صفحه اصلی / آشپزی / نحوه درست کردن آبلیمو طبیعی – جلوگیری از خراب شدن آبلیمو طبیعی

نحوه درست کردن آبلیمو طبیعی – جلوگیری از خراب شدن آبلیمو طبیعی

نکات لازم برای درست کردن آبلیمو طبیعی تهیه آبلیمو در خانه یکی از سالم ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای بهره بردن از خواص لیمو است. چراکه آبلیمو خانگی بدون هیچ گونه مواد افزودنی بوده و کاملاً طبیعی است. اما چگونه آبلیمو درست کنیم ؟ طریقه نگهداری از آبلیمو طبیعی چیست؟ و برای جلوگیری از خراب شدن و سیاه شدن آبلیمو چه ترفند هایی وجود دارد؟ مواردی است که در این پست قرار است با آن آشنا شویم. 

نکات درست کردن آبلیمو طبیعی :

برای گرفتن آبلیمو اول از همه لیموهایی را انتخاب کنید که باتوجه به حجمشان سنگین تر هستند. هرچه سنگین تر باشند آبدار تر هستند.

۱– حالا برای درست کردن آبلیمو طبیعی یک شب تا صبح لیموها را در آب ولرم خیس کنید. لیموها را داخل تشت بریزید و روی آن‌ها را تا حدی که آب روی همه لیموها را بگیرد، آب بریزید. با این ترفند شما می‌توانید از لیموها آب بیشتری بگیرید و همچنین لیموهایی که خشک شدن دوباره نرم و آبدار می‌شوند. برای آشنایی با سایر ترفندهای موثر برای گرفتن آب بیشتر از لیمو پست ۶ ترفند برای گرفتن آبلیمو بیشتر از لیمو را بخوانید.

برای درست کردن آبلیمو لیمو را در آب قرار دهید

۲ با انجام مرحله اول، لیموها برای آب گیری آماده شدند. اگر مقدار آن‌ها کم است، خودتان در خانه با آبمیوه‌گیری دستی، لیموها را که از وسط قاچ کرده‌اید؛ آب بگیرید و اگر مقدار آنها زیاد است معمولاً در هرشهر یا محله‌ای مغازه هایی هست که دستگاه آبلیموگیری دارند. شما با هزینه کم می‌توانید آب تمام لیموها را بگیرید.

توجه: برای اینکه آبلیمو ترش داشته باشید بهتر است از لیموهای کوچک برای درست کردن آبلیمو طبیعی استفاده کنید. لیموهای کوچک ترش تر از لیموهای بزرگ هستند.

اگر قصد دارید آبلیمو را برای مدت طولانی نگه دارید (بیشتر از یک ماه) وجود تفاله لیمو در داخل آبلیمو باعث می شود آبلیمو زودتر خراب شود. بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن آبلیمو حتماً تقاله های لیمو را از آبلیمو جدا کنید. و آبلیمو را صافی تمیز و خشک با سوراخ های کوچک  مقل الک عبور دهید. 

یک ترفند: تفاله‌ها را دور نریزید آنها را داخل پلاستیک فریزر قرار دهید، مثل گوشت چرخکرده آنها را پهن کنید و داخل فریزر بگذارید. برای درست کردن شربت آبلیمو می‌توانید تیکه‌ای از آن‌ها را داخل پارچ شربت بیندازید. با این ترفند یک شربت آبلیمو خوشمزه خواهید داشت. وجود تیکه های لیمو در شربت لیمو حس خوبی دارد و البته شربت شما را هم خوشمزه تر می کند.

همچنین می توانید از پوست لیمو ها هم یک خوراکی خوشمزه درست کنید. دستور پخت پوست لیمو شکری را بخوانید.

 

۳ بطری‌هایی که می‌خواهید آبلیمو را در آن بریزید؛ خوب بشویید، بگذارید در معرض آفتاب تا کاملاً خشک شوند.

آبلیمو را داخل آنها بریزید و داخل هر بطری یک لیتری آبلیمو یک قاشق مربا خوری پُر نمک بریزید تا تلخی آبلیمو را بگیرد و ماندگاری آن را بیشتر کند. درب آنها را محکم ببندید تا هوا وارد بطری نشود.

اگر درب بطری را محکم نکنید، اکسیژن هوا باعث خراب و سیاه شدن آبلیمو می‌شود.

برای جلوگیری از خراب شدن آبلیمو بطری باید خشک باشد

گفته می شود برای جلوگیری از خراب شدن آبلیمو بعد از گرفتن آب لیمو آن را بجوشانید اما اینکار خواص و ویتامین C لیمو را از بین می برد. همین که تفاله های لیمو را بگیرید و ترفندهایی که در ادامه خواهم گفت را رعایت کنید. آبلیمو خراب نمی شود نیاز به جوشاندن ندارد.

حتما بخوانید: 3 روش برای درست کردن رب گوجه خونگی عالی

جلوگیری از خراب شدن آبلیمو طبیعی و شرایط نگهداری از آن

بعد از درست کردن آبلیمو طبیعی کاری که باید انجام دهیم باید از خراب شدن آن جلوگیری کرد و ماندگاری آن را بالا ببریم. برای جلوگیری از خراب شدن آبلیمو طبیعی 8 نکته زیر را حتماً رعایت کنید:

روش های جلوگیری از خراب شدن آبلیمو

۱-تفاله‌های آبلیمو را از آبلیمو جدا کنید. همانطور که گفتم وجود تفاله ها اگر زیاد باشد باعث می شود آبلیمو زود خراب شود. اما کمی تفاله اشکال ندارد.

۲-برای اینکه مدت زمان بیشتری از آبلیموی طبیعی استفاده کنید، بعد از گرفتن آبلیمو، و ریختن آن در شیشه داخل شیشه چند عدد سیاه دانه بیندازید. با این ترفند ساده ماندگاری آبلیمو بیشتر شده و خراب نمی‌شود.

۳- درب ظرف را خیلی محکم ببندید تا هوا وارد آبلیمو نشود و آن را سیاه و خراب نکند. بعلاوه ظرفی که قصد دارید آبلیمو را در آن بریزید باید کاملاً خشک و تمیز باشد.

۴- بهتر است از بطری پلاستیکی برای ریختن آبلیمو در آن استفاده نکنید. چون آبلیمو اسیدی است و با مواد بطری واکنش داده و می تواند مضر و سرطان زا باشد.

۵- از شیشه کدر استفاده کنید تا آبلیمو در معرض نور قرار نگیرد. نور و گرما باعث از بین رفتن ویتامین C موجود در آبلیمو می شود و البته موجب خراب و سیاه شدن آن هم میشوند. اگر شیشه روشن دارید حتی المکان دور آن را با روزنامه یا فویل بپوشانید.

۶- برای جلوگیری از خراب شدن آبلیمو کمی از بطری را خالی بگذارید و درب بطری را خیلی محکم ببندید؛ تا با ایجاد خلاء مانع از رسیدن اکسیژن به آبلیمو، در نتیجه مانع از خراب شدن آن شود.

7- برای گرفتن تلخی آبلیمو به ازای هر یک لیتر آبلیمو یک قاشق مربا خوری نمک در بطری بریزید.

8– برای اینکه آبلیمو بعد از یک مدت کدر و سیاه نشود:

راه های جلوگیری از سیاه شدن آبلیمو

  • اگر تعداد بطری‌ها کم است و در یخچال جا برای بطری‌ها دارید، توصیه می‌شود ظرف‌های آبلیمو را در یخچال قرار دهید یا لااقل آن ها را در جای خنک بگذارید. گرما آبلیمو را سیاه و خراب می کند.
  • آبلیمو را در بطری شیشه ای بریزید. بطری شیشه ای برای درست کردن آبلیمو خیلی بهتر از بطری پلاستیکی است. و از سیاه شدن آّبلیمو جلوگیری می کند. بطری شیشه ای باعث می شود آبلیمو برای مدت طولانی رنگ طبیعی خودش را حفظ کند.

با رعایت نکات بالا که برای درست کردن آبلیمو طبیعی گفته شده می توانید تا مدت خیلی طولانی آبلیمو را نگه دارید. اما پیشنهاد می‌کنیم با توجه به مصرف سالانه خود آبلیمو بگیرید و هر سال آبلیمو طبیعی تازه درست کنید. تا طعم و خواص کامل لیمو را داشته باشد.

شما چه ترفندهایی برای درست کردن آبلیمو طبیعی و جلوگیری از خراب شدن آن بکار می گیرید؟ روش ها و تجربیات مفید خودتون برای درست کردن آبلیمو را برای همه ما بنویسید.

احتمالاً این مطالب را هم دوست داری بخونی :

 ۱۹ کاربرد پوست لیمو ترش 

۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه و استفاده از تفاله لیمو 

عضویت در خبرنامه چاره دان

اگر دوست داری مطالب چاره دان را از دست ندهی، می توانی ایمیلت را وارد کنی تا هر هفته آخرین مطالب چاره دان را در ایمیلت ببینی.

ممنونم شما در خبرنامه چاره دان مشترک شدید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *