صفحه اصلی / سلامت / بعد از چنگ زدن و گاز گرفتن سگ و گربه و دیگر حیوانات مستعد هاری باید چیکار کنیم

بعد از چنگ زدن و گاز گرفتن سگ و گربه و دیگر حیوانات مستعد هاری باید چیکار کنیم

اقدامات لازم برای جلوگیری از بیماری هاری در هنگام چنگ زدن یا گاز گرفتن سگ و گربه و سایر حیوانات دارای هاریچند روز پیش پسرم رو گربه چنگ زد و اولین کاری که کردم، اونو سریع به اورژانس بردم، قبلاً در مورد این شنیده بودم که اگر گربه یا سگ ما رو چنگ بزنن یا گاز بگیرن، ممکن است ناقل بیماری هاری که خیلی خطرناک است باشن. در اونجا با توضیحات کامل نماینده بهداشت که اونجا حضور داشت، نکات خوبی در مورد چنگ زدن و گاز گرفتن گربه، سگ و سایر حیوانات مستعد هاری آشنا شدم، که بنظرم هر کسی باید آنها را بداند تا از بروز خیلی از اتفاقات بد جلوگیری شود.

هاری چیست و چه حیواناتی می توانند هاری داشته باشند و به انسان انتقال دهند:

هاری یک بیماری کشنده در پستانداران هست که به سیستم عصبی حمله می کند. معمولاً از طریق بزاق دهن منتقل می شود. حیواناتی مثل خفاش، روباه، راکن، شغال، گربه، سگ، اسب، الاغ، گاو، گوسفند و تمام پستانداران می توانند به هاری مبتلا شوند.

اصلی ترین راه انتقال این بیماری از طریق گاز گرفتن است و در حیواناتی مانند سگ، گربه، میمون، راکن و … که دست خود را لیس می زنند از طریق چنگ زدن نیز انتقال می یابد.

جلوگیری از بیماری هاری در هنگام چنگ زدن یا گاز گرفتن سگ و گربه

این بیماری می تواند همراه با علائم در حیوان هار باشد، علائمی مانند:

  • تب و استفراغ
  • فرار از نور
  • فلج شدن قسمتی از بدن حیوان
  • از دست دادن قدرت بلع و آویزان شدن آب از دهان آنها
  • عصبانیت و درندگی و حمله کردن بی مورد
  • کف کردن دهان حیوان

ممکن است حیوان هار علائم خاموش داشته باشد و با نگاه کردن به آن متوجه بیماری هاری در آن نشویم. بنابراین همیشه نمی شود به علائم اکتفا کرد و حتماً باید بعد از چنگ زدن یا گاز گرفتن توسط حیوانات پستاندار، به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید تا اقدامات پیشگیری انجام شود.

یک مشخصه که در سگ و گربه و اکثر حیوان های هار، مشترک است، این است که حیوان هار بعد از 10 روز می میرد.

اقداماتی که بعد از چنگ زدن و گاز گرفتن گربه و سگ و… باید انجام دهیم:

اگر سگ یا گربه شما رو گاز گرفت یا چنگ زد یا توسط الاغ، گوسفند، گاو یا خفاش یا دیگر حیوانات پستاندار گاز گرفته شدید، به اورژانس یا مرکز بهداشت مراجعه کنید تا واکسن هاری ( حتماً ) و کزاز( درصورت نیاز ) دریافت کنید.

اما قبل از آن محل گاز گرفتگی و چنگ زدن حیوان را 20 تا 15 دقیقه با آب صابون بشویید. حتی اگر زخم عمیق بود و خون جاری شد، جلوی آن را نگیرید، بگذارید کمی خون بیاید تا حتی المکان ویروس به بدن شما وارد نشود.

با آب و صابون زخم را مدام 20 تا 15 دقیقه بشویید. اجازه دهید مواد شوینده وارد زخم شود تا زخم را خوب ضدعفونی کند. بعد سریع به نزدیک ترین اورژانس یا مرکز بهداشت برای دریافت واکسن هاری و کزاز مراجعه کنید.

شستن دستان جلوگیری از بیماری هاری در هنگام چنگ زدن یا گاز گرفتن سگ و گربه

واکسن هاری حتماً باید ترزیق شود که 3 نوبت اول، یعنی روز اول، سوم، هفتم حتماً باید ترزیق شود و واکسن چهارم که 14 روز بعد از گاز گرفتگی یا چنگ زدن ترزیق می شود را باید در صورتی که حیوانی که شما رو گاز گرفته را دیگر نمی توانید ببینید، یا زنده نیست باید حتماً ترزیق شود. وگرنه حیوان اگر سالم باشد نیاز به دریافت واکسن چهارم نیست. بعضی موارد به زدن واکسن پنجم هم توصیه می شود.

واکسن برای جلوگیری از بیماری هاری در هنگام چنگ زدن یا گاز گرفتن سگ و گربه

همانطور که گفتم حیوانی که هار شده تا 10 روز می میمرد. بنابراین اگر بعد از 10 روز زنده باشد، نشان دهنده این است که هار نیست و نیاز به واکسن چهارم نیست. اما اگر قبل از 10 روز مرد، حتما باید به مرکز درمانی یا بهداشتی که در ابتدا مراجعه کردید، اطلاع دهید تا اقدامات لازم انجام شود.

واکسن دیگری که به شما ترزیق می شود، واکسن کزاز است که در صورتی ترزیق می شود که از آخرین ترزیق شما 10 سال و برای کودکان زیر 7 سال، 5 سال گذشته باشد. چون واکسن کزاز هر بار که ترزیق شود ،بدن شما را تا 10 سال در برابر کزاز واکسینه می کند.

توجه: این اقدامات باید برای هر گاز گرفتگی یا چنگ زدن توسط حیوان پستاندار، انجام شود. چه حیوان خانگی باشد یا وحشی، چون همانطور که گفتم هاری ممکن است علائمی در حیوان نداشته باشد که به راحتی تشخیص داد شود. کلیه اقدامات هم که توسط مراکز بهداشتی انجام می شود، رایگان است.

اگر 4 نوبت واکسن هاری را دریافت کردید تا 3 ماه اگر دوباره دچار گاز گرفتگی یا چنگ زدن توسطی حیوان پستانداری شدید، نیاز نیست واکسن دریافت کنید. اما بعد از 3 ماه اگر دوباره اتفاق بیافتد. باید باز واکسن هاری را دریافت کنید.

لطفاً حتما جدی بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید. هاری اگر به موقع واکسینه نشود، می تواند خطرناک و کشنده باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *