صفحه اصلی / آشپزی / ۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه – استفاده مفید از تفاله لیمو ترش

۱۰ استفاده مفید از لیمو ترش در خانه – استفاده مفید از تفاله لیمو ترش

از لیمو می‌توان علاوه بر درست کردن یک شربت لیمو خوشمزه، استفاده‌های دیگری نیز داشته باشیم. در اینجا ما به ۱۰ مورد از استفاده مفید از لیمو ترش در خانه بخصوص استفاده مفید از تفاله لیمو ترش اشاره می‌کنیم.

حتما بخوانید: جلوگیری از خراب شدن آب لیمو طبیعی و روش آب گرفتن لیمو ترش

استفاده مفید از لیمو ترش در خانه :

۱- تمیز کردن مایکروویو :

 تمیز کردن مایکروویو با لیمو

برای تمیز کردن مایکروویو، نیمی از یک لیموترش بزرگ را آب بگیرید و آب آن را با یک لیوان آب در داخل کاسه بریزید. و داخل مایکروویو قرار دهید. مایکروویو را با دمای بالا روشن کنید و بگذارید تا ده دقیقه (بسته به میزان کثیفی دستگاه) روشن بماند. بخار لیمو باعث می‌شود که لکه‌های چربی تبخیر شوند و بوی بد داخل مایکروویو را از بین می‌برد.  بعد با یک دستمال کتانی یا نخی خشک دیواره‌های داخلی دستگاه را تمیز کنید. حتی می‌توانید وقتی آب لیمو را گرفتید، باقی مانده لیمو را به دیواره‌های مایکروویو بمالید تا چربی‌های آن تمیز شود.

۲- ظروف استیل :

برای استفاده مفید از تفاله لیمو ترش می توانید آنها را برای برق انداختن ظروف استیل و سینک دستشویی استفاده کنید. تفاله لیمو ترش را به سینک یا شیرآلات و ظروف استیل بمالید و بعد آنها را بشورید. خواهی دید که سطوح استیل شما برق می‌زند.

حتما بخوانید: برق انداختن سطوح استیل

۳- استفاده از لیمو ترش برای پوست :

اگر پوست شما خشک است و لک دارد برای مرطوب کردن آن می‌توانید از مخلوط عسل و آبلیمو طبیعی استفاده کنید. همچنین استفاده از آب لیمو لک‌های پوست را می برد.

حتما بخوانید: جلوگیری از پیری پوست با راهکارهای ساده

۴- درمان خشکی لب :

اگر لب های شما خشک، پوس پوس و زخم می‌شود؛ روی لب‌های خود آبلیمو بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. چند بار اینکار را تکرار کنید. خواهی دید که لب های شما به سرعت نرم می‌شوند و زخم‌های ایجاد شده روی لب از بین می‌روند. البته کمی لبها با مالیدن لیمو روی آنها چون خشک و زخم شدن می‌سوزد. اما اگر تحمل کنید خشکی لب شما خیلی زود خوب می‌شود. برای رفع خشکی لب می‌توانید از رب انار هم استفاده کنید. در واقع ویتامین C موجود در آب لیمو  و رب انار به رفع خشکی و درمان زخم لب شما کمک می‌کند.

۵- بهم نچسبیدن برنج و ماکارونی :

از دیگر استفاده مفید از لیمو ترش در خانه برای جلوگیری از چفته شدن و بهم چسبیدن برنج و ماکارونی است. برای اینکه برنج و ماکارونی موقع جوشیدن بهم نچسبند؛ حدود یک قاشق غذا خوری آب لیمو به آب برنج در حال جوش اضافه کنید.

حتما بخوانید: تمام نکات مهم پخت برنج بصورت کته و آبکش

۶- خون دماغ :

آب لیمو باعث لخته شدن سریع خون می‌شود. بنابراین اگر زیاد خون دماغ شدید، یک دستمال کاغذی را آغشته به ابلیمو کنید و داخل بینی خود فرو کنید. خواهی دید خیلی سریع خون دماغ شما بند می‌آید.

۷- از بین برنده شوره سر و روشن کننده مو :

آبلیمو با خاصیت ضدقارچی که دارد؛ شوره سر را می‌کاهد. برای از بین بردن شوره سر از آبلیمو استفاده کنید. ۲۰ دقیقه قبل از رفتن به حمام به کف سر خو ابلیمو بزنید.  شوره سر شما کم‌تر خواهد شد. برای اینکه رنگ موهای خود را روشن کنید؛ به مدت یک هفته هر روز به موهای خود آبلیمو بزنید و حدود۲۰ دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید. با این ترفند ساده موهای شما روشن شده و می‌درخشند.

۸- از بین بردن لکه زرد زیر بغل در لباس ها :

به جاهایی از لباس که بر اثر عرق کردن زرد شده آبلیمو بزنید و بعد از ۱ الی دو دقیقه آن قسمت ها را چنک بزنید و با آب گرم و صابون بشورید. تا لکه‌ها پاک شوند. با اینکار بوی نامطبوع لباس هم از بین می‌رود و عطر لیمو را می‌گیرد.

۹- تمیز کردن لکه چای :

تمیز کردن لکه چای با لیمو

اگر چای روی فرش شما ریخت برای از بین بردن لکه چای مقداری آبلیمو را سریع روی لکه اسپری کنید. بعد با یک  دستمال نخی نم شده روی آن بکشید اثری از لکه چای روی فرش شما نخواهدماند.

۱۰- استفاده از تفاله لیمو ترش :

وقتی آبلیمو گرفتید تفاله هایی که از آبلیمو جدا کردید، را دور نریزید. آنها را داخل پلاستیک فریزر قرار دهید و داخل فریزر بگذارید و موقع درست کردن شربت آبلیمو کمی از آنها را داخل شربت بیندازید. خواهی دید که شربت شما هم شکل زیباتری می‌گیرد و هم طعم بهتری خواهد داشت.

موارد گفته شده در بالا چند مورد از روش های استفاده مفید از لیمو ترش در خانه بود. چاره دان محلی برای انتقال تجربیات است. پس شماهم اگر تجربه با نظری در رابطه با این موضوع دارید، برای استفاده دوستان خود، در قسمت نظرات بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *