صفحه اصلی / سلامت / ۹ درمان خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست

۹ درمان خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست

از بین بردن جای سوختگی روی پوست با روش های طبیعی و خانگیاگر شما هم مانند من هستید و زیاد دست خودتون رو در آشپزی می‌ سوزانید، احتمالاً به دنبال پاسخ به سوالاتی از این قبیل هستید: آیا می توانیم برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست بصورت طبیعی و خانگی کاری کنیم؟ درمان خانگی برای جای سوختگی وجود دارد؟ چیکار کنیم جای سوختگی زودتر برود؟

این پست را تا آخر بخوانید تا با ۹ روش برای از بین بردن لکه سوختگی روی پوست از جمله حذف لکه سوختگی سطحی آشنا شوید.

میتوان گفت تقریباً همه یکبار هم که شده دست خودشون رو حال چه سطحی یا پیشرفته سوزانده‌اند. و تجربه این را داشته‌اند که بعد از سوختن پوست، جای سوختگی برای مدت طولانی یا همیشه می‌ماند. سوختگی اگر سطحی باشد، معمولاً لکه های تیره و قرمز روی پوست بجا می‌گذارد که این جای لک سوختگی و تیرگی آن برای تمام کسانی که به زیبایی پوست خود اهمیت می دهند، آزار دهنده است.

در مواجه با سوختگی اولین چیز و البته آسان ترین چیزی که به ذهنمان می رسد؛ راه های خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست است. من هم به دنبال این راه ها بودم که با روش های زیر آشنا شدم.

از بین بردن جای سوختگی روی پوست با مواد طبیعی در خانه

اگر دچار سوختگی شدید موارد زیر را رعایت کنید:

  • همیشه وقتی پوست می سوزد؛ بعد از برطرف شدن التهاب آن سریع شروع به درمان لکه سوختگی از روی پوست خود کنید تا علاوه بر اینکه لکه سریع تر بهبود یابد، احتمال اینکه جا و تیرگی لکه سوختگی روی پوست بماند، کمتر شود.
  •  قرار گرفتن لک های سوختگی تازه در معرض آفتاب باعث می شود احتمال تیرگی جای سوختگی بالاتر رود. بنابرین اگر در آفتاب قرار می‌گیرید؛ محل سوختگی را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. از یک کرم ضد آفتاب با SPF 25 یا بالاتر استفاده کنید.
  • خوردن مواد غذایی دارای ویتامین C میتواند به درمان سریع تر جای سوختگی روی پوست کمک کند.  ویتامین C با ایجاد کلاژن، پوست شما را بهبود می دهد. ویتامین C بالا در مرکبات، کلم بروکلی و سیب زمینی وجود دارد.

حتما بخوانید: ۶ روش ساده برای جلوگیری از پیری پوست

مواد طبیعی برای درمان لک سوختگی :

۱- آب لیمو و گوجه فرنگی

از بین بردن جای سوختگی روی پوست با روش های طبیعی و خانگی

آب لیمو و گوجه فرنگی هر دو می توانند به آرامی پوست مرده را از بین ببرد و به جوان سازی پوست کمک کنند. لیمو دارای خواص اسیدی است که به طور طبیعی زخم را بهبود می‌بخشد. آب گوجه فرنگی تازه، یک عامل سفید کننده طبیعی است و می‌توان از آن برای درمان لکه سوختگی روی پوست استفاده کرد.

چگونه از آب لیمو و گوجه فرنگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست استفاده کنیم:

  • پوست خود را با آب سرد بشویید.
  • مقداری آب لیمو تازه یا رب گوجه را در جای سوختگی روی پوست خود بگذارید.
  • ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد پوست خود را با آب سرد بشویید.
  • اینکار را به طور منظم برای ۱۵ تا ۲۰ روز، روزی ۲ بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خودتون برسید.

توجه: می توانید آبلیمو را با شیر یا ماست مخلوط کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

۲- روغن اسطوخدوس

از بین بردن لک سوختگی روی پوست

اسانس اسطوخدوس هم در از بین بردن جای سوختگی روی پوست مفید است. اسانس اسطوخدوس یک آنتی سپتیک است که درد ناشی از سوختگی را کاهش می‌دهد و باعث درمان لک سوختگی می‌شود.

اگر دچار سوختگی شدید، برای درمان سریع سوختگی خود روغن اسطوخدوس را روی پوست خود بزنید اینکار درد ناشی از سوختگی را هم کاهش می دهد.

برای درمان جای سوختگی روی پوست خود، هر چند ساعت یکبار پوستتان را به روغن اسطوخدوس آغشته کنید. اینکار را هر روز تا از بین رفتن جای سوختگی روی پوست تکرار کنید.

۳- روغن بادام 

روغن بادام برای حذف جای لک سوختگی

روغن بادام باعث جوان سازی پوست شده و به حذف و درمان سلول های آسیب دیده و مرده کمک می‌کند. قبل از خواب روغن بادام خالص را روی محل آسیب دیده بمالید. این روش را هر روز تکرار کنید تا پوست شما درمان شود.

۴-ماست 

ماست درمان خانگی لک سوختگی

یکی از بهترین روش های طبیعی برای حذف جای سوختگی بهره بردن از ماست و جو است. دو قاشق غذاخوری ماست با یک قاشق چای خوری پودر جو و یک قاشق زردچوبه مخلوط کنید. همچنین برای عملکرد بهتر می توانید مقداری آبلیمو به این ترکیب اضافه کنید.

برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست خود از این ماسک ۱۵ روز به طور منظم استفاده کنید؛ تا زخم های سوختگی کاملاً حذف شود.

۵- پیاز 

پیاز برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست

آب پیاز یکی از بهترین داروهای خانگی برای درمان لک های سوختگی است. آب پیاز باعث کاهش درد سوختگی و درمان سوختگی می شود.

آب پیاز را به یک پنبه آغشته کنید و روی پوست خود بکشید. این روش را هر روز تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

۶- عسل

عسل یک درمان طبیعی برای جای سوختگی

زدن عسل خالص به طور مستقیم بر روی زخم یک درمان بسیار مؤثر برای لک های سوختگی است. عسل دارای خواص آرام بخش و ضد عفونی کننده است. مالیدن عسل  بصورت روزانه بر روی لک های سوختگی، آن‌ها را از بین می‌برد. عسل همچنین یکی از بهترین مواد طبیعی برای حذف عوارض آفتاب سوختگی در صورت است.

توجه کنید عسل باید خالص باشد تا اثر بخش باشد. در پست دیگری نحوه تشخیص عسل طبیعی و خالص توضیح داده‌ شده می توانید در آنجا اطلاعات خوبی در اینباره بدست بیارید.

۷- آل اوورا

از بین بردن جای سوختگی روی صورت با آل اوورا

آلوئه ورا بسیار مؤثر در کاهش و بهبود زخم های سوختگی است. این گیاه پرخاصیت کمک می کند تا سلول های مرده از پوست حذف شوند و به بازسازی پوست کمک می کند. علاوه بر آن آل اوورا خاصیت ضدعفونی کننده هم دارد.

آل اوورا را برش بزنید و ژل آن را برای ۱۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. و هر روز تکرار کنید تا جای سوختگی روی دست یا صورت شما برود.

۸- سرکه

از بین بردن جای سوختگی با روش خانگی با سرکه

میتوان از سرکه بخصوص سرکه سیب به عنوان راه حلی برای از بین بردن جای سوختگی و زخم استفاده کرد. سرکه یک ماده ضد عفونی کننده است که میتواند جای زخم ها را درمان کند.

سرکه یک آنتی سپتیک است که به شما کمک می کند عفونت ها را نیز درمان کنید. بعلاوه سرکه در از بین بردن سلول های مرده پوست نیز اثر بخش است و جای زخم ها را از بین می برد.

از آنجایی که سرکه اسیدی است، می توانید با عسل آن را ترکیب کنید و این محلول را روی زخم های خود بگذارید. ۱۰ دقیقه بماند و بعد آن را بشویید. استفاده از این ترکیب را ادامه دهید تا جای سوختگی روی دستتان محو شود.

۹- سیب زمینی

از بین بردن لکه سوختگی دست با سیب زمینی

قبلاً در مورد خواص سیب زمینی اشاره شد. در اینجا هم سیب زمینی می تواند یاری رسان ما باشد. تنها کافی است سیب زمینی خام را دو نیم کنید و ۲ دقیقه روی پوست خود بکشید و اینکار را تا برطرف شدن کامل جای لک سوختگی هر روز تکرار کنید.

اینم از چند راه طبیعی برای درمان خانگی جای سوختگی روی پوست من این روش ها را هنوز امتخان نکردم. اما چند روش آن را امتحان خواهم کرد. و مثل همیشه تجربیاتم را برای شما هم می نویسم.

اگر این روش ها را امتحان کردی، بعلاوه اگر راه دیگری برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست در خانه می دانی؛ لطفا تجربه خودت را بنویس؛ تا بقیه بتوانند از تجربه ارزشمندت استفاده کنند و بهتر نتیجه بگیرند.

در ادامه بخوانید: از بین بردن رنگ زردچوبه از روی پوست

۹ درمان خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست
5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *