تا لکه کاملاً برطرف شود.

مراحلی که برای پاک کردن لکه سوختگی لباسم انجام دادم به روایت تصویر :

مراحل از بین بردن لکه سوختگی لباساز بین بردن لکه سوختگی لباس با پیازاز بین بردن سوختگی لباس با نمکپاک کردن لکه سوختگی لباس بعد از استفاده از پیاز و نمکپاک کردن لکه سوختگی لباس بعد از استفاده از سفید کننده

روش دوم برای از بین بردن لکه سوختگی لباس

در این روش از هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه ۳ درصد استفاده می شود. آب اکسیژنه دارای خاصیت سفیدکنندگی است.

این روش بیشتر برای لباس های رنگی و روشن استفاده می شود. و قبل از استفاده از هیدروژن پراکسید برای از بین بردن لکه سوختگی لباستان، حتماً کمی از آن را در جایی از لباس که مشخص نیست امتحان کنید که به رنگ لباستان آسیب نزند.

 • یک حوله یا پارچه نخی سفید را زیر لباس قرار دهید و لباس را روی میز اتو پهن کنید.
 •  حوله یا پارچه نخی سفید دیگر را در آب اکسیژنه ۳ درصد بزنید و کاملاً با آب اکسیژنه آن را خیس کنید.
 • این حوله را روی لباس در محل سوختگی قرار دهید و اتو که کاملاً داغ شده ۲۰ تا ۳۰ ثانیه روی حوله بکشید. تا لکه سوختگی از بین برود.

از بین بردن لکه سوختگی لباس با هیدروژن پراکسید

مراحل بالا را میتواند با سرکه سفید هم انجام دهید. اما اثر بخشی آب اکسیژنه بیشتر است. برای پارچه های تیره بهتر است از سرکه استفاده کنید.

روش سوم برای از بین بردن لکه سوختگی لباس

این روش برای برق افتادگی و سوختگی جزئی روی لباس جواب می دهد.

محل سوختگی لباس را به آبلیمو آغشته کنید و در نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا خشک شود. قرار دادن آبلیمو در آفتاب خاصیت سفید کنندگی دارد.

چند پیشنهاد ساده برای جلوگیری از سوختن لباس

۱- برای اتو کردن لباس بهتر است لباس را برعکس کنید بخصوص برای لباس های مشکی، با این روش اگر اتو زیادی داغ بود دیگر روی لباستان برق نمی افتد.

۲- برای لباس های حساس و پلاستیکی بهتر است روی لباس را یک پارچه یا ملافه بیندازید و از روی پارچه لباس را اتو بزنید.

۳- اگر از اتوی بخار استفاده نمی کنید حتماً روی لباس آب اسپری کنید و بعد اتو بزنید.

۴- همیشه اتو کردن را از نقطه ای از لباس شروع کنید که اگر بسوزد مشخص نیست. با این ترفند اگر اتو خیلی داغ باشد و لباستان بسوزد خیلی دردسرساز نمی شود.

لطفاً اگر هرکدام از ۳ روش از بین بردن لکه سوختگی گفته شده در بالا را امتحان کردید، بازخورد خود را در قسمت نظرات بفرمایید. همچنین اگر راه دیگری را شما امتحان کردید، تجربتون را برای ماهم بنویسید. نظرات و تجربیات شما باعث می شود این مطلب بهتر به دیگر عزیزان کمک کند.

از بین بردن لکه سوختگی لباس و فرش ( بهترین روش ها )
4.3 از 3 رای

۱۴ دیدگاه‌ها

 1. باید از کجا تهیه کنیم‌ آب اکسیژنه رو ..

  0
  • لوازم آزمایشگاهی دارن چون من خودم یکبار از اونجا گرفتم جاهای دیگه رو نمی دونم.

   0
 2. سلام روشتونو دوبار امتحان کردم و سفید کنندم استفاده کردم هیچ کدوم اثر نداشتن متاسفانه
  آیا خشکشویی ها نمیتونن درستش کنن؟

  0
  • سلام
   احتمالاً این روش برای جنس لباس شما جواب نمیده دو روش دیگه تازه باهاش آشنا شدم به زودی میذارم داخل سایت اونا رو هم امتحان کنید شاید جواب بگیرید. و اگر امتحان کردید حتما نتیجه رو برای ماهم بنویسید. امیدوارم برای لباس شما جواب بده – در مورد خشکشویی هم نمی دونم اما فکر نمی کنم بتوننن.

   2+
 3. کاپشن من‌ بعد از اتو لکه های زرد گرفته چکار کنم؟ باتوجه به اینکه رنگ لباس شیری و جنسشم حالته بادگیره

  0
  • برای از بین بردن لکه سوختگی من فقط این راه رو دیدم. همین راه رو امتحان کنید ببنید برای کاپشن شما جواب میده یا نه؛ فقط برای استفاده از سفیدکننده برچسب لباستون رو نگا کنید که بشه از سفیدکننده استفاده کرد. امیدوارم با این روش جواب بگیرید و اگر امتحان کردید لطفا به ماهم بگید که جواب گرفتید یا نه؟

   1+
 4. سلام من بافت قهوه ای رنگ دارم و براثر حرارت بخاری زرد رنگ شده پشتش از پیاز هم استفاده کردم فایده نداشت،سوختگی مال یکسال پیش هست لطفا راهنماییم کنید

  0
  • سلام
   من این روش رو برای یک پیراهن مردانه که جنس نخی و پلاستیکی است امتحان کردم که خوب بود و لکه زرد لباس رو از بین برد. اما لباس بافتنی رو نمیدونم همچنین لباستون مدت زیادیه که سوخته،
   امیدوارم اگر از دوستان عزیز کسی در این مورد میدونه و تجربه ای داره بهتون کمک کنه.

   0
 5. خیلی ممنونم شلوار شوهرمو سوزونده بودم بدون اینکه بهش بگم تمیز شد.موفق باشید

  2+
 6. با شامپو تخم مرغ داروگر روش بکشید ولی نشورید ۱۰۰% عمل میکنه فقط زیاد نزنید تا باعث بشه کل لباس رو بشورید اول بزنین به دستتون بعد بمالید به لباس بعد بزارین خودش خشک بشه

  0
 7. لباس من مشکلی نخی هستش نمیتونم شوینده استفاده کنم پیازو نمک استفاده کنم🏃یا راه حل خوب برا لباس مشکی؟؟

  5+
  • احتمالاً پیاز و نمک برای لباس مشکی هم جواب بدهد. لطفاً اگر تجربه ای در زمینه سوختگی لباس مشکی دارید؛ دوست عزیزمون رو راهنمایی کنید

   3+
 8. عااااالی ممنون

  4+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *