سلامت

۶ راهکار مهم و اساسی برای جلوگیری از پیری پوست

همیشه شنیدیم که گفته می‌شود؛ پیشگیری بهتر از درمان است. برای پوست هم اگر با چند روش ساده به جلوگیری از پیری پوست خود نپردازیم، شاید خیلی زود پوست جوان و سالم خود را از دست بدهیم یا هزینه‌های زیادی به ما متحمل شود، تا بتوانیم تنها بخشی از این خسارت را جبران کنیم. ما در این پست ساده‌ترین اما موثرترین راه های جلوگیری از پیری پوست را ذکر می‌کنیم:

موارد زیر را برای جلوگیری از چین و چروک و پیری پوست خود رعایت کنید:

۱- تا می‌توانید از نور خورشید دوری کنید:

اولین علت ایجاد چین‌ و چروک روی پوست نور خورشید است. تحقیقات بسیاری آن را تایید می‌کند. در تحقیقی که بر روی دوقلوهای همسان انجام گرفت، مشخص شد که قرارگیری در معرض نور خورشید، خیلی بیشتر از ژنتیک اهمیت دارد. دوقلوهایی که زمان قرارگیری خود را در معرض آفتاب، کاهش دادند، بسیار کمتر از همتایان خود دچار چین‌ و چروک شده و پوستی جوان‌تر و شاداب‌تر داشتند.

۲- از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید:

اگر مجبورید که در روز بیرون بروید، حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید. حتی در روزهای ابری! کرم‌ ضد آفتاب از شما در برابر سرطان پوست محافظت کرده و در عین حال از ایجاد چین‌ و چروک نیز جلوگیری می‌کند. توجه کنید که در ایران بهترین کرم ضدآفتاب کرم هایی با SPF بالای ۵۰ درصد می‌باشند. لازم نیست برای تهیه ضدآفتاب، از نمونه‌ی گران قیمت خارجی آن استفاده کنید. شما با هزینه کم می‌توانید ضدآفتاب ایرانی تهیه کنید و البته بهتر هم هستند. چون متناسب با آفتاب ایران ساخته می‌شوند. در نتیجه بهتر از پوست شما محافظت می‌کنند.

۳- از مرطوب کننده استفاده کنید:

 سعی کنید برای  جلوگیری از پیری پوست در جوانی همیشه پوست مرطوب داشته باشید. می‌توانید برای مرطوب کردن پوست خود از مرطوب کننده‌های موجود در بازار یا از ماسک های طبیعی استفاده کنید.

استفاده از ماسک های طبیعی در جوانی و شادابی پوست شما بسیار مؤثر است. یک ماسک ضد پیری پوست ماسک عسل با ماست است. چرا که پوست ما را خیلی مرطوب می‌کند. یک قاشق مرباخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری ماست، مخلوط کرده، روی صورت خود بمالید و اجازه دهید۲۰ دقیقه روی پوست شما بماند. بعد با آب ولرم صورت خود را بشورید.

۴- آب بنوشید:

یکی از فوایدی که نوشیدن آب کافی دارد، باعث آبرسانی به پوست ما و شادابی آن می‌شود و همچنین از خشکی پوست که یکی از عوامل پیری پوست است؛ جلوگیری می‌کند.

۵- خواب کافی داشته باشید:

خواب باعث می‌شود بدن انرژی خود را بازیابی کند و بسیار از مواردی که پیری پوست را تشدید می‌کند، مثل استرس را کاهش دهد. همچنین هنگامی که شما به اندازه کافی نمی‌خوابید، بدن کورتیزول بیش از حد تولید می کند. هورمونی است که سلول های پوست را تجزیه می‌کند. اما اگر به اندازه کافی استراحت کنید، باعث می‌شود بیشتر HGH (هورمون رشد انسانی) را تولید کنید. که به پوست کمک می‌کند، تا ضخامت و خاصیت الاستیکی خود را حفظ کند و از چین و چورک صورت و پوست شما جلوگیری شود.

در هنگام خواب به صورت نخوابید. اینکار باعث می‌شود که به پوست شما فشار وارد شود و در دراز مدت باعث ایجاد چین و چورک در صورت می‌شود.

۶- استفاده از کرم های ضد چین و چروک:

آیا می‌دانید که کرم هایی که که برای درمان پیری پوست  تجویز می‌شوند؛ در واقع بیشتر قابلیت پیشگیری دارند تا درمان! پس سعی کنید از سن ۲۵ سالگی که اولین چروک‌ها ایجاد می‌شود، بصورت کم از این کرم‌ها استفاده کنید. البته استفاده از آن‌ها الزامی نیست. اما رعایت ۵ مورد قبل برای داشتن پوست جوان ضروری است.

کپی‌کردن مطالب چاره‌دان به هرشیوه و هرعنوان جایز نیست. لطفاً به خواسته چاره‌دان احترام بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

چاره‌دان را دنبال کنید

سلام، تازه‌ترین مطالب ما در زمینه آشپزی، خانه‌داری و ترفندهای کاربردی دیگر را از دست ندهید و هرهفته داغ در ایمیلتان بخوانید.

ایمیل ندارید! از اینستاگرام ما را دنبال کنید.(کلیک کنید) 

بستن
بستن