صفحه اصلی / آشپزی / روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟ – روغن زیتون در چه غذاهایی استفاده میشود ؟

روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟ – روغن زیتون در چه غذاهایی استفاده میشود ؟

روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟امروزه شاید برای همه‌ی ما مشخص شده باشد، که برای سلامتی خود باید سعی کنیم روغن های سالم همچون روغن زیتون، کنجد، و … را جایگزین روغن های دیگر کنیم. اما سوال اینجاست که: در چه غذاهایی می توانیم از روغن زیتون استفاده کنیم؟ و روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟

از آن روزی که فواید روغن زیتون را خواندم، تصمیم گرفتم حتماً آن را در برنامه غذایی خانواده خود قرار دهم. پیشنهاد می‌کنم شما هم فواید روغن زیتون را بخوانید؛ تا انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید.

همچنین برای خرید روغن زیتون روش های تشخیص روغن زیتون اصل را بدانید. تا بهترین جنس و با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید. من این روش ها را امتحان کردم و واقعاً در مورد روغن زیتون اصل اینگونه است.

روغن زیتون برای سرخ کردن :

نه تنها روغن زیتون بلکه هر روغنی باید بگونه‌ای استفاده شود که به دمای دود خودش نرسد. اگر روغن آنقدر داغ شود که شروع به دود کردن کند. در روغن مواد بسیار مضر ایجاد می‌شود و تمام خواص آن از بین می‌رود. بنابراین اگر روغن، شروع به دود کردن کرد. آن را دور بریزد و به هیچ وجه دیگر آن را مصرف نکنید.

دمای دود روغن زیتون بین ۳۶۵-۴۱۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۵-۲۱۰ درجه سانتی گراد است. روغن زیتون فرابکر دمای دود بالاتری دارد. یعنی ۲۱۰ درجه سانتی گراد، اما دمای دود روغن زیتون نسبت به روغن های دیگری پایین‌تر است. در واقع زودتر به نقطه دود می رسد .

بنابراین روغن زیتون اصلاً برای سرخ کردن مناسب نیست. حتی نوع فرابکر آن، بهتر است برای سرخ کردن از روغن های دیگر مثل روغن کنجد استفاده شود. اکثر استفاده ما از روغن برای سرخ کردن است؛ پس روغن زیتون را در چه غذاهایی می توانیم استفاده کنیم ؟

روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟

در ادامه چند پیشنهاد برای استفاده از روغن زیتون خواهم داد؛ تا بتوانید از فواید بی نظیر آن استفاده کنید.

۱- استفاده از روغن زیتون برای پخت برنج :

اگر تا دیروز بر روی برنج، روغن معمولی می‌ریختید؛ پیشنهاد می‌کنم از روغن زیتون برای پخت برنج استفاده کنید. اینکار هم عطر خوبی به برنج می‌دهد و هم اینکه هرچه برنجتون را دوست دارید، می توانید چرب کنید. چراکه روغن زیتون کلسترول بد خون افزایش نمی‌دهد و شما با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید.

حتماً بخوانید: همه نکات پخت برنج کته و آبکش

۲- استفاده از روغن زیتون برای سالاد :

 

استفاده از روغن زیتون برای سالاد

شما می‌توانید بجای سس مایونز که خیلی برای سلامتی مضر است و بعنوان سم کبد شناخته میشود. روی سالاد خود روغن زیتون به همراه کمی آبلیمو بریزید؛ تا یک سالاد خوشمزه به همراه یک سس مفید داشته باشید.

۳- استفاده از روغن زیتون برای سالاد الویه :

سالاد الویه را تقریباً همه دوست دارند، اما به دلیل پر کالری بودن آن، نمی‌‌شود زیاد آن را خورد. البته دلیل کالری زیاد آن سس مایونز است که در سادالویه به مقدار زیاد استفاده می‌شود. اما می توانید از  روغن زیتون، کمی فلفل، نمک، آبلیمو و نعنا خشک شده، یک سس خوشمزه درست کنید و روی ساد الویه خود بجای سس مایونز بریزید. و نوش جان کنید.

۴– استفاده از روغن زیتون برای درست کردن املت :

 

 استفاده از روغن زیتون برای درست کردن املت

اگر میخواهید اُملت درست کنید از روغن زیتون استفاده کنید. البته وقتی روغن را داخل ماهیتابه ریختید، سریع تخم مرغ ها را اضافه کنید تا روغن دود نکند. مطمئن باشید خیلی خوشمزه می‌شود.

من همیشه این را می‌گویم که چاره دان محل به اشتراک گذاشتن تجربه هاست. بنابراین شماهم اگر تجربه یا ایده‌ای برای اینکه روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟ دارید در قسمت نظرات بفرمایید.

 

 

روغن زیتون را چگونه مصرف کنیم ؟ – روغن زیتون در چه غذاهایی استفاده میشود ؟
5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *