صفحه اصلی / آشپزی / چیکار کنیم کیک گنبدی نشود ( نکات مهم صاف شدن روی کیک )

چیکار کنیم کیک گنبدی نشود ( نکات مهم صاف شدن روی کیک )

ترفندهایی برای اینکه کار کنیم کیک گنبدی نشود و سطح روی کیک صاف باشدیکی از مشکلاتی که ممکن است در هنگام پخت کیک بخصوص کیک اسفنجی پیش بیاید، این است  که کیک حالت گنبدی و برآمده بگیرید. صاف نبودن روی کیک باعث میشه هم ظاهر خوبی نداشته باشد و هم اینکه برای تزیین اون دچار مشکل شویم. در ادامه با ۵ راهکار برای اینکه کیک گنبدی نشود و سطح صاف و بدون برآمدگی داشته باشد. و ۲ ترفند برای صاف کردن کیک گنبدی بعد از پخت آشنا می شوید.

راهکارهایی برای اینکه گیگ گنبدی نشود

۱- دمای فر

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود کیک گنبدی نشود. مناسب بدون دمای فر است. اما چرا؟

اگر کیک با دمای بالا پخته شود، باعث می شود رو و اطراف کیک سریع تر پخته شود در نتیجه وسط کیک پف کند و کیک برآمده و گنبدی شود. برای حل این مشکل همیشه کیک را در دما پایین تر از میزانی که در دستور کیکتون هست آماده کنید و در عوض زمان پخت کیک را افزایش دهید تا به مرور و کم کم کیک بپزد و همه‌ی نقاط آن به یک اندازه پف کند و یکدست شود.

بهترین انتخاب برای دمای فر، که کیک گنبدی نشود ۲۵ درجه فارنهایت یا ۱۴ درجه سانتی گراد کمتر از میزان دمایی است که در دستور کیتون گفته شده و اضافه کردن ۱۵ دقیقه به زمان پخت است.

برای مثال اگر کیک را در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت یا همان ۱۷۷ درجه سانتی گراد برای مدت ۳۰ دقیقه باید آماده کنید. برای جلوگیری از گنبدی شدن کیک آن را در دمای ۳۲۵ درجه فارنهایت یا ۱۶۳ درجه سانتی گراد و در زمان ۴۵ دقیقه بپزید.

نکته دیگر برای دمای فر این است که فر را بیش از حد داغ نکنید. ۲۰ دقیقه برای گرم شدن فر کافی است. اگر دمای فر زیاد باشد علاوه بر اینکه باعث برآمده شدن سطح کیک شده، باعث ترک خوردن روی کیک بعد از پخت نیز می شود. بنابراین در پخت کیک عجله نکنید. تا نتیجه سعیتان عالی شود.

تاثیر دمای فر برای اینکه کیک گنبدی نشود و سطح آن برآمده نباشد

۲- یکسان سازی دمای کل قالب

بعد از دمای فر یکی دیگر از نکات مهم برای گنبدی نشدن کیک این است که حرارت در تمام نقاط قالب یکسان باشد تا همه نقاط هم زمان باهم بپزنند و پف یکسانی داشته باشند. برای رعایت این نکته دو راهکار زیر را بکار بگیرید:

۱- کیک را در طبقه وسط فر قرار دهید.

۲- کاری کنید اطراف و وسط قالب دمای یکسانی داشته باشند.

چون اطراف قالب سریع داغ می شود، باعث شده دور کیک نسبت به وسط آن سریع تر بپزد و سفت شود. بنابراین خمیر وسط کیک که جا برای پف ندارد در وسط کیک جمع شده و کیک گنبدی می  شود. برای حل این مشکل یک ترفند عالی وجود دارد.

  • حوله های قدیمی و کهنه را تمیز بشویید.
  • به اندازه قطر قالب ببرید.
  • با آب سرد حوله را خیس کنید آب زیادی آن را بفشارید.
  • دور قالب بپیچید و با یک سنجاق قفلی آن را محکم کنید.
  • بعد قالب را در طبقه وسط فر قراد دهید، تا بپزد.

تاثیر حوله خیس برای اینکه کیک گنبدی نشود

این ترفند باعث می شود اطراف قالب زود داغ نشود. در نتیجه کیک در اطراف و وسط یکنواخت بپزد و سطح صاف و یکنواخت داشته باشد. بعلاوه این روش باعث می شود همه جای کیک یکدست بپزد و کناره های کیک قهوه ای و سفت نشود.

تاثیر حوله خیس برای اینکه کیک گنبدی نشود و داشتت کیک صاف و مناسب تزیین

۳- پخش مواد کیک در قالب

اگر مواد کیک در یکجا بیشتر انباشته باشد، طبیعی است که در اون نقطه بیشتر پف می کند. بنابراین مواد کیک را در تمام سطح قالب یکنواخت پخش کنید تا کیک گنبدی نشود .

وقتی خمیر کیک را داخل قالب می ریزید دست خود را بصورت دورانی بچرخانید تا کیک در همه سطح قالب پخش شود. اگر همه مواد را در وسط قالب بریزید حباب های هوا در وسط کیک جمع می شود. بعد در هنگام پخت این هوای موجود در وسط کیک باعث ترک خوردن و برآمده شدن وسط کیک نسبت به کناره های کیک می شود.

وقتی مواد کیک را در قالب ریختید، قالب را چند بار محکم به یک سطح صاف بکوبید تا ضمن خارج شدن حباب های هوا از کیک و حباب حباب نشدن روی کیک، مواد کیک در همه جای قالب هم سطح شود و کیک گنبدی نشود و سطح صاف داشته باشد.

تاثیر پخش یکنواخت مواد داخل قالب کیک برای اینکه کیک گنبدی نشود

۴- مقدار مواد موجود در قالب

اگر کیک در قالب خیلی بزرگ یا کوچک ریخته شود. موجب می شود کیک بعد از پخت سطح صاف نداشته باشد. مواد کیک باید یک سوم تا نصف قالب را پر کند.

اگر قالب بزرگ باشد، اطراف کیک نازک است و سریع می پزد و باعث گنبدی شدن کیک می شود و همچنین اگر قالب کوچک باشد کیک از قالب بیرون می زند و از کناره ها جا برای پف کردن ندارد. برای همین از وسط پف می کند در نتیجه وسط آن برآمده می شود.

نکته: برای کیک اسفنجی چون مقداری از پف کیک موقع هم زدن کیک اتفاق میافتد. اگر مواد کیک تا نصف قالب را هم بگیرند، اشکالی ندارد.

۵- نکاتی در حین پخت کیک

بیکینگ پودر را قبل از الک کردن به آرد اضافه کنید تا در همه آرد پخش شود. اگر بیکینگ پودر در همه جا یکنواخت پخش نشود. کیک بطور یکنواخت پف نمی کند.

همچنین اگر مقدار بیکنیگ زیاد باشد، باعث ترک خوردن و گنبدی شدن کیک می شود.

مواد کیک را بصورت دورانی و به اندازه نه زیاد و نه کم بهم بزنید.

اگر این نکات را رعایت کردید و باز کیکتان گنبدی شد، احتمالاً دستور کیک خوبی ندارید و میزان مواد آن مناسب نیست.

اگر کیک گنبدی شد برای صاف کردن آن چیکار کنیم؟

۱- حوله

یکی از راهکارها برای خواباندن پف زیادی کیک در وسط کیک و از بین بردن حالت گنبدی کیک این است که: بعد از اینکه کیک پخت اگر گنبدی است، سریعاً بعد از در آوردن کیک از فر وقتی هنوز خیلی داغ است. یک حوله تمیز را روی قسمت گنبدی کیک قرار دهید و با کف دست ۱۰ ثانیه روی آن فشار دهید تا حالت گنبدی کیک بخوابد.

قرار دادن حوله روی کیک برای اینکه کیک گنبدی نشود و کیک گنبدی را صاف کنیم

توجه: این راهکار برای وقتی که حالت برآمده و گنبدی کیک کم است کارساز است. اگر کیک خیلی گنبدی شده راهکار دوم را استفاده کنید.

۲- برش

صبر کنید کیک کاملاً خنک شود. بعد کف دست خود را روی سطح کیک قرار دهید و با یک چاقوی بلند و تیز سطح برآمده کیک را ببرید تا کیک صاف شود. حالا کیک صاف و آماده شده تا آن را با خامه یا شکلات تزیین کنید.

برش کیک برای اینکه کیک گنبدی نشود و کیک گنبدی را صاف کنیم

لطفاً اگر نکته یا نظری در مورد اینکه چیکار کنیم تا کیک گنبدی نشود ؟ دارید در کامنت ها حتماً بنویسید. با انتقال این نکات و تجربه‌ها بهم دیگه برای زیباتر شدن سفره‌هایمان کمک کنیم.

عضویت در خبرنامه چاره دان

اگر دوست داری مطالب چاره دان را از دست ندهی، می توانی ایمیلت را وارد کنی تا هر هفته آخرین مطالب چاره دان را در ایمیلت ببینی.

ممنونم شما در خبرنامه چاره دان مشترک شدید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *